Faiz oranları hakkında açıklama

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Gopinath, küresel faiz oranları hakkında açıklamalarda bulundu.

Faiz oranları hakkında açıklama
TAKİP ET Google News ile Takip Et

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Gopinath, küresel faiz oranları hakkında açıklamalarda bulunarak uzun bir süre yüksek kalacağını öngördü. Gopinath, "Enflasyonu hedefe döndürme mücadelesi sürerken küresel faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Güney Afrika Merkez Bankası aracılığıyla düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada enflasyona da değindi. Gopinath, enflasyonu hedeflenen seviyeye döndürme mücadelesi sürerken küresel faiz oranlarının uzun süre yüksek kalmasını beklediklerini söyledi.

Gopinath, gerçekleştirdiği konuşmasında; zorlu küresel finansal koşullar, artan jeoekonomik ayrışma ve iklim değişikliğinin artan maliyetleri nedeniyle gelişmekte olan piyasalar için dış koşulların değiştiğini ifade etti. Bu değişikliklerin ekonomik ortamı dönüştürdüğüne işaret eden Gopinath, bunların dünyayı daha değişken ve belirsiz hale getirdiğine dikkat çekti.

'BAZI ÜLKELER YÜZDE 10'UNU KAYBEDEBİLİR'
Gopinath, küresel finansal koşulların daha zorlu hale geldiğini belirterek, "Enflasyonu hedefe döndürme mücadelesi sürerken küresel faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalmasını bekliyoruz. Üstelik faiz oranlarının uzun süre düşük olduğu döneme asla dönmeyebileceğini düşünmek için nedenler var" değerlendirmesinde bulundu.

Bu ortamda gelişmekte olan ülkelere yönelik finansman koşullarının zorlu olmaya devam etmesinin beklenebileceğini kaydeden Gopinath, makro temelleri güçlendirmenin, eski veya yeni her türlü zorluğun üstesinden gelmek için kritik öneme sahip olduğunu ifade etti.

Gelişmekte olan piyasaların zorlu ekonomik ortam karşısında mali tamponlarını yeniden oluşturması, ticareti çeşitlendirmeleri ve reformlar yoluyla ayrışmaya karşı dayanıklılığı artırmaları ve mali ve sosyal açıdan sürdürülebilir bir iklim stratejisi uygulamaları gerektiğini söyleyen Gopinath, Güney Afrika dahil gelişmekte olan piyasaların Gayri Safi Yurt İçi Hasılalarının (SYİH) yaklaşık yüzde 5'ini kaybedebileceğini, bazı ülkeler için bu oranın yüzde 10'u bulabileceğini aktardı.


 

Bakmadan Geçme