Nuran Demirhan
Köşe Yazarı
Nuran Demirhan
 

VAN DENİZİ

Van Türkiye'nin en büyük Gölüne, Dünyanın En çok sodası olan gölüne ev sahipliği yapan,  Doğu Anadolu Bölgesinin en güzel İllerinden biridir. Etrafında Sayısız güzelliklere sahip olan Van Gölünde Efsaneleri ile tanınan Akdamar Adası, Adır Adası, Kuş Adası, Çarpanak Adası olmak üzere dört adaya sahiptir.  İn koyu Ağın Koyu, Deve Boynu Koyu Van Gölünün sahillerinde güzellikleri ile büyüleyici koylara sahiptir. Gölün su seviyesi iklimlere göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak denizden yüksekliği 1645 metredir. Gölün ortalama derinliği 170 metre en derin yeri 450 metredir. Yüz ölçümü 3.715 km2 ile Türkiye'nin en büyük gölüdür. Van Gölü, Van ili sınırları içerisinde yer alan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucunda Bölgedeki tektonik çöküntü alanının önünün kapanması ile oluşan volkanik set gölüdür. Gölün içerdiği magnezyum, sodyum klorür gibi maddeler cilt hastalıklarına iyi geliyor. Birçok dermatit hastalıkların iyilileştiği sinüzit hastalığını yok ettiği kanıtlanmıştır. Van Gölünün yaşı yapılan araştırmalara göre 400-600 yıllık olduğu kanıtlanmıştır. Dünyada sadece Van Gölünde yaşayan Van Balığı üreme dönemlerinde 15 Nisan-15 Temmuz Tarihleri arasında Tatlı sulara, çevredeki derelere göç ederek yumurtlarını bırakırlar. Dünyada sadece Van Gölünde yaşayan Van Balığını bu tarihlerde yöre halkı, satın almaz, yemez. Balıkçılara avlanma yasağı konulur. Van Balığına sakın İnci Kefal demeyin yöre halkı kızar, kabul etmez.Onların en büyük değeri Van Balığıdır. Masmavi rengi, turkuazın yeşil tonlarını görebileceğiniz Van Gölünün güzellikleri şiirlere, hikayelere, destanlara konu olmuştur. Yöre halkı Van denizi, Van deryası der çünkü denizleri aratmayacak heybete sahiptir. Van Denizinde İlk Bahar aylarında başlar coşkunluk, sahiller dolup taşar. Yaz Mevsiminde gurbet ellerden gelenlerin durağı olur. Kış mevsiminde özlem ve hasret ile denizin başlama mevsimi beklenir. İnsana huzur verir denizin kokusunu güzelliğini aratmayan muhteşem güzelliğe sahiptir. Uçsuz bucaksız sahilleri ilçeden,ilçeye alıp götürür sizi.. Van Denizinde güneşin batışını izlemek apayrı mutluluk verir, Van'a geldiyseniz eğer Gün Batımını izlemeden Van Denizinden ayrılmayınız. Akşam saatlerinde Van'da güneşin batışı muhteşem güzellikler sergiler. Evliya Çelebi 1611-1682 Yılları arasında Van Deryası adını koymuş. Yaşar Kemal, dünyada hiçbir göl, hiçbir deniz, hiçbir su Van Gölünün maviliğinde olamaz demiş. Gümüş tasta bir sudur, kenarları oya, oya işlenmiş bir gümüş tas...
Ekleme Tarihi: 02 Temmuz 2020 - Perşembe

VAN DENİZİ

Van Türkiye'nin en büyük Gölüne, Dünyanın En çok sodası olan gölüne ev sahipliği yapan,  Doğu Anadolu Bölgesinin en güzel İllerinden biridir.

Etrafında Sayısız güzelliklere sahip olan Van Gölünde Efsaneleri ile tanınan Akdamar Adası, Adır Adası, Kuş Adası, Çarpanak Adası olmak üzere dört adaya sahiptir.

 İn koyu Ağın Koyu, Deve Boynu Koyu Van Gölünün sahillerinde güzellikleri ile büyüleyici koylara sahiptir.

Gölün su seviyesi iklimlere göre değişiklik göstermektedir.

Ortalama olarak denizden yüksekliği 1645 metredir.

Gölün ortalama derinliği 170 metre en derin yeri 450 metredir.

Yüz ölçümü 3.715 km2 ile Türkiye'nin en büyük gölüdür.

Van Gölü, Van ili sınırları içerisinde yer alan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucunda Bölgedeki tektonik çöküntü alanının önünün kapanması ile oluşan volkanik set gölüdür.

Gölün içerdiği magnezyum, sodyum klorür gibi maddeler cilt hastalıklarına iyi geliyor.

Birçok dermatit hastalıkların iyilileştiği sinüzit hastalığını yok ettiği kanıtlanmıştır.

Van Gölünün yaşı yapılan araştırmalara göre 400-600 yıllık olduğu kanıtlanmıştır.

Dünyada sadece Van Gölünde yaşayan Van Balığı üreme dönemlerinde 15 Nisan-15 Temmuz Tarihleri arasında Tatlı sulara, çevredeki derelere göç ederek yumurtlarını bırakırlar.

Dünyada sadece Van Gölünde yaşayan Van Balığını bu tarihlerde yöre halkı, satın almaz, yemez.

Balıkçılara avlanma yasağı konulur.

Van Balığına sakın İnci Kefal demeyin yöre halkı kızar, kabul etmez.Onların en büyük değeri Van Balığıdır.

Masmavi rengi, turkuazın yeşil tonlarını görebileceğiniz Van Gölünün güzellikleri şiirlere, hikayelere, destanlara konu olmuştur.

Yöre halkı Van denizi, Van deryası der çünkü denizleri aratmayacak heybete sahiptir.

Van Denizinde İlk Bahar aylarında başlar coşkunluk, sahiller dolup taşar.

Yaz Mevsiminde gurbet ellerden gelenlerin durağı olur.

Kış mevsiminde özlem ve hasret ile denizin başlama mevsimi beklenir.

İnsana huzur verir denizin kokusunu güzelliğini aratmayan muhteşem güzelliğe sahiptir.

Uçsuz bucaksız sahilleri ilçeden,ilçeye alıp götürür sizi..

Van Denizinde güneşin batışını izlemek apayrı mutluluk verir,

Van'a geldiyseniz eğer Gün Batımını izlemeden Van Denizinden ayrılmayınız.

Akşam saatlerinde Van'da güneşin batışı muhteşem güzellikler sergiler.

Evliya Çelebi 1611-1682 Yılları arasında Van Deryası adını koymuş.

Yaşar Kemal, dünyada hiçbir göl, hiçbir deniz, hiçbir su Van Gölünün maviliğinde olamaz demiş.

Gümüş tasta bir sudur, kenarları oya, oya işlenmiş bir gümüş tas...

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.