Yavuz Yıldızbaş
Köşe Yazarı
Yavuz Yıldızbaş
 

VAR MISIN?

Bu haftaki "Kültür-Sanat-Edebiyat"köşemizde, Son aylarda çıkan ve halen en çok satanlar listesinde olan Doğan Cüceloğlu'nun "Var mısın?" İsimli kitabını okuyup sizler için değerlendirdim. Buyrun... Ülkemizin yetiştirdiği bilgi, kültür, yaşam, insan ilişkileri ve bunları aktarma konularında en dolu aydınlarından biriydi Psikolog Prof.Dr. Doğan Cüceloğlu... Son çıkan, "Var mısın?" isimli kitabının hazırlığını tamamlamış; ilk yayımlandığı zaman semeresini göremeden dünyasını değiştirmiş oldu. Ruhu şad olsun. Kişisel gelişim üzerine kitaplar yazan yazar, Bu kitabında ise, Gazeteci Deniz Bayramoglu'na verdiği röportajın kitaba aktarılmış haliyle karşımıza çıkıyor. Kitap, sorulan sorulara verilen cevaplarla ilerliyor. Cüceloğlu verdiği cevaplarda kâh çocukluğundan, kâh  eğitiminden kâh da yaşanmış özel aile hayatından bahsederek ders çıkarılacak çok önemli bilgiler vermektedir. ... Hayatın anlamı nedir? İnsan kendini nasıl geliştirir? Umutsuzluk nasıl aşılır? Gibi soruların cevaplarını, o nazik üslubuyla insanın yüzünde tebessüm bırakan bir ifadeyle anlatıyor. İnsanın, anlam arayışı üzerinde uzun uzun duruyor. "Bana göre hayatın anlamı 'keşif'tir. Hayat bir keşif yolculuğudur. Neyi keşfedeceksin? Özünü, kendini" ifadeleriyle de kendinden önce yaşamış düşünürler gibi hakikate dikkatlerimizi çekerek, insanın "öz"ünü nasıl bulabileceğinden, kendini nasıl gerçekleştirebileceğine; ailenin ve toplumun insanı nasıl şekillendirdiğinden, karşılaştığı engelleri nasıl aşabileceğine; meslek seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden eş seçimine; neleri okumamız gerektiğinden izlenmesi gereken sinema filmlerine ve gezilmesi gereken yerlere kadar birçok konuya değiniyor." ... Her gün ortalama 20 dakikalık periyotlarla seçilen konular üzerinde çalışıp geliştirmeye çağırıyor bizleri.. Bu fikir kulağa hoş gelse de uygulanabilirliği için bir irade ortaya koyup prensip haline dönüştürülmesi gerekir yoksa pek mümkün olmayabilir. Ayrıca, çocuk eğitimi konusunda filmlerle desteklenmiş bir eğitim fikri, benim de şahsen desteklediğim bir düşüncedir. "Var mısın?" kitabı sohbet ortamında geçen, mülakat tarzı bir okuma şekli olduğundan; sıkıcı olmayan güzel bir dille anlatıldığı için, oldukça akıcı bir şekilde ilerliyor. Bu bakımdan herkesin okumasını tavsiye ederim. Son olarak kitap seven okurlar için, Doğan Cüceloğlu'nun kitaplarından birkaç önerim olacak. "İnsan İnsana" kitabı başta olmak üzere, "İçimizdeki Çocuk", "Yetişkin Çocuklar"  "Savaşçı",  "Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim"   gibi tüm kitaplarında 82 yıllık ömrüne sığdırdığı yaşanmışlıklarda herkesin kendinden bir parça bulabileceği eserlerini okumanız kültürel gelişiminize büyük katkı sunacaktır. Kitaplı günlere...
Ekleme Tarihi: 11 Eylül 2021 - Cumartesi

VAR MISIN?

Bu haftaki "Kültür-Sanat-Edebiyat"köşemizde,

Son aylarda çıkan ve halen en çok satanlar listesinde olan Doğan Cüceloğlu'nun "Var mısın?" İsimli kitabını okuyup sizler için değerlendirdim.

Buyrun...

Ülkemizin yetiştirdiği bilgi, kültür, yaşam, insan ilişkileri ve bunları aktarma konularında en dolu aydınlarından biriydi Psikolog Prof.Dr. Doğan Cüceloğlu...

Son çıkan, "Var mısın?" isimli kitabının hazırlığını tamamlamış; ilk yayımlandığı zaman semeresini göremeden dünyasını değiştirmiş oldu.

Ruhu şad olsun.

Kişisel gelişim üzerine kitaplar yazan yazar,

Bu kitabında ise, Gazeteci Deniz Bayramoglu'na verdiği röportajın kitaba aktarılmış haliyle karşımıza çıkıyor.

Kitap, sorulan sorulara verilen cevaplarla ilerliyor.

Cüceloğlu verdiği cevaplarda kâh çocukluğundan, kâh  eğitiminden kâh da yaşanmış özel aile hayatından bahsederek ders çıkarılacak çok önemli bilgiler vermektedir.

...

Hayatın anlamı nedir?

İnsan kendini nasıl geliştirir?

Umutsuzluk nasıl aşılır?

Gibi soruların cevaplarını, o nazik üslubuyla insanın yüzünde tebessüm bırakan bir ifadeyle anlatıyor.

İnsanın, anlam arayışı üzerinde uzun uzun duruyor.

"Bana göre hayatın anlamı 'keşif'tir.

Hayat bir keşif yolculuğudur.

Neyi keşfedeceksin?

Özünü, kendini"

ifadeleriyle de kendinden önce yaşamış düşünürler gibi hakikate dikkatlerimizi çekerek, insanın "öz"ünü nasıl bulabileceğinden, kendini nasıl gerçekleştirebileceğine;

ailenin ve toplumun insanı nasıl şekillendirdiğinden,

karşılaştığı engelleri nasıl aşabileceğine;

meslek seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden eş seçimine;

neleri okumamız gerektiğinden izlenmesi gereken sinema filmlerine ve gezilmesi gereken yerlere kadar birçok konuya değiniyor."

...

Her gün ortalama 20 dakikalık periyotlarla seçilen konular üzerinde çalışıp geliştirmeye çağırıyor bizleri..

Bu fikir kulağa hoş gelse de uygulanabilirliği için bir irade ortaya koyup prensip haline dönüştürülmesi gerekir yoksa pek mümkün olmayabilir.

Ayrıca, çocuk eğitimi konusunda filmlerle desteklenmiş bir eğitim fikri, benim de şahsen desteklediğim bir düşüncedir.

"Var mısın?" kitabı sohbet ortamında geçen, mülakat tarzı bir okuma şekli olduğundan; sıkıcı olmayan güzel bir dille anlatıldığı için, oldukça akıcı bir şekilde ilerliyor.

Bu bakımdan herkesin okumasını tavsiye ederim.

Son olarak kitap seven okurlar için, Doğan Cüceloğlu'nun kitaplarından birkaç önerim olacak.

"İnsan İnsana" kitabı başta olmak üzere, "İçimizdeki Çocuk", "Yetişkin Çocuklar"  "Savaşçı",  "Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim"   gibi tüm kitaplarında 82 yıllık ömrüne sığdırdığı yaşanmışlıklarda herkesin kendinden bir parça bulabileceği eserlerini okumanız kültürel gelişiminize büyük katkı sunacaktır.

Kitaplı günlere...

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.