SÜER: VAN'I İLERİYE TAŞIMAK İSTİYORUZ

Gazetecilerle bir araya gelerek yapılan çalışmaları anlatan Van Ticaret Borsası Başkanı Nayif Süer, 'Göreve geldiğimiz günden bu yana ilimizin tarım ve hayvancılığının gelişmesi için çaba sarf ediyoruz. Sorunların bitirinceye kadar çalışmaya devam edeceğiz' dedi.

Rıdvan Can

Van Ticaret Borsası (VANTB) Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilerle bir araya geldi.

Amaçlarının Van’ı daima ileriye götürmek olduğunu belirten Süer, “Amacımız Avrupa standartlarında bir borsayı Van’a kazandırmaktır. Bunun için de ekip olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Gazetecilerin gününü kutlayan Başkan Süer, “Halkı bilgilendirmek maksadıyla, mesai mefhumu olmadan her şart altında görevini yapmaya çalışan gazeteci arkadaşlarımızın özverileri bütün takdirlerin üzerindedir. Bu vesileyle; Van ve bölge halkına sunmuş oldukları hizmetten dolayı ilimizdeki tüm basın-yayın kuruluş, temsilci ve çalışanlarının, kamuoyunun gözü kulağı olan gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, mesailerinde kolaylıklar, görevlerinde üstün başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

Süer,  konuşmasının devamında ise yaptıkları ve devam eden projelerle ilgili gazetecilere bilgi verdi.

YAPILAN PROJELER

1-Bal Paketleme Projesi: Bal paketleme ile ilgili daha önceki dönemde de çalışmalarımız vardı. Göreve geldikten sonra çalışmaları hızlandırıp projeye dönüştürdük. DAP İdaresi’nden aldığımız destekle üniversitemizle birlikte Bal Dolum Tesisini kurduk. Yine Van Ticaret Borsası olarak Balcıvan ve Şehrivan markalarının tescili alınarak Van balının markalaşmasını sağladık. Bu çalışmalarımızda bizi destekleyen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi eski Rektörü Sayın Prof. Dr. Peyami Battal’a ve mevcut Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye teşekkür ederim.

2-Soğuk Süt Zinciri Projesi: Kendi imkanlarımızla bir çalışma başlattık ve bu çalışmamıza, DAKA’nın yaptığı fizibilite raporunu da ekledik. Daha sonra İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle birlikte bu çalışmamızı DAP İdaresi’ne sunduk ve kabul edildi. Bu projemize destek veren DAP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Sayın Osman Demirdöğen’e özellikle teşekkür ediyorum. Çünkü bugüne kadar her projemize destek verdi ve aynı desteği bundan sonra da göreceğimize inanıyorum. Yine her projemizde yanımızda duran DAKA Genel Sekreteri Sayın Halil İbrahim Güray ve ekibine, bu projeyi birlikte yürüğümüz İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın İbrahim Görentaş ve ekibine teşekkür ederim.  Soğuk Süt Zinciri projemiz, 3 araç ve 45 tank ile birlikte pilot bölge olarak seçilen Tuşba ilçesi ve köylerinde devam etmektedir.  Soğuk Süt Zinciri projesinin diğer ilçelerin yanı sıra çalışma alanımızda olan Hakkari ve Bitlis’te de hayata geçirilmesi için DAKA’da fizibilite çalışmaları devam etmektedir. Projemiz inşallah en kısa sürede bu bölgelerde de hayata geçecektir. Bu proje sayesinde kayıt dışı sütün önüne geçileceği gibi, süt üreticileri de emeğinin karşılığını almış olacak. Böylece bölgemizde son derece önemli olan hayvancılık da tekrar eski günlerine geri dönmüş olacak. Ayrıca bu proje ile ciddi anlamda istihdam sağlandığı için hem halkımız hem de devletimiz kazanacak. 

