Zorunlu kış lastiği dönemi başlıyor

Türkiye genelinde 1 Aralık 2023 tarihi itibarıyla uygulanmaya geçecek kış lastiği uygulaması için sürücülere uyarılar peş peşe geldi.

Zorunlu kış lastiği dönemi başlıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye'deki tüm araç sahiplerine ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. 1 Aralık 2023 tarihi işaret edilirken o tarihe kadar yaptırmayan araç sahiplerine yüklü miktarda para cezası verileceği belirtildi. İşte araç sahiplerinin yakından ilgilendiren o açıklama…

Araç bakım uzmanı lastikte üretim tarihinin önemli olduğunu vurgularken lastik değiştirmeyen araç sahiplerine de para cezası verileceği belirtildi. İşte araç sahiplerinin yakından ilgilendiren o açıklama…

1 ARALIK'TA UYGULANACAK

Türkiye genelinde 1 Aralık 2023 itibariyle zorunlu kış lastiği dönemi başlıyor. Kış lastiği uygulaması için sayılı gün kaldığı belirtilirken yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan yabancı ve yerli plaka araçların bu tarih itibariyle kış lastiğini takmak zorunda olduğu vurgulandı. Uzmanlar lastik taktırmak isteyen kişilerin bir aralığı beklememesi gerektiğini belirtirken Düzce'de araç Bakım Merkezi müdürü Ümit Sel, "Ticari araçlarda zorunlu tarih 1 Aralık fakat can güvenliği için otomobiller daha erken tercih edebiliyor” şeklinde konuştuğu.

Aşırı yol yapmayan kişilerin daha erken lastik taktırdığını ifade eden Sel, Kendi aracını örnek göstererek sabah saatlerinde işe giderken hava sıcaklığının 8 ila 9 derece olduğunu belirtti. Akşam eve döndü saatlerde de hava sıcaklığının yine aynı seviyede olduğuna değinen uzman isim, bu aralarda kış lastiği taktırılabileceğini vurguladı. Lastik taktırma işleminin son güne bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Sel, 1 Aralık’ta lastiklerin takılması gerektiğini söyledi.

Lastik üretim tarihinin önemine değinen uzman isim, lastiklerin raf ömrünün 10 yıl olduğuna değindi. Araçta takılı olan lastiklerin ise bu ömrü 5 yıla kadar düşürdüğünü ifade eden Sel, vatandaşın lastik alırken bunu göz önünde bulundurması gerektiğini aktardı. Lastik alırken 5-6 yıllık lastiklerin tercih edilmemesi gerektiğini ifade eden uzman isim, “Yırtık lastik almamaları gerekiyor. 2022 aslında bizim için eski bir tarih değil. Fiyat olarak daha uygun olacaksa tercih edilebilir ama mümkünse çok kullanılmadığını düşünürsek kış lastiğini yeni tarihli almak faydalı olacaktır" sözlerini dile getirdi.

1.152 TL CEZASI VAR

Özellikle şehirlerarası karayolunda yolcu veya eşya taşımacılığı yapan taşıtların kış lastiği taktırması gerektiğinin zorunlu olduğu belirtildi. Kurala uymayan araç sürücülerine 1.152 TL para cezası kesilecek aktarıldı. 1 Aralık'ta başlayacak olan uygulamanın 4 ay süreceği belirtilirken 1 Nisan 2023 tarihinde kış lastiği uygulamasının sona erecek aktarıldı.

 

Bakmadan Geçme