(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 14.08.2013 - 13:34, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

OKULA BAŞLAMA YAŞI DEĞİŞTİ

 

OKULA BAŞLAMA YAŞI DEĞİŞTİ

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Resmi Gazete’de yer alan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 15. maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklik şöyle: “Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçeyle; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporuyla okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.”Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, şöyle konuştu:“Geçen yıl uygulamaya konulan ve birinci yılını dolduran 4+4+4 kademeli eğitim sistemine ilişkin uygulamalardaki durum ve sonuçları tespit etmek üzere yaptığımız çalışmayı Milli Eğitim Bakanlığı’na sunmuştuk. 4+4+4 Eğitim Reformunu İzleme Raporu’nda, zorunlu okula başlama yaşının 66 ay olarak tanımlanması, ancak, okula başlaması uygun görülmeyen çocuklar için sağlık raporu istenmesi uygulamasından vazgeçilmesini isteyerek, veli ve okul işbirliği ile çocuğun okula başlayıp başlamamasına karar verilmesinin uygulamadaki birçok sorunu çözeceğini ve memnuniyetsizliği azaltacağını ifade etmiş ve Bakanlıktan bu konuyla ilgili adım atılması yönünde talebimizi ilettik. Bunun üzerine çalışma başlatan Milli Eğitim Bakanlığı talebimize karşılık vererek rapor isteme yaşını 66 aydan değil bir önceki yılın okula başlama yaşı olan 69-71 aylarına çekmiştir.”“ORTAOKUL DERS SAATLERİNİ DE DÜŞÜRDÜK”Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda gösterdiği hassasiyeti önemsediklerini belirten Özer, “Alan değişikliği yapan sınıf öğretmenlerinden, tekrar sınıf öğretmenliğine dönmek isteyenlere bu imkânın verilmesinde de aynı hassasiyeti bekliyoruz. Ortaokul ve liselerdeki haftalık ders saatinin daha aşağıya çekilmesi yönündeki önerimiz, Bakanlık tarafından ortaokullarda haftalık ders yükü 35 saate indirilmiş; benzer şekilde, seçmeli derslerin fazlalığı çeşitli sorunlara (öğretmen ve derslik bulma vb.) neden olduğundan seçmeli ders saatinin azaltılması gerektiğini konusundaki talebimiz de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından seçmeli ders saati altıya ve ders sayısı da üç seçmeli derse indirilmişti” dedi. vanhaber,van,haber,van haber Milli Eğitim Bakanlığı,İlköğretim,Kurum,Resmi Gazete,kayıt,Ortaokul,lise,seçmeli ders,4+4+4 Eğitim Reformu  
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Resmi Gazete’de yer alan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 15. maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklik şöyle: “Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçeyle; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporuyla okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.”
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, şöyle konuştu:
“Geçen yıl uygulamaya konulan ve birinci yılını dolduran 4+4+4 kademeli eğitim sistemine ilişkin uygulamalardaki durum ve sonuçları tespit etmek üzere yaptığımız çalışmayı Milli Eğitim Bakanlığı’na sunmuştuk. 4+4+4 Eğitim Reformunu İzleme Raporu’nda, zorunlu okula başlama yaşının 66 ay olarak tanımlanması, ancak, okula başlaması uygun görülmeyen çocuklar için sağlık raporu istenmesi uygulamasından vazgeçilmesini isteyerek, veli ve okul işbirliği ile çocuğun okula başlayıp başlamamasına karar verilmesinin uygulamadaki birçok sorunu çözeceğini ve memnuniyetsizliği azaltacağını ifade etmiş ve Bakanlıktan bu konuyla ilgili adım atılması yönünde talebimizi ilettik. Bunun üzerine çalışma başlatan Milli Eğitim Bakanlığı talebimize karşılık vererek rapor isteme yaşını 66 aydan değil bir önceki yılın okula başlama yaşı olan 69-71 aylarına çekmiştir.”

“ORTAOKUL DERS SAATLERİNİ DE DÜŞÜRDÜK”
Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda gösterdiği hassasiyeti önemsediklerini belirten Özer, “Alan değişikliği yapan sınıf öğretmenlerinden, tekrar sınıf öğretmenliğine dönmek isteyenlere bu imkânın verilmesinde de aynı hassasiyeti bekliyoruz. Ortaokul ve liselerdeki haftalık ders saatinin daha aşağıya çekilmesi yönündeki önerimiz, Bakanlık tarafından ortaokullarda haftalık ders yükü 35 saate indirilmiş; benzer şekilde, seçmeli derslerin fazlalığı çeşitli sorunlara (öğretmen ve derslik bulma vb.) neden olduğundan seçmeli ders saatinin azaltılması gerektiğini konusundaki talebimiz de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından seçmeli ders saati altıya ve ders sayısı da üç seçmeli derse indirilmişti” dedi.
vanhaber,van,haber,van haber  
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.