Van'a dev Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımı

Büyükşehir Belediyesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile İller Bankası işbirliğiyle Van'a kurulacak Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımının protokolü imzalandı.

Vali Ozan Balcı ile İller Bankası Genel Müdürü Recep Türk'ün imzaladığı protokolle Van'a 38,5 megawatt büyüklüğünde 32 Milyon Euro (yaklaşık 1 Milyar TL) değerinde Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulacak.
Kurulacak GES ile her yıl Büyükşehir Belediyesi'ne yaklaşık 300 Milyon TL ek gelir sağlanacak. Sağlanacak gelir halka yönelik kamusal yatırımlara dönüştürülecek. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi'nin ulusal elektrik dağıtım firmasından aldığı 300 Milyon TL'lik elektrik, kurulan GES'ten elde edilecek.

Bu büyük yatırımın imza törenine Vali Ozan Balcı, Van Milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu, Burhan Kayatürk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Özvan, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü (VASKİ) Ülker Cem Kaplan katıldı.

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Balcı, "Van Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı bu güzel yatırımın Van'ımıza, Vanlı hemşehrilerimize, memleketimize ve milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum." dedi. 
 

Bakmadan Geçme