3-Canlı Hayvan Borsası: Van Büyükşehir Belediyemizle birlikte işletmesini yürüttüğümüz Canlı Hayvan Borsası, aktif bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. Büyükşehir Belediyemizle birlikte Canlı Hayvan Borsası modernizasyonu adı altında DAP İdaresine bir proje sunduk. Bu projeyle mevcut alanda bulunan Canlı Hayvan Borsasının kaliteli ve sağlıklı koşullarda sürekliliğini sağlamayı planlıyoruz. Projede ayrıca hayvan sahiplerinin daha sağlıklı ve hijyenik alanda hizmet vermesi için orada bir sosyal tesis kurulmasını planlıyoruz. Ayrıca pazar alanına getirilen hayvanlara ızgara sistemini kurup, gübreleri sıyırıcı sistemden deposuna aktarıp, orada elde edilen gübreyi de park ve bahçelerde kullanmayı planlıyoruz. Bu projeyi hayata geçirmemizde bize desteklerini esirgemeyen eski Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez’e, mevcut Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı’ya, Büyükşehir Belediyemize ve yine her projede yanımızda olan DAP İdaresine teşekkür ediyorum. 

4-Coğrafi İşaretler: Bilindiği üzere küreselleşen dünyada yerele ait ürünler daha çok değer görmekte ve korunması daha da önem arz etmektedir. Avrupa’da olduğu gibi ülkemiz açısından da bu çok önemlidir. Diğer ülkelere göre coğrafi işaretler listesine alınacak ürünlerimiz çok daha fazla. Bu ürünlerin değerini artırmak ve bu ürünleri koruma altına almak adına çalışmalarımız devam etmektedir. Hatırlanacağı üzere büyük emek vererek 2021 yılında Erciş Üzümünü tescilledik. Van Ticaret Borsası olarak başvurduğumuz Gevaş Fasulyesi, Van Sirmosu, Sıhke Kavunu ve Erciş Lahanası’nın da tescil çalışmalarında son aşamaya gelindi. Bütün girişimler tamamlandı ve artık netice bekliyoruz. İnşallah bu konuda da en kısa zamanda Van’ımıza müjdeli haberler veririz. 

5-Akreditasyon Sistemi: Üyelerimize verdiğimiz Avrupa standartlarında kaliteli hizmeti Akreditasyon Sistemi ile tescillemiş olduk.  Amacımız üyelerimize her konuda olduğu gibi bu konuda da daha hızlı ve kaliteli hizmet verebilmektir.

Geçtiğimiz ay içinde ISO 9001 belgemizi de yeniledik. Bu başarıyı elde eden ekibimi de kutluyorum.

6-Dijitalleşme Çalışmaları: Bu proje sayesinde üyelerimiz, kendi iş yerlerinde işlemlerini yapıp, elektronik imza sisteminin entegre olmasından dolayı, evrak çıktılarını rahat bir şekilde alabilmektedir. Çalışma alanımıza dahil olan Hakkari ve Bitlis illerinde bulunan üyelerimizde ofislerinde kendi işlemlerini kolaylıkla yürütmektedir. Üyelerimizin mağdur olmamaları için kendi imkânlarımızla başlattığımız ve DAKA’nın da destek verdiği projenin hayata geçmesiyle birlikte üyelerimizden çok fazla teşekkür aldık.  Bu hizmetin hayata geçmesinde emeği geçen DAKA Genel Sekreteri sayın Halil İbrahim Güray ve ekibine teşekkür ederim.

DEVAM EDEN ÇALIŞMALARIMIZ

7-TKDK IPARD Çalışmaları: Çalışma alanımızda olan Bitlis ve Hakkâri’deki üyelerimiz sıkıntı yaşıyor ve TKDK’nın hizmetlerinden faydalanmıyorlar. Üyelerimiz ya Van veya Muş’a gitmek zorunda kalıyor ya da yatırımlardan vazgeçiyorlar. Üyelerimizin bu mağduriyetlerini gidermek adına TKDK IPARD II programı kapsamında yer alan iller arasına Bitlis ve Hakkâri’nin de alınması için gerekli çalışmalarımızı yaptık, bu konuda yetkililerden destek bekliyoruz.

