Haber Girişi: 29.03.2021 - 12:28, Güncelleme: 29.03.2021 - 12:28

Bu karar büyük kriz çıkartır: Joe Biden yönetiminden Türkiye'ye 24 Nisan sinyali

 

Bu karar büyük kriz çıkartır: Joe Biden yönetiminden Türkiye'ye 24 Nisan sinyali

Milliyet gazetesi yazarı Ali Çınar, Joe Biden yönetiminin 24 Nisan'da 1915 Olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanımasının mümkün olduğunu belirtti.
ABD Başkanı Joe Biden, göreve gelişinin 64. gününde kamuoyu önünde 62 dakikalık basın toplantısını yaptı. Konuşmasında, dış politikada Afganistan, Meksika, Çin gündeme gelirken, Biden, Türkiye'den "Barack Obama göçmenlik kriziyle ilgili geri çağırınca, apar topar Türkiye’den dönmüştüm" diye bahsetti. Geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray'daki basın toplantısında, Başkan Biden'ın sözde Ermeni soykırımını tanıyıp tanımayacağına ilişkin bir soru soruldu. Basın Sözcüsü Jen Psaki, Senatör Robert Menendez'in, Başkan Biden'a sözde Ermeni soykırımını tanıma gayretlerini bildirdiklerini ama an itibariyle bu konudaki politikalarında gelişme olmadığını dile getirdi. BIDEN: ERMENİ SOYKIRIMINI TANIYACAĞIM Milliyet gazetesi yazarı Ali Çınar'ın görüştüğü Beyaz Saray kaynakları da Başkan Biden'ın sözde Ermeni soykırımını tanımaması için hiçbir nedenin olmadığını belirtti. Başkan Biden kampanya sürecinde sözde Ermeni soykırımını tanıyacağını söylemişti zaten. Bununla birlikte Başkan Yardımcısı Kamala Harris, büyük bir Ermeni diasporasının bulunduğu Kaliforniya'dan... Yani bu konuda duruşu çok net... DAHA ÖNCE KABUL EDİLEN TASARI "YASA" HÜKMÜNDE DEĞİLDİ Bilindiği üzere, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan tasarı, 116. Kongre döneminde her kanatta da oy birliğiyle kabul edilmişti. Her ne kadar kabul edilen karar "yasa hükmünde olmasa da" bu, ABD'de yaşayan güçlü Ermeni diasporası ve yanındaki karşıt Türk gruplar için büyük zaferdi. Kongre'de alınan kararlar, Türkiye açısından bir bağlayıcılığı olmasa da, zaten sorunlar yumağı içinde olan Türk-ABD ilişkileri açısından iyi bir haber değil. SADECE 1 EYALET "SOYKIRIM" OLARAK TANIMIYOR ABD'de 50 eyaletten 49'u Ermeni soykırımı olduğunu kabul ediyor. Sadece Mississippi eyaleti sözde Ermeni soykırımını resmi olarak tanımamış. Peki Başkan Biden "soykırım" olarak tanırsa, ABD'nin sonraki adımları ne olabilir? Ali Çınar bunu, bu konuda önemli mücadeleler vermiş isimlerle konuştu ve "Beyaz Saray'dan 24 Nisan sinyali" adlı köşe yazısına taşıdı: "TEKRAR DAVA AÇILABİLİR" (Ergun Kırlıkovalı / Türk-Amerikan Toplum Lideri) "Başkan Joe Biden sözde Ermeni soykırımını resmen tanırsa, Türk-ABD toplumunun (Ermeni lobisi güdümünde alınan) eyalet kararlarına karşı yıllardır Amerikan mahkemelerinde kullandığı gerekçelerden biri kaybolmuş olacak. Ermeniler geçmiş yıllarda kaybettikleri davaları, güncelleyerek yeniden açabilir. Ermenilerin "Başkan tanıdı" kampanyalarıyla her türlü medya üzerinden tazminat ve toprak taleplerini yeniden duyurmaya çalışacaktır. Bunların hukuki geçerlilikleri olmaz, ancak Türkiye'yi artan bir sıklıkla üzmeye devam eder. Üstelik Türk kökenli Amerikalılara karşı nefret söylemleri şiddete dönüşebilir, Bu tanımayı kullanarak eyaletlerde de Türkiye'ye karşı amansız bir şekilde (ticaret, eğitim, kültür ve her alanda) savaş açacaklardır. Azerbaycan da nasibini alacaktır."
Milliyet gazetesi yazarı Ali Çınar, Joe Biden yönetiminin 24 Nisan'da 1915 Olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanımasının mümkün olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, göreve gelişinin 64. gününde kamuoyu önünde 62 dakikalık basın toplantısını yaptı. Konuşmasında, dış politikada Afganistan, Meksika, Çin gündeme gelirken, Biden, Türkiye'den "Barack Obama göçmenlik kriziyle ilgili geri çağırınca, apar topar Türkiye’den dönmüştüm" diye bahsetti.

Geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray'daki basın toplantısında, Başkan Biden'ın sözde Ermeni soykırımını tanıyıp tanımayacağına ilişkin bir soru soruldu. Basın Sözcüsü Jen Psaki, Senatör Robert Menendez'in, Başkan Biden'a sözde Ermeni soykırımını tanıma gayretlerini bildirdiklerini ama an itibariyle bu konudaki politikalarında gelişme olmadığını dile getirdi.

BIDEN: ERMENİ SOYKIRIMINI TANIYACAĞIM

Milliyet gazetesi yazarı Ali Çınar'ın görüştüğü Beyaz Saray kaynakları da Başkan Biden'ın sözde Ermeni soykırımını tanımaması için hiçbir nedenin olmadığını belirtti. Başkan Biden kampanya sürecinde sözde Ermeni soykırımını tanıyacağını söylemişti zaten. Bununla birlikte Başkan Yardımcısı Kamala Harris, büyük bir Ermeni diasporasının bulunduğu Kaliforniya'dan... Yani bu konuda duruşu çok net...

DAHA ÖNCE KABUL EDİLEN TASARI "YASA" HÜKMÜNDE DEĞİLDİ

Bilindiği üzere, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan tasarı, 116. Kongre döneminde her kanatta da oy birliğiyle kabul edilmişti. Her ne kadar kabul edilen karar "yasa hükmünde olmasa da" bu, ABD'de yaşayan güçlü Ermeni diasporası ve yanındaki karşıt Türk gruplar için büyük zaferdi. Kongre'de alınan kararlar, Türkiye açısından bir bağlayıcılığı olmasa da, zaten sorunlar yumağı içinde olan Türk-ABD ilişkileri açısından iyi bir haber değil.

SADECE 1 EYALET "SOYKIRIM" OLARAK TANIMIYOR

ABD'de 50 eyaletten 49'u Ermeni soykırımı olduğunu kabul ediyor. Sadece Mississippi eyaleti sözde Ermeni soykırımını resmi olarak tanımamış.

Peki Başkan Biden "soykırım" olarak tanırsa, ABD'nin sonraki adımları ne olabilir?

Ali Çınar bunu, bu konuda önemli mücadeleler vermiş isimlerle konuştu ve "Beyaz Saray'dan 24 Nisan sinyali" adlı köşe yazısına taşıdı:

"TEKRAR DAVA AÇILABİLİR"

(Ergun Kırlıkovalı / Türk-Amerikan Toplum Lideri)

"Başkan Joe Biden sözde Ermeni soykırımını resmen tanırsa, Türk-ABD toplumunun (Ermeni lobisi güdümünde alınan) eyalet kararlarına karşı yıllardır Amerikan mahkemelerinde kullandığı gerekçelerden biri kaybolmuş olacak.

Ermeniler geçmiş yıllarda kaybettikleri davaları, güncelleyerek yeniden açabilir.

Ermenilerin "Başkan tanıdı" kampanyalarıyla her türlü medya üzerinden tazminat ve toprak taleplerini yeniden duyurmaya çalışacaktır. Bunların hukuki geçerlilikleri olmaz, ancak Türkiye'yi artan bir sıklıkla üzmeye devam eder. Üstelik Türk kökenli Amerikalılara karşı nefret söylemleri şiddete dönüşebilir,

Bu tanımayı kullanarak eyaletlerde de Türkiye'ye karşı amansız bir şekilde (ticaret, eğitim, kültür ve her alanda) savaş açacaklardır. Azerbaycan da nasibini alacaktır."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.