• Haberler
  • Güncel
  • Zeydan Atıksu Arıtma ve Entegre Katı Atık Bertaraf Tesislerini inceledi

Zeydan Atıksu Arıtma ve Entegre Katı Atık Bertaraf Tesislerini inceledi

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan, Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile Van Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisinde incelemelerde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan, ilk olarak İskele Mahallesinde bulunan Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisini ziyaret etti. Arıtma tesisini gezerek buradaki çalışmaları yerinde inceleyen Zeydan’a belediye meclis üyeleri, genel sekreter, genel sekreter yardımcıları ile Büyükşehir Belediyesi ve VASKİ’nin ilgili daire başkanları ve müdürleri eşlik etti. 

Tesis hakkında VASKİ Genel Müdürü Şeref Demir ve müdür yardımcılarından bilgi alan Zeydan ve beraberindekiler, İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinde yapılan analiz sonuçlarını inceleyerek, tesis hakkında daire başkanları ile toplantılar yaptı. 
‘Van Gölü'nü ve doğasını korumak bizim asli görevimizdir’

Tesisin Van Gölü için çok kıymetli olduğunu dile getiren Zeydan, “112 dönüm üzerinde kurulu olan Van Merkez İleri Biyolojik Tesisimiz, şu anda tam kapasite ile çalışıyor. Tesisten çıkan su temiz ve Van Gölü’ne zarar vermeyecek düzeydedir. Ekolojik bir belediyecilik anlayışlıya Van Gölü'nü ve doğasını korumak bizim asli görevimizdir. Arıtma tesisinde artık koku hiç yok. Tesisimiz tam kapasite çalışıyor” dedi.

Toplantıların ardından buradan ayrılan Zeydan ve beraberindekiler, arıtma tesisinden çıkan katı atıkların bertaraf edildiği Özalp yolu üzerindeki alanda da incelemelerde bulundu. 

Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi incelendi

Buradaki incelemelerin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan, şehrin çöp sorununu çözen Van Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisine geçti. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019'da Van-Özalp karayolunda görüntü ve çevre kirliliğine yol açan "vahşi depolama" alanı kapatılarak yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan Entegre Katı Atık Tesisini gezen Abdullah Zeydan ve beraberindekiler, burada şirket yöneticileri tarafından karşılandı. Tesisle ilgili bilgi alan Zeydan, son teknoloji makinelerle donatılan tesiste, ayrıştırılan çöplerden elde edilen biyogazın elektrik enerjisine dönüştürüldüğünü ifade etti. 

Tesis sayesinde kentin çöp depolama sorununun ortadan kaldırıldığına dikkat çeken Zeydan, tesisin Van Gölü Havzası ve ekosistemin korunması açısından çok önemli olduğunu dile getirdi. 

Zeydan ve beraberindekiler, ayrıca Van Gölü’nden çıkarılan dip çamurunun da bertaraf edildiği alanda incelemelerde bulundu.

Bakmadan Geçme