Bilici: Muradiye sorunlarla boğuşuyor

Muradiye ilçesinin sorunlarını gündeme taşıyan DEVA Partisi Muradiye İlçe Başkanı Sultan Bilici, 'Muradiye'de altyapı, işsizlik, çiftçilerin sorunları aldı başını gidiyor. Muradiye kaderine terk edilmiş bir ilçedir. Mahalle vasfı taşıma noktasına gelmiştir. Amacımız Muradiye'nin sorunlarını gündeme getirerek çözümüne katkı sunmaktır. Yetkililer bir an evvel harekete geçerek Muradiye'nin sorunlarını çözmek için gayret sarf etmeli' dedi.

Her hafta Van’ın ve ülkenin sorunlarını gündeme taşıyan DEVA Partisi bu hafta Muradiye’de yaşanan sorunlara değindi. Muradiye İlçe Başkanı Sultan Bilici, İdari Mali İşler Başkanı Erdem Erol ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, Muradiye’de yaşanan sorunların çözümü için yetkililerin bir an evvel harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

“MURADİYE’NİN NÜFUSU HER GEÇEN GÜN AZALIYOR”

Bilici açıklamasında “Bugün ilçemizin yıllardır süre gelen sıkıntıları hakkında bilgi vermek istiyorum. Muradiye ilçesi bilindiği 1934 yılında kurulmuş ve Van’ın ilk ilçelerindendir. Hâlihazırda kendi nahiyesi çevresinde bulunan Erciş ve Çaldıran bir zamanlar Muradiye’nin nahiyesiyken, bugün il olmaya aday olan ilçelerdir. Bu iki ilçe maalesef şuan Muradiye’yi geçmiş durumdadır. Buna sebep olan şeylerin başında, Muradiye’nin hem kentsel durumu, hem de coğrafik durumudur. Kentsel durumuna baktığımızda Muradiye’nin altyapısal bir şekilde hiçbir zaman kalkınamaması ve son 22 yıldır Muradiye’nin bütün kazanımlarının ilçeden taşınması ve gitmesidir. Bunların başında Devlet Su İşleri İşletme Şefliği, Türk Şeker A.Ş., Tapu Kadastro Müdürlüğü, Ceza İnfaz Kurumu, Yüksekokul gibi kurumların ilçeden gitmesidir. Muradiye’nin belli başlı ana sıkıntılarından bir tanesi de, Muradiye havzası 120 bin hektar sulama alanına sahipken, bugün sadece 15 bin hektar alanının sulanabilmesi, insanların arazilerini işletmeyip, batıya göç etmesine neden oluyor. Malumunuz Van ve çevresindeki ilçelerde yaşayan ve batıya çalışmak için giden gençlerimiz hemen hemen her hafta bir kişi inşaatlardan düşerek hayatını kaybediyor. Bunun da en büyük sebebi, Van başta olmak üzere ilçelerde istihdam alanlarının olmamasıdır. Bugün kayyum belediyeciliği başta olmak üzere, diğer belediyeler istihdam alanında projeler üretmelidir. Bu şekilde ancak bunun önüne geçebiliriz. Muradiye ilçesinin 2019’da güncel nüfusu 50 bin 296 kişi olarak kayıtlara geçerken, bugün 44 binlere kadar düştü. Diğer ilçelerin nüfusu artarken, maalesef Muradiye ilçesinin nüfusu her geçen gün azalıyor” diye konuştu. 

Bilici: Muradiye sorunlarla boğuşuyor

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE KATKI SUNMAK İSTİYORUZ”

Bilici açıklamasının devamında “DEVA Belediyeciliğinde gençlerimize istihdam alanı oluşturmak için güzel projelerimiz var. İnşallah halkımız bize yetki ve destek verirse, bu projeleri ilçemizde tek tek hayata geçireceğiz. İnsanlarımıza yapacağımız şeffaf hizmetlerle, istihdamı sağlayarak Muradiye’den göçün önüne geçeceğiz. İnsanlarımıza iş kapıları, aş kapıları, kazanç kapıları açacağız. İnşallah bunu başarmak için yola çıktık. Yine ilçemizde tarım sulama alanında ciddi sıkıntılar var. Muradiye’nin kendi öz kaynakları var. Morgedik ve Sarı Mehmet Barajları Muradiye sınırları içerisinde yer alan kaynaklardır. Ama maalesef Morgedik Barajı Erciş’e, Sarı Mehmet Barajı ise Van’daki tarım arazilerine su veriyor. Dolayısıyla Muradiye’ye sulama kısmında hizmet eden sadece bir tane gölet baraj kalıyor. O da en fazla 15 bin hektar arazinin kısmi derecede sulanmasına vesile oluyor. Muradiye havzası geçen yıl, rekolte açısından gerçekten Erciş’i geçen, hatta Ahlat’la yarışan bir ilçedir. Ahlat tarım olarak gelişmiş bir ilçe ama Muradiye ilçesi, kısmi bir derecede sulanma olmasına rağmen, rekolteyi aşan bir duruma gelmiştir. Çünkü üreticisi, çiftçisi çalışkan bir ilçedir. Geldiğimiz noktada Muradiye ilçesi sahipsiz. Muradiye ilçesi son 22-23 yıldır AK Parti iktidarında yalnızlığa terkedildi. Kaderine terk edilmiş bir ilçedir. Gelen, giden üste basa basa, rant devşire devşire Muradiye’yi bu noktaya getirdi. Muradiye bir mahalle vasfını taşıma noktasına gelmiştir. Amacımız Muradiye’nin sorunlarını dile getirmek ve bunları her platforma dile getirerek, söylemlerimizi de eylemlere dökmek istiyoruz” dedi. 

Bilici: Muradiye sorunlarla boğuşuyor

“GENÇLERİMİZİN SOSYAL ALANLARA YÖNLENDİRİLMESİ GEREKİYOR”

Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulması için sosyal alanlara yönlendirilmesi gerektiğini kaydeden Bilici, “Uyuşturucu madde ilçemizin yanı sıra ilimizin ve bölgemizin en büyük sıkıntısı haline gelmiştir. Yabancı madde bağımlılığı yaşayan gençlerimiz var ve bunları kendi gözümüzle görüyoruz. Bu gençlerimizin ıslah edilip, AMATEM’lerde tedavi edilmeleri için hiçbir çaba sarf edilmiyor. Öncelikli olarak uyuşturucu maddeyi temin eden, gençlerimizi zehirleyen, aracıları araştırmak gerekiyor. Bunların tespit edilip, en ağır şekilde cezalandırılması gerekiyor. Bugün uyuşturucu kullanımı 12 yaşa kadar düştü. Bunları görünce içimiz parçalanıyor. Hiçbir zaman buradaki gençlerimizin kaderine terk edilmesini istemiyoruz. Herkes siyaset yapabilir. Bizim siyaset bakımından iki kutba sıkıştırılmış halkın, kendi kaderine terk edilmesi gibi bir duruma göz yummamız, kesinlikle imkânsız. Çünkü neticede biz buranın halkıyız. İnsanlarımıza, gençlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Hem istihdam da, hem sosyal hayatta hem onların yanında olmamız gerekiyor. Gençlerimiz düştükleri zaman sarılacakları ilk iş olarak yabancı madde olmamalıdır. Gençlere yönelik sosyal sorumluluk projeler geliştirilmesi gerekiyor. Hâlihazırda Muradiye’ye bu anlamda birkaç tane proje var. Bunların arttırılması gerekiyor. Gençlerimizin sosyal alanlara yönlendirilmesi gerekiyor. Ama bunun yanında çok acil bir şekilde istihdam alanlarının oluşturulması gerekiyor. Muradiye’den göçü engellemek için, bir ilçe vasfını kaybetmemesi için, kamu kurumlarının tekrar ilçeye kazandırılması için yapılması gereken ne varsa yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

“SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

DEVA Partisi olarak sorunları çözmek istediklerini belirten Bilici, “İlçemiz küçükbaş hayvancılıkta eskiden çok iyi noktaydı. Bugün gelinen noktada maalesef bunu göremiyoruz. İlçemizde bugün yün ham madde işletme atölyesi dahi yok. Bugün Avrupa’daki ülkelerde bir gram yünün heba olmaması için çalışmalar yapılıyor. Oradaki ham madde işletme atölyeleri harıl harıl çalışıyor. Ama Muradiye’de her yıl 100 tonun üzerinde yün imha ediliyor. Kimyasal polyester kullanacağınıza, organik yün kullanın. Ama devletin mekanizmaları, devletin sosyal ilişkilerini sağlayan kurumları, bunu göz ardı ediyor. Bu fabrikalar kurulursa hem istihdam alanı oluşur, hem de insanlar bu işi yapmak için teşvik edilir. Geçen yıl köye dönüş projeleri yapıldı. Ama bu projelerden kapsamlı bir şekilde faydalanılmıyor. Bu projelere başvuran birçok insan şuan borç harç içinde yüzüyor. Birçok kişi yine bunları bırakarak, tekrar batıya çalışmaya gitti. Parti olarak ön görümüz, yapılacak bütün projelerin detaylı bir şekilde yapılmasıdır. İnsanların kazançlarını attırmak gerekiyor. İnsanlara refah içerisinde bir yaşam sunmamız gerekiyor. Hepimiz bu yörenin insanlarıyız. Buranın acısını, neşesini birlikte yaşıyorsak, bu durumlarda da birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız. İnsanları iki kutup arasına sıkıştırmamız gerekiyor. Alternatiflerimiz var, kadrolarımız var. İnşallah biz bu işin üstesinden geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Bilici: Muradiye sorunlarla boğuşuyor

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bilici, “Hükümetin çiftçilere yönelik politikalarını kesinlikle reddediyorum. Verilen krediler üzerine kredileri takip edecek denetim mekanizmaları yok. Denetimin baştan sona yapılması gerekiyor. Denetim mekanizması olursa, üretime yönelik projeler olur. Projeler doğru düzgün denetlenmediği için rant kapısı haline getiriliyor. Bu kapsamda mevcut hükümetin çiftçilere yönelik projelerini mizansen ve hamaset olarak görüyorum” dedi. 

“MURADİYE’DE KAYYUMUN ÇALIŞMALARI TAKDİRE ŞAYAN”

Bilici, “Kayyumlar ne kadar büyük projeler yapsa kayyum belediyeciliği halkı tatmin etmez. Muradiye’de şu anki kayyım belediyeciliğinin çalışmaları takdire şayandır. İyiyse iyi, kötüyse kötü. Ama diğer kayyum belediyeleri olsun veya parti belediyeciliğinde bırakın Muradiye’de hiçbir şey yapılmadı. Kayyum belediyeciliğinde birkaç tane proje ile insanları ne kadar elde tutabilir, göçü ne kadar durdurabilir. İş ancak istihdamla başlar. İstihdamı yaparsın, ondan sonra sosyal alanlar geliştirirsin, akabinde altyapı yapılır. Bugün Muradiye alt yapısız bir ilçedir” şeklinde konuştu. 

“MURADİYE’DE SEÇİMİ KAZANACAĞIMIZA İNANIYORUM”

31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Muradiye’de seçimi kazanacaklarını belirten Bilici, “Seçimlerde halk inşallah tercihini yapacak. Ortada zarar ve ziyan içinde yıkılmış, virane bir ilçe var. Kimi suçlayacağız? Halka dediğimiz zaman da halk vicdanının rahat olduğunu söylüyor. O zaman veryansın edilmeyecek. Küçük ilçelerde pek fazla particilik yoktur. İnsanlar hizmet yapılacağını gördüğünde o kişiye oy verir. Büyükşehirlerde genelde partizanlık vardır. Muradiye için ortak bir aday hedefliyoruz. Hangi partiyle ortaklaşacağımız daha karar aşamasında. Halkın da paylaşacağı bir aday olacağına inanıyoruz. Muradiye’de çıkaracağımız adayın seçimi kazanacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: VANSESİ HABER BURHAN ERGİN

Vansesi Özel Haber

Bakmadan Geçme