İlhan: Deprem için acil önlem alınmalı

Van'daki kurumlara çağrıda bulunarak depremle ilgili acil önlem alınması gerektiğini belirten Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, 'Van deprem kuşağında olan ve büyük depremler yaşayan bir il olduğu halde, hiçbir önlem alınmıyor. Geçmişte yaşanan depremlerden ders alınmalı. Allah korusun yaşanabilecek bir deprem ciddi zayiata sebep olacağı gibi birçok insanın da hayatını kaybetmesine sebep olur. Bizler şehirlerimizi yaşanabilir kılmak mecburiyetindeyiz. Biz ülke genelinde insanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve insanların ucuz ölümle karşı karşıya kalmaması için gerek merkezi iktidarların gerekse yerel iktidarların işbirliği içerisinde bunun yanında işbirliğini sivil toplum kuruluşlarının da birer paydaş olarak eklenip sağlıklı bir yapılaşma yapılması konusunda çağrı yaptık, yapmaya devam ediyoruz' dedi.

Van ve ülke sorunlarını gündeme getirerek çözüm önerilerini sunan Saadet Partisi İl Başkanı Özay İlhan bu hafta 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yıkıma yol açan, binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan depreme değindi. İlhan, “Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman başta olmak üzere depremden etkilenen illerimizde hala hayat normale dönmüş değil. Farklı şehirlere göç etmek veya sığınmak zorunda kalan birçok kişi hala şehirlerine dönememiştir” ifadelerini kullandı.

“DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİ SÜRÜYOR”

Açıklamasına hayatını kaybeden gazeteci Murat Çurku’ya rahmet okuyarak başlayan İlhan, “Öncelikle Van’da uzun süredir gazetecilik yapan Murat Çurku’nun vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Murat Çurku’ya Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak bu hafta ki gündemimiz 6 Şubat depremi. Bir yıl önce ülkemizin büyük bir bölümünde hissedilen ve binlerce insanımızın hayatını kaybettiği depremin üzerinden 1 yıl geçti. Depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hala birçok insan kötü şartlarda yaşamlarını sürdürmektedir. Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman başta olmak üzere depremden etkilenen illerimizde hala hayat normale dönmüş değil. Farklı şehirlere göç etmek veya sığınmak zorunda kalan birçok kişi hala şehirlerine dönememiştir. Mecburiyetten devlet kurumlarında kalan depremzedeler 31 Ocak günü bir anda kapı önüne konulmuş ve mağdur edilmiştir. 6 Şubat depreminde yaklaşık 53 bin insanın vefat ettiği resmi kaynaklarca yazılıp çizilirken geçtiğimiz günlerde Murat Kurum’un 130 bin insanın 6 Şubat depremlerinde vefat ettiğini söylemesi akıllarda soru işaretine sebep olmuştur. Vefat eden vatandaşlarımız konusunda gerçekler mutlaka kamuoyuyla paylaşılmalıdır. TOKİ tarafından söz verilen konutlar tamamlanmamış durumdadır. Ülkemiz nüfusunun yüzde 97’si deprem fay hatları üzerinde yaşamaktadır. Tüm bu gerçekler ortadayken hala deprem konusunda yapılması gerekenler yapılmamaktadır. Van’da deprem kuşağında olan ve büyük depremler yaşayan bir il olduğu halde, en son 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerini yaşamış olmasına rağmen geçen 12 yıllık süre zarfında depreme yönelik herhangi bir çalışma yapılmamış çarpık kentleşmenin artarak devam ettiği bir şehir konumundadır. Saadet Partisi İl Başkanlığı olarak Van’ımızın deprem öncelikli olarak yeni bir imar planı yapılmasını ve bu konuda şimdiden hazırlık yapılmasını önceliğimiz olarak görüyoruz. Bizler belediye başkan adaylarımızın birinci önceliğinin depreme dayanıklı şehirler olarak belirledik ve tüm siyasi partileri de bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

İlhan: Deprem için acil önlem alınmalı

“BİZLER ŞEHİRLERİMİZİ YAŞANABİLİR KILMAK MECBURİYETİNDEYİZ”

