Akdeniz: Erciş Belediyesi emekçilerini enflasyona ezdirmemeli

Hizmet-İş Sendikası Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz, Erciş Belediyesi ile yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşı sağlanmadığını belirterek, 'Erciş Belediyesi ile yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sözleşmenin, emekçi arkadaşlarımızın haklı taleplerini dikkate alarak, yaşadıkları mağduriyeti giderecek şekilde ve masa başında uzlaşıyla tamamlanması hususunda azami gayret göstermiştir. Ancak Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Karaloğlu, emekçi arkadaşlarımızın hak kayıplarına ve mağduriyetine sebep olacak şekilde, en yüksek 28.000 TL önermekte ve bu rakamda da ısrar etmektedir. Sayın Belediye Başkan Vekilimizin enflasyonun altında teklifi üyelerimizi derinden üzmüştür. Karaloğlu'nu teklifini tekrar gözden geçirmeye davet ediyoruz' dedi.

Hizmet-İş Sendikası Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz, yaptığı açıklamada Erciş Belediyesi ile toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde anlaşamadıklarını,  Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Karaloğlu’nun mağduriyet yaratacak bir rakam önerdiğini söyledi.

“Karaloğlu’nun teklifi üyelerimizi derinden üzmüştür”

Akdeniz açıklamasında , “Hizmet-İş Sendika olarak Van Büyükşehir Belediyesi, VASKİ Genel Müdürlüğü ve 11 ilçemizde imzalamış olduğumuz toplu iş sözleşmelerini, üyemiz emekçilerin memnuniyetiyle sonuçlandırmıştır. Söz konusu belediyelerle ortalama 32.000 ila 37.000 TL arası ücretlere imza atılmıştır. Ayrıca sosyal haklarda da artışlar yapılmıştır. Haklı olarak Erciş Belediyesi emekçileri de bugüne ve geleceğe dair yaşanabilir bir ücret beklemekte ve talep etmektedir. Erciş Belediyesi emekçileri Van Büyükşehir ve 11 belediyede ülke gerçeklerine göre verilen ücretlere paralel şekilde, ücret ve sosyal haklarında artış yapılmasını istemektedir. Hizmet-İş Sendikamız Erciş Belediyesi ile yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sözleşmenin, emekçi arkadaşlarımızın haklı taleplerini dikkate alarak, yaşadıkları mağduriyeti giderecek şekilde ve masa başında uzlaşıyla tamamlanması hususunda azami gayret göstermiştir. Ancak Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Karaloğlu, emekçi arkadaşlarımızın hak kayıplarına ve mağduriyetine sebep olacak şekilde, en yüksek 28.000 TL önermekte ve bu rakamda da ısrar etmektedir. Sayın Belediye Başkan Vekilimizin enflasyonun altında teklifi üyelerimizi derinden üzmüştür. Aynı il sınırları içerisindeki diğer belediyelerde çalışan arkadaşlarımız en yüksek 37.000 TL alırken, Erciş Belediyesinde çalışan arkadaşlarımıza onlardan 9.000 TL düşük ücret teklif edilmesi anlaşılabilir bir durum değildir” dedi.

“Mücadelemizi sürdüreceğiz”

Akdeniz açıklamasının devamında “Ülke şartlarından kopuk bu teklifin kabul edilmesi mümkün değildir. Bu, emekçi arkadaşlarımızı enflasyona ezdirmektir. Diğer belediyelerde çalışan emekçi arkadaşlarımızın ücret ve sosyal hakları ülke olarak içinde bulunduğumuz enflasyonist ortam dikkate alınarak iyileştirilirken, Erciş Belediyesi çalışanlarını hala, geçinilemeyecek derecede ücrete mahkûm etmeye çalışmanın izahı olamaz.  Biz sadaka istemiyoruz. Alın terinin karşılığının verilmesini istiyoruz. Erciş Belediyesi işçileri hakkı olanı istiyor. Hiç kimse bizden üyelerimize açlığa, yoksulluğa itecek bir anlaşmayı kabul etmemizi beklemesin. Bütün dünya maskelerin arkasına saklanırken, Erciş Belediyesi emekçileri çalıştı. Bir tek onlar hayatın tüm zorluklarına ve risklere rağmen sokakları süpürmeye, çöpleri toplamaya, cenazeleri kaldırmaya, şehir halkına hizmet etmeye devam etti.  İnsanca yaşamak, insan onuruna yakışan bir ücret almak, her şart altında karda-kışta, gece-gündüz fedakarca çalışan Erciş Belediyesi işçisinin hakkı değil mi?  Bugün, Erciş’in her karış toprağında emeği olan emekçi kardeşlerimizin sesini duyurmak, taleplerini haykırmak için bir araya geldik. Sayın Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekilimiz Murat Karaloğlu’nu teklifini tekrar gözden geçirmeye davet ediyoruz. İçinde bulunduğumuz yüksek enflasyon ve Ramazan ayında üyelerimiz ekonomik olarak büyük sıkıntılar çekmektedir. Biz üyemiz emekçilerin hakkının verilmesini istiyoruz. Emeğin karşılığını istiyoruz. Türkiye’nin en büyük ve en etkin sendikası Hizmet-İş olarak, üyelerimiz insan onuruna yakışır ücret ve sosyal haklara kavuşana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bakmadan Geçme