Yoksulluk sınırı yükselmeye devam ediyor

Ülkemizde her geçen gün ağırlaşan ekonomiyle birlikte yoksulluk sınırı artmaya devam ediyor.

Yoksulluk sınırı yükselmeye devam ediyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

BİSAM, Ekim 2023 zaman dilimi için dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarını belirten açlık sınırını 15 bin 420 lira şeklinde açıkladı. BİSAM'a göre, yoksulluk sınırı ise 43 bin 859 liraya olarak belirlendi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, Ankara’da dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenebilmesi için gereken gıda ve gıda dışı harcamaları hesaba katarak Ekim ayı Açlık-Yoksulluk Araştırması’nı kamuoyuna sundu.

Rapor, son aylarda özellikle gıda, ulaşım ve barınma gibi alanlarda hızla yükselen fiyatlar nedeniyle ülkedeki açlık ve yoksulluk riskinin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Ekim ayında 878 lira daha artarak 15 bin 420 liraya yükseldi. Açlık sınırı, bir yıl öncesine göre 7 bin 179 lira arttı. Gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise bin 366 lira yükselerek 28 bin 475 liraya çıktı.

Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır şekilde yoksunluk hissi çekmeden yaşayabilmesi için yapması gereken gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise Ekim ayında 2 bin 208 lira daha artarak 43 bin 859 liraya ulaştı. Yoksulluk sınırında son bir yıllık dönemdeki artış ise 19 bin 346 lira olarak gerçekleşti.

Ekim ayında dört kişinin giyim ve ayakkabı harcamaları bin 413 lira seviyesine ulaştı. Barınma (kira dâhil) harcamaları ise 5 bin 500 lira olarak kaydedildi. Ev eşyası harcamaları 3 bin 764 lira, sağlık harcamaları bin 209 lira oldu. Ulaştırma harcamaları 9 bin 435 lira düzeyine yükselirken, haberleşme harcamaları bin lira, eğlence ve kültür harcamaları 920 lira, eğitim harcamaları 677 lira, tatil-otel harcamaları 2 bin 916 lira ve çeşitli mal ve hizmetlerle ilgili harcamalar bin 641 lira oldu. Karar

Bakmadan Geçme