• Haberler
  • Güncel
  • Sahil Yolu'nda peyzaj ve ağaçlandırma çalışmaları sürüyor

Sahil Yolu'nda peyzaj ve ağaçlandırma çalışmaları sürüyor

Van Büyükşehir Belediyesi'nin, prestij projelerinden olan 12 kilometrelik Sahil Yolu ve 1100 dönümlük Sahil Parkı Rekreasyon Alanı Projeleri açılış için gün sayıyor. Asfalt çalışmalarını tamamlanan projede, peyzaj ve ağaçlandırma çalışmaları ise aralıksız bir şekilde sürüyor. 100'lerce araç ve personelin hummalı bir çalışma yürüttüğü Sahil Yolu ve Sahil Parkı, kısa sürede tamamlanarak hizmete açılacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin mega projelerinden Van Gölü’nün gerdanlığı Sahil Yolu’nda ekipler aralıksız çalışıyor. Sahil kesimini cazibe merkezi haline getirerek, kentin 50 yıllık hayalini gerçeğe dönüştürecek olan, 12 kilometrelik Sahil Yolu ve 1100 dönümlük rekreasyon alanında çalışmalar devam ediyor. Kadın eliyle yürütülen peyzaj çalışmalarında mevsim şartlarına uygun 400 adet Çınar, 300 adet Süs Elması, 300 adet İğde, 200 adet Dilbudak, 800 adet Akçaağaç ile 100 adet Söğüt ağacı ve bin 570 Mazı Çiçeği, 20 bin adet gül, 30 bin Ateş Dikeni çiçeği, 45 bin Ardıç ve  60 bin Berberis çiçeği toprakla buluşturuluyor. Ayrıca peyzaj ve ağaçlandırma çalışmaları ile birlikte bisiklet yolu, yaya ve yürüyüş yolu, aydınlatma, çocuk oyun grupları, fitness aletleri, spor sahaları, güvenlik kulübeleri, WC ve Mescit gibi donatıların da inşası devam ediyor.

Yapılan çalışmaları sık sık yerinde takip ederek, çalışmaların her aşamasını inceleyen Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, Van iklimine uygun ağaçların dikildiği, peyzaj çalışmalarının hızla sürdüğü Sahil Yolu’nun kısa sürede tamamlanarak hizmete açılacağı müjdesini verdi.

Sahil Yolu'nda peyzaj ve ağaçlandırma çalışmaları sürüyor

SAHİL YOLU İLE KENT TRAFİĞİ NEFES ALACAK

İskele-Fidanlık ve Fidanlık-Havalimanı olmak üzere iki etap şeklinde hayata geçirilen proje, Edremit, İpekyolu ve Tuşba ilçelerini sahilde buluşturarak, kent trafiğine de rahat bir nefes aldıracak. Ayrıca Hatuniye Yolu, Eski Kale Yolu, Yaşar Kemal Parkı ve ara bağlantıları da yapılan Sahil Yolu’nun Erciş Yolu’na kadar uzatılması hedefleniyor. 

SAHİL YOLU VE SAHİL PARKI REKREASYON ALANI PROJELERİ KENTE DEĞER KATACAK

Ekolojik belediyecilik anlayışı ile hayata geçirilen projede alanda bulunan sazlık ve doğal yaşam alanları korunarak, Van Gölü’nün doğasının korunması sağlanırken, göl çevresindeki canlıların doğal yaşam alanları da muhafaza edildi.

Vanlıları, Van Gölü’nün eşsiz doğası ile buluşturarak, kente değer katacak olan mega proje kapsamında uluslararası standartlarda 30 metre genişliğinde sahil yolu, 9 bin metre bisiklet ve yürüyüş yolu, oturma alanları, seyir terasları, çeşmeler, kuş gözlem noktaları, ahşap yürüyüş yolları, spor ve çocuk oyun alanları, basketbol ve voleybol sahaları, güvenlik kulübeleri, otoparklar, peyzaj, yeşil alan, aydınlatma, mescit ve lavabolar yapılıyor.

Son aşamaya gelen projenin kısa sürede tamamlanarak vatandaşların hizmetine açılacak. BASIN BÜLTENİ

Bakmadan Geçme