Nuran Demirhan
Köşe Yazarı
Nuran Demirhan
 

BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR

Toplumları esas anlamda ayakta tutan en önemli unsurun birlik ve beraberlik olduğunu hepimiz biliriz. İnsan hayatında hiç kimse tek başına bazı zorlukların üstesinden gelemez. Elbette ki tek başına da yapacağı işleri vardır. İnsanlar hayatları boyunca birbirlerine muhtaçtır. Bunun en güzel örneğini kurtuluş savaşı yıllarında, Çanakkale zaferinde halk birlik ve beraberlik içinde toprağını düşman işgalinden kurtararak gücünü göstermişti. Hepimiz bazı özelliklerimiz ve karakter yapımız ile birbirimizden farklı özellikler taşırız. Kimimiz her işin üstesinden tek başına geliriz, kimimiz yardım almadan hiçbir şey yapamayız. Fiziksel olarak bazı üstünlükler taşıyabiliriz. Birlik ve beraberlik içinde olmak sadece yardımlaşmak ile ilgili olmamalıdır. İyi gün de, kötü günde mutlu gün de, zor günde, yaşanılan her olumsuzluklar karşısında… Bir birimizi bazı özelliklerimizden dolayı ötekileştirmek bizlere hiçbir şey kazandırmayacağı gibi, hiçbir zorluğu başarmamızda yardımcı olmayacaktır. Her toplumun kendi dini, dili, ırkı inanışları vardır. İnsanlara din, dil, ırk ayrımı yapmadan yakınlaşmak, yardımcı olmak insanlık görevimizi yerine getirmektir. En önemli konu yapılan iyiliği yıllar sonra bile başa kalkmak insanlığın en ayıp örneğidir. Düşene bir tekme de vurmak yakışık olmayan durumların örneğidir. Güzel memleketimizin güzel insanlarına seslenişimdir. Yaşadığımız Yaz Mevsiminde memleket özlemi ile memleketine hasretlik için gelenlerle yaşanılmış ne varsa unutun memleketinizi doya, doya içinize sindirin. Bırakın hasetliği, kini, nefreti gün birlik ve beraberlik olma günüdür. Memleket için yapılan güzellikleri görmezlikten gelmeyin, eleştiri yaparken koyun elinizi vicdanınıza... Bizim insanımıza kin, nefret, hainlik, arkadan konuşmak yakışmaz. Vanlı olmak gururla, onurla beraberliğini göstermek demektir. Barışcı olmak bizlere yakışanı görmek bizim topraklarımızı yenilemek demektir. El, ele verirsek cennet vatanı cennet yaparız sözünden ileri gitmek amacımız olsun. Değişen dünya, insanlık nereye gidiyor diyerekten hepten her şeyi yok etmeye hakkımız yoktur. İşi düşünce arayan soranlardan olmayalım. Mevlana’nın en güzel sözlerinden birini unutmayalım.. 'NE OLURSAN OL GEL' İnsan sevgisi ve evrensellik birbirinden ayrılmayan saygıyı ve nezaketi ön planda tutalım. Peygamber efendimiz (S.A.V),Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Yunus Emre gibi unutulmaz şahsiyetlerin isimlerini tarihe kazımalarının sebebi insanlığa vermiş oldukları değerlerinin kanıtıdır. Atalarımızın bizlere bıraktığı en güzel mirasın insanlık olduğunu unutmamak dileği ile... Birlik ve Beraberlik içinde yaşamak ümidimiz hep var olsun.
Ekleme Tarihi: 16 Temmuz 2020 - Perşembe

BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR

Toplumları esas anlamda ayakta tutan en önemli unsurun birlik ve beraberlik olduğunu hepimiz biliriz.

İnsan hayatında hiç kimse tek başına bazı zorlukların üstesinden gelemez.

Elbette ki tek başına da yapacağı işleri vardır.

İnsanlar hayatları boyunca birbirlerine muhtaçtır.

Bunun en güzel örneğini kurtuluş savaşı yıllarında, Çanakkale zaferinde halk birlik ve beraberlik içinde toprağını düşman işgalinden kurtararak gücünü göstermişti.

Hepimiz bazı özelliklerimiz ve karakter yapımız ile birbirimizden farklı özellikler taşırız.

Kimimiz her işin üstesinden tek başına geliriz, kimimiz yardım almadan hiçbir şey yapamayız.

Fiziksel olarak bazı üstünlükler taşıyabiliriz.

Birlik ve beraberlik içinde olmak sadece yardımlaşmak ile ilgili olmamalıdır.

İyi gün de, kötü günde mutlu gün de, zor günde, yaşanılan her olumsuzluklar karşısında…

Bir birimizi bazı özelliklerimizden dolayı ötekileştirmek bizlere hiçbir şey kazandırmayacağı gibi, hiçbir zorluğu başarmamızda yardımcı olmayacaktır.

Her toplumun kendi dini, dili, ırkı inanışları vardır.

İnsanlara din, dil, ırk ayrımı yapmadan yakınlaşmak, yardımcı olmak insanlık görevimizi yerine getirmektir. En önemli konu yapılan iyiliği yıllar sonra bile başa kalkmak insanlığın en ayıp örneğidir.

Düşene bir tekme de vurmak yakışık olmayan durumların örneğidir.

Güzel memleketimizin güzel insanlarına seslenişimdir.

Yaşadığımız Yaz Mevsiminde memleket özlemi ile memleketine hasretlik için gelenlerle yaşanılmış ne varsa unutun memleketinizi doya, doya içinize sindirin.

Bırakın hasetliği, kini, nefreti gün birlik ve beraberlik olma günüdür.

Memleket için yapılan güzellikleri görmezlikten gelmeyin, eleştiri yaparken koyun elinizi vicdanınıza...

Bizim insanımıza kin, nefret, hainlik, arkadan konuşmak yakışmaz.

Vanlı olmak gururla, onurla beraberliğini göstermek demektir.

Barışcı olmak bizlere yakışanı görmek bizim topraklarımızı yenilemek demektir.

El, ele verirsek cennet vatanı cennet yaparız sözünden ileri gitmek amacımız olsun.

Değişen dünya, insanlık nereye gidiyor diyerekten hepten her şeyi yok etmeye hakkımız yoktur.

İşi düşünce arayan soranlardan olmayalım.

Mevlana’nın en güzel sözlerinden birini unutmayalım..

'NE OLURSAN OL GEL'

İnsan sevgisi ve evrensellik birbirinden ayrılmayan saygıyı ve nezaketi ön planda tutalım.

Peygamber efendimiz (S.A.V),Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Yunus Emre gibi unutulmaz şahsiyetlerin isimlerini tarihe kazımalarının sebebi insanlığa vermiş oldukları değerlerinin kanıtıdır.

Atalarımızın bizlere bıraktığı en güzel mirasın insanlık olduğunu unutmamak dileği ile...

Birlik ve Beraberlik içinde yaşamak ümidimiz hep var olsun.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.