(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 17.08.2013 - 09:32, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

Yeni Anayasa'daki sağlık hakkı

 

Yeni Anayasa'daki sağlık hakkı

TBMM Uzlaşma Komisyonu’nun dünkü toplantısında sağlıkla ilgili maddenin görüşmesi sırasında ‘doğurmama hakkı’ gündeme geldi. CHP ve BDP anayasaya ‘doğurma’ yanında ‘doğurmama hakkı’nın da yazılmasını istedi. Ancak AK Parti ve MHP’nin karşı çıkması üzerine ‘doğurmama hakkı’ madde yerine, gerekçesinde yer aldı.TBMM Uzlaşma Komisyonu toplantısında