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan İlhan, “Van depreminden bu yana yapılan TOKİ’lerin dışında Van’da ciddi olarak depreme yönelik herhangi bir adımın atılmadığına şahidiz. Hala çarpık kentleşme, altyapı problemleri devam etmektedir. Yaşadığımız şehir mutlak suratte Erek Dağı’ndan başlayıp yeniden imar edilmesi gerekmektedir. Sağlam zeminlerde binaların yapılması gerektiğini düşünüyorum. Fakat biz tam tersini yaparak göl ve çevresine yoğunlaşıp deprem konusunda sıkıntılı olan bölgede bina yapılıyor. Göl ve çevresinde yapılan inşaatlarla hem Van Gölü kirletiliyor hem ekolojik felaketle karşı karşıya kalıyoruz. Van Gölü tehdit altındadır. Bildiğiniz üzere Salda Gölü kurudu ve inşaata açılan bir alana döndü. Dünyada eşi benzeri olmayan, dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü şu anda ne yazık ki betonlaşma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Artık gölün içerisine inşaatlar yapılıyor. Gözü doymayanların rant uğruna yapamayacağı şeyler yok. Bu konuda sivil toplum örgütleri, siyasi partiler yeterli duyarlığı göstermediğine şahidiz. Buna bizde dahiliz. Her ne olursa olsun Van’a, Van Gölü’ne ve çevresine sahip çıkmak zorundayız. Bu şehrin geleceği konumunda olan bir göl ne yazık ki yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Deprem konusunu birinci öncelikli gündemimiz yapmak mecburiyetindeyiz. Çünkü devletin 1996 yılında olası sismik boşluklar diye açıkladığı bir harita vardı. Bu haritanın üzerinden bugün itibariyle yaklaşık 28 yıl geçti. Şuan da da mevcut 28 yıllık süre zarfında deprem olan bölgeler ortada. Hakkari hattı, Kars hattı, Erzincan hattı, İstanbul hattı, Muğla hattında yakın zamanda depremlerin beklendiği konusunda 1996 yılında yapılan bir harita söz konusu. Bu haritaların boş olmadığını, 1996 yılında paylaşılan gerçekleri hepimiz görmekteyiz. Biz ülke genelinde insanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve insanların ucuz ölümle karşı karşıya kalmaması için gerek merkezi iktidarların gerekse yerel iktidarların işbirliği içerisinde bunun yanında işbirliğini sivil toplum kuruluşlarının da birer paydaş olarak eklenip sağlıklı bir yapılaşma yapılması konusunda çağrı yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Van’ın da Türkiye’nin en büyük illerinden biri olması hasebiyle ciddi bir nüfus barındırmaktadır. Allah korusun yaşanabilecek bir deprem ciddi zayiata sebep olacağı gibi birçok insanın da hayatını kaybetmesine sebep olur. Bizler şehirlerimizi yaşanabilir kılmak mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu. 

İlhan: Deprem için acil önlem alınmalı

“ÜLKE GENELİNDE TOPYEKÜN SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİDİR”

Depremle ilgili ülke genelinde seferberlik ilan edilmesi gerektiğini belirten İlhan, “Devletin kurumları şuanda gasp edilmiş durumdadır.  Seçilmiş bir irade tarafından yönetilmiyor. Kayyumlar yönetiyor. Gerçi kayyum öncesinde de çok farklı bir durum söz konusu değildi. Seçilmiş iradelerin olduğu yerlerde de şuan farklı bir durum söz konusu değil. Herkes kişisel menfaati uğruna hareket ediyor. Vatandaş olarak biz diyoruz ki benim binamı görmezden gelin, ben şu şekilde yapayım siz bana ruhsat verin, burada ciddi bir sıkıntı var. Hepimiz olaya günübirlik bakıyoruz. Bir kat fazla atayım, bir daire fazla yapayım gibi yapılan küçük hesaplar ileride büyük felakete dönüşebiliyor. Bununla ilgili belediyelerin her ne olursa olsun işi proje aşamasından alıp bunun içerisine inşaat mühendisinden mimarına, elektrik mühendisinden çevre mühendisine tüm paydaşları dahil edip yapılacak olan yapıyla alakalı kolaylaştırarak, zorlaştırmadan, vatandaşı da mağdur etmeden ruhsat verilecek binanın koşulu, kuralları neyse herşeyini denetlemelidir. Denetimleri yaparken de insanlara güçlük ve zorluk çıkarılmamalı. Avrupa ülkelerine baktığımızda binaların belli bir düzen içerisinde sıralı olduğunu, boyasından dışındaki şekline kadar estetik bir görünüme sahip olduğuna hepimiz şahidiz fakat Van’ımız özelinde bir tarafta 3 kat, bir tarafta 5 kat, bir tarafta 7 kat, bunun yanında bir tarafta dışı sıvasız, boyasız, binaların bir kısmı çarık, çürük olan binalar yaşanan depremlerde sağlam binaya da zarar verebiliyor. Bununla ilgili topyekün bir çalışma yapılması gerekiyor. Bu işle alakalı olan bütün kurum ve kuruluşların davet edilip belediye meclislerinde meclisin dışında alternatif olarak da bunların fikirlerini alıp sağlıklı şehirlerin, yaşanılabilir şehirlerin bu andan itibaren yapılması gerekiyor. Zaten keşmekeş bir haldeyiz. Zararın neresinden dönersek dönelim kardır hesabıyla başlanıp bir an evvel ülke genelinde topyekün seferberlik ilan edilmelidir” dedi.

KAYNAK: VANSESİ HABER BURHAN ERGİN

Vansesi Özel Haber

Bakmadan Geçme