Meyve ve sebze endeksi açıklandı

Antalya Ticaret Borsası, ağustos ayı ile ilgili olarak Antalya hallerinde işleme giren domates, meyve ve sebze endeksini açıkladı.

Meyve ve sebze endeksi açıklandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Antalya'da satış yapan hallerde işlem gören domates fiyatları ağustos ayında yıllık bazda yüzde 125,48 artış gösterdi. Meyve fiyatlarındaki artış yüzde 146'yı aşarken, yıllık fiyat endekslerindeki değişimler domates ve meyve için sekiz yılın rekoru kırıldı.Açıklanan rakamlara göre; ağustos ayında domates miktarı bir önceki aya göre yüzde 24.01, meyve miktarı yüzde 8.48 azalırken, sebzede yüzde 76.38 artış gösterdi.

Miktar endekslerinde ise geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ise domateste yüzde 2.97, meyvede yüzde 38.72 azalırken, sebzede yüzde 52.86 artış görüldü.

Sözcü'den Ağustos ayında endekslerdeki yıllık değişimler, miktarda meyve rekor azalışı, sebze rekor artışı ve domates ise ortalama altı bir azalışı işaret etti.

Yıllık fiyat endekslerindeki değişimler domates ve meyve için 8 yılın rekoru olurken, sebze için ortalama üstü düzeyinde gerçekleşti.

Ağustos ayında domates fiyat endeksi yıllık yüzde 125.48 artarken, miktardaki yüzde 2.97’lik azalış ve artan talep, fiyattaki yüksek artışın temel nedeni oldu.

ARTAN TALEPLER EN BÜYÜK SEBEP
Sebze fiyat endeksi yıllık yüzde 93.25 arttı. Sebzenin yıllık miktar endeksinin yüzde 52.86 artmasına rağmen bu ortalama üstü fiyat artışında, artan talep önemli bir rol oynadı.

Meyve fiyat endeksi yıllık yüzde 146.37 artarken, meyvenin yıllık işlem miktarındaki yüzde 38.72’lik azalış fiyatta artışa neden oldu.

Ağustos ayında miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler, domates için son 5 yılın miktarda rekor artış, fiyatta ise ortalama altında artış olarak tabloya yansıdı.

Bir önceki aya göre (aylık) domates işlem miktar endeksi, ağustos ayında yüzde 24.01’lik azalış gösterirken, işlem fiyat endeksi de aylık yüzde 30.94 azaldı.

Bir önceki aya göre (aylık) sebze işlem miktar endeksi, ağustos ayında yüzde 76.38’lik sıra dışı artış gösterirken, işlem fiyat endeksi aylık yüzde 14.53 gibi yüksek bir azalış gösterdi.

Son 5 yılın ağustos ayları dikkate alındığında sebze miktar endeksi rekor artış ve fiyat endeksi değişimi ise ortalama altında azalış gösterdi.

Bir önceki aya göre (aylık) meyve işlem miktar endeksi, ağustos ayında yüzde 8.48 azalırken, işlem fiyat endeksi yüzde 49.24 arttı. Son 5 yılın ağustos ayları dikkate alındığında aylık değişimler, meyve miktar endeksinde ortalama üzerinde azalış ve fiyat endeksinde ise rekor artış gösterdi.

Bakmadan Geçme