Kaçak yollardan Van'a getirildiler! Jandarma ele geçirdi

Jandarmanın yol kontrolü sırasında Irak'tan kaçak yollardan Van'a getirilen 4 alageyik ele geçirildi. Ele geçirilen geyikler, Van YYÜ Yaban Hayvanları koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Hakkari’nin Derecik Ortaklar Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri, yol kontrol noktasında bir kamyonete arama yaptı. Yapılan aramada kamyonetin kasasında Irak'tan kaçak yollarla getirildiği tespit edilen 4 alageyiğe el koydu. Jandarma ekipleri alageyikleri Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) Yüksekova Şefliği personeline teslim etti. Alageyikler daha sonra rehabilite edilmek üzere Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü'ne getirildi.

İSKELETLERİ BULUNDU

Irak sınırından Türkiye'ye kaçak yollarla getirilen 4 yavru alageyiğin rehabilitesi için merkezlerine getirildiğini ifade eden merkez müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, "DKMP 14. Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından dün akşam 4 alageyik merkezimize getirildi. İlk muayenelerini yaptığınızda nakliyeye bağlı yaralanmalar ve hafif felç tabloları vardı. Bilindiği gibi alageyikler bütün dünyaya Anadolu'dan dağılmıştır. Son yapılan kazılarda da alageyikler hakkında da hem yerleşim yerlerinde hem de boynuzları, hem de iskeletleri bulundu. Bu da bize gösteriyor ki alageyiklerin öz vatanı Anadolu, yani bu coğrafya. Ülkemize kanunsuz ve izinsiz getirildikleri için bunlara el konulup gerekli cezai işlem uygulanmış. Biz de merkezimizde bunlara kafeste değil de özgür alanda yerlerini hazırladık. Uzun süre bakıp DKMP yetkililerine teslim edeceğiz" dedi.
DKMP ekipleri, araç sürücüsüne ise 811 bin 442 TL idari para cezası uyguladı.

 

Bakmadan Geçme