8-Toprak Mahsulleri Ofisinin İlimizde Başmüdürlük Olarak Açılması Çalışmaları: Van Ticaret Borsası yönetim kurulu olarak göreve geldiğimiz 2018 yılından beri yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde 2020 yılı temmuz ayında Toprak Mahsulleri Ofisi, ilimizde Ajans Amirliği olarak açıldı. Daha sonra da Ajans Amirliği olarak hizmet veren ofisin başmüdürlük statüsünde hizmet vermesi için talepte bulunduk. Bu süreç devam ediyor. Bu süreçte bize destek veren dönemin Tarım ve Orman Bakanı sayın Bekir Pakdemir’e, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve TMO Genel Müdür Yardımcısı sayın Ümit Orhan’a teşekkür ederiz. Ayrıca o dönemde yine büyük desteklerini gördüğümüz Cumhurbaşkanı Başdanışmanı sayın Gülşen Orhan’a, Van Milletvekilimiz sayın Abdulahat Arvas’a da ayrıca teşekkür ediyorum.

9-TDİOSB Çalışmaları: Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri‘nde (TDİOSB) Van Büyükşehir Belediyesi 18, VANTSO 22, VANTB 14, İpekyolu Belediyesi 6, Tuşba Belediyesi 6, Gevaş Belediyesi 6, Gürpınar Belediyesi 6, YİKOB 10, Van Kırmızı Et Üreticileri Birliği 6 ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği de yüzde 6 katılım payına sahip.  Burada yer tahsisi yapıldı, tapusu alındı. Müteşebbis heyeti ve yönetim kurulu kuruldu. Paydaşlarımızla ortak yürütüyoruz” diye konuştu.

Açıklamalarında hedefledikleri projelere de değinen Başkan Süer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

1-Soğuk Süt Zinciri Projesinin Devamı: Projenin ilk etabı sağlıklı bir şekilde ilerlemektedir. 2. etap için de çalışmalarımız devam etmekte. Bununla ilgili DAP İdaresi’ne projemizi verdik. İkinci etap da onaylanırsa Edremit, Gevaş, Gürpınar, Erciş, Muradiye ve Çaldıran ilçelerinde de sütler toplanıp işletmelere aktarılacak. Şu anda günlük olarak 5 ton civarında süt toplanırken, 2. Etabın faaliyete girmesiyle bu rakamın 18 tona kadar çıkmasını hedefliyoruz. Bu proje sayesinde hem kayıt dışı sütün önüne geçilecek hem de süt üreticileri emeğinin karşılığını almış olacak. Burada da ciddi anlamda istihdam sağlayıp hem halkımız hem de devletimiz kazanacak. 

2- Et Borsası: Küçükbaş hayvan konusunda Türkiye’de birinci sıradayız. Ülkenin en geniş mera ve yaylalarına sahip olan illerden biriyiz. Hayvanlarımızı 4-5 ay otlatıp, sezon sonunda ise canlı olarak satmak zorunda kalıyoruz. Kentte pazar dar olduğundan hayvanları satmak için Güneydoğu Anadolu Bölgesine gönderiyoruz. Ancak nakliye oldukça yüksek olduğu için hayvan yetiştiricilerimiz kazanamıyor. Oysaki et borsasını burada kurabilirsek nakliye maliyeti oldukça düşer. Örneğin canlı olarak 150 küçükbaş hayvanı taşıdığımız kamyonlarda kesilmiş olarak 750 hayvan taşınabilir. Ayrıca burada kesilen hayvanın sakatatları da ilimizde kalır. Et Borsasının kentimize açılması her anlamda kentin ekonomisine büyük katkı sağlar.

3- Liman Başkanlığını Kurma Çalışmaları: Van’da Liman Başkanlığı’nın açılması için tekne sahiplerinden çok sayıda şikayet aldık. Defalarca tekne sahiplerini ziyaret ederek sorunlarını dinledik. Hemen hemen hepsinin ortak talebi Van’da Liman Başkanlığı’nın açılması. Van’da balıkçılık yapan tekne sahibi sayısı oldukça fazla. Yani teknelerin yüzde 80’ninin Van’da olması nedeniyle kentte Liman Başkanlığı’nın açılması için girişimlerimizi yaptık. Bir tekne sahibi bir evrak alabilmek için en yakınında bulunan Tatvan ilçesine gitmek zorunda kalıyor. Bazen bir evrak almak için 2 gününü harcıyor. Bu mağduriyetlerin yaşanmaması için Van’da bir Liman Başkanlığı’nın açılması elzemdir. 

4-Toprak Mahsulleri Ofisinin ilimizde başmüdürlük olarak açılması çalışmaları: İlimizde Ajans amirliği olarak hizmet veren ofisin başmüdürlük statüsünde hizmet vermesi için talepte bulunduk. Bu süreç devam ediyor. İnşallah en kısa sürede netice alırız. 

5- Süt Tozu Fabrikası: Küçükbaş hayvan konusunda birinci sırada ve en geniş meralara sahip olmamıza rağmen bu avantajları ne yazık ki olumlu yönde değerlendiremiyoruz. Kentte ciddi oranda süt ortada kalıyor. Kentimizde açılacak bir süt tozu fabrikası, bu bölge için çok yerinde bir yatırım olacaktır.

6-Van Balığı: Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan ve bölge için önemli bir yere sahip olan İnci Kefali (Van Balığı)  ile ilgili çalışmalarımız da devem ediyor.

“MERALAR ISLAH EDİLMELİ”

Meralarla ilgili açıklamalarda bulunan Süer, “Van Valiliği öncülüğünde başlatılan ‘Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var' projesi ilimiz için çok önemlidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Van olarak büyük bir mera alanına sahibiz. Van’da 2-3 ilçenin dışında büyükbaş beslemek zordur. Van bu anlamda küçükbaş hayvancılık için uygundur. Ama meraların bu anlamda ıslah edilmesi gerekiyor. Meralarımız maalesef bilinçsiz kullanıyor. Meralarımız ıslah edilmezse, 3-5 yıl sonra inanın çok büyük sıkıntılar yaşayacağız. Van’da kar henüz erimen, yaylalar çamur iken insanlar yaylalara hayvanları bırakıyor. Bu kez hayvanların gezdiği yerlerde otlar çıkmıyor. Veya ot uygunlaşmadan hayvanlar bu otları köklerinden çıkarıyor. Bilinçsiz bir şekilde, yaylalarımızı, meralarımızı heba ediyoruz. Yaylaların, meraların ıslahı için bir çalışma yapılıyor, umarım başarılı olurlar. Bir meranın kapasitesi 3 bin hayvanı kaldırıyorsa, 10 bin hayvan o alana sokuluyor. Bu kez o meranın, yaylanın toprağına da zarar veriyor. Hayvan aç kaldığı zaman bitkinin, otun kökünü çıkıyor. Bu sefer zarar veriyor. Meraların kapasitesine göre hayvan bırakılması gerekiyor. Meralar için acilen önlem alınmalı. Aksi takdirde hayvancılığı çoğaltacağız, hayvancılığı eski durumlara getireceğiz diyor. Meralara bu şekilde zarar vermeye devam edersek, geriye gideceğiz. Bu kez yem bitkilerinin çoğunu dışarıdan almaya başlayacağız. Bu anlamda yaylarımızı, meralarımızı ve tarımımızı güçlendirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Yorumlar 2
Halk 12 Ocak 2023 00:19

Zaten geçmişin belli vana ne yapmşsın.önce nasıl zengin olduğunu açıkla belediyeye nasıl vurgun yaptığını açıkla

Halk 12 Ocak 2023 00:19

Zaten geçmişin belli vana ne yapmşsın.önce nasıl zengin olduğunu açıkla belediyeye nasıl vurgun yaptığını açıkla

Bakmadan Geçme