YIKICI 9 KASIM DEPREMİ 10. YILINDA

Van kent merkezinde can kayıplarına, on binlerce binanın hasar görüp yıkılmasına neden olan 9 Kasım 2011 depremi 10. yılında.

Burhan Ergin

23 Ekim 2011 günü saat 13.41'de 7.2 büyüklüğündeki Erciş ve çevre köylerde ağır hasara neden olan depremin henüz yaraları sarılmadan enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği Kurban Bayramı'nın 4. günü 9 Kasım 2011 tarihinde gece saat 21.23'te Merkez üssü Edremit'te meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin 10. yılında hayatını kaybeden vatandaşlarımız mezarları başında dualar ve göz yaşlarıyla anılacak.

DEPREM 10. YILINDA HÜZÜNLE ANILIYOR

Van merkezinde 30 bini aşkın binada ağır hasara neden olan deprem anında 2'si otel olmak üzere 25 bina yıkılırken, 40 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Van kent merkezinin adeta kaderini değiştiren 5.6 büyüklüğündeki ikinci depremde binlerce konut ve iş yeri ağır hasar görmüştü. Ağır kış şartlarının yaşandığı deprem döneminde 23 Ekim depremi nedeniyle göç eden Vanlılara yenileri eklenmişti. Van'ın sosyal, kültürel ve ekonomik yapısında kayıplara ve ağır hasarlara yol açarak derin izler bırakan depremin 10. yılı hüzünle anılıyor.

9 KASIM DEPREMİ AĞIR HASARA YOL AÇTI

Kamu kurumu ve gönüllü kuruluşların 23 Ekim depremzedelerine yönelik çalışmaları devam ederken,9 Kasım 2011 tarihinde, Edremit merkezli21:23'de meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki ikinci deprem şok etkisi yaratmıştı. 40 kişinin öldüğü ve 30 kişinin enkazdan sağ kurtarıldığı depremde ölenler arasında Doğan Haber Ajansı muhabirleri Sebahattin Yılmaz, Cem Emir ve Japon yardım görevlisi Prof. Dr. AtsushiMiyazaki de yer almıştı. Kentte yaşayan yüz binlerce Vanlı depremdensonra Van’ı terk ederken, on binlerce konut ve iş yeri  ağır hasar görerek yıkılmış, orta hasarlı bazı binalar güçlendirilirken bazı binalar da yıkılarak yerine yenileri yapılmıştı. Depremler sonrası Türkiye'nin hemen hemen bütün illerinden ve ilçelerinden harekete geçen vatandaşlar birlik beraberlik ruhuyla yardıma koşarak Vanlıları yalnız bırakmamışlardı. Türkiye Van için unutulmaz birlik beraberlik ve dayanışma örneği sergilemişti. Aynı şekilde yurt dışından gelen insaniyardımlar duygular etrafında depremzedelere yardımcı olmaya çalışmıştı.

REKOR SÜREDE KONUT YAPILDI

Deprem sonrası devlet tarafından Van'ın içme suyu altyapısı yenilenirken evleri yıkılan depremzedeler 75 bin çadır, 13 çadır kent ve daha sonra kurulan 35 konteyner kente yerleştirildi. Evi yıkılan hak sahibi depremzedeler Bostaniçi, Kevenli, Edremit, Kalecik ve Erciş ilçesinde AFAD tarafından TOKİ'ye yaptırılan ve sıfırın altında 25 derecede beton döktürülüp ve bir yıl içinde yapımı tamamlanan 27 bin afet konutunaafetzedeler yerleştirildi. 23 Ekim 2011'de meydana gelen 7,2 ve 9 Kasım 2011 tarihinde gece saat 21.23'te meydana gelen büyüklüğündeki deprem sonrası yatırımlarla adeta yeni bir şehir kuruldu. 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerinde 644 kişi hayatını kaybederken 4 binden fazla kişi yaralanmış, 252 kişi de enkaz altından sağ olarak kurtarılmıştı. Depremden yaklaşık 700 bin vatandaş doğrudan etkilenirken 10 binden fazla artçı kayıtlara geçerken, 200'e yakın köy hasar almıştı.

RAHMET VE SAYGIYLA ANIYORUZ

9 Kasım 2011 depreminde hayatını kaybeden gazeteci meslektaşlarımız Sebahattin Yılmaz, Cem Emir, Japon yardım görevlisi Prof. Dr. AtsushiMiyazaki ve vatandaşlarımızı rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Bakmadan Geçme