Uzmanından korkutan açıklama! Kış gelmeyebilir

Hava sıcaklığının düşmemesi, gündüzlerin sıcak gecelerin ise soğuk olduğu şu günlerde Meteoroloji uzmanlarından yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini belirtildi. Bu durum 3 ay kadar devam edebileceğini belirtti.

Yaz boyunca yurdu etkisi altına alan "Eyyam-ı bahur" ve "Afrika" sıcaklarının ülkemizi terk etmesiyle hava sıcakları 15 derece kadar düştü. Özellikle gündüzlerin sıcak gecelerin soğuk olduğu şu günlerde uzmanlar; kasım, aralık, ocak ayları boyunca hava sıcaklarının mevsim normalleri üzerinde seyredeceğini söyledi.

Meteoroloji uzmanı Akgül, 3 aylık süreçte sıcakların yaklaşık bir derece mevsim normallerinin üzerinde seyredebileceğini ifade etti.

KASIM, ARALIK, OCAK AYLARINDA MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE OLACAK

Diyarbakır Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü'nde Meteoroloji Mühendisi Hümeyra Betül Akgül,  "Kasım, aralık, ocak aylarında hava sıcaklığının, güney kesimlerde mevsim normallerinin 0.5 ila 1 derece üzerinde seyretmesini bekliyoruz. Yağışların ise kasım ayında bölgemizde mevsim normallerinin üzerinde olması yine beklentilerimiz arasında. Bugün havanın çok bulutlu yer yer sağanak yağışlı olmasını bekliyoruz" söyledi.

BUGÜN SINIR İLÇELERİMİZDE TOZ TAŞINIMI BEKLENMEKTE

Çevre illerde gün içerisinde toz taşınışının olabileceğine sözlerine ekleyen Akgül, "Ayrıca bölgemizin kuzeydoğu kesimlerinde yağışın daha şiddetli olmasını beklemekteyiz. Bugün sınır ilçelerimizde toz taşınımı hadisesi beklenmekte. Gün içerisinde gerçekleşecek minimum ve maksimum sıcaklık değerlere bakacak olursak, Diyarbakır 12-19, Batman 12-19, Siirt 15-17, Şırnak 16-18, Şanlıurfa 16-25 ve Mardin 16-17 derece" sözlerine yer verdi.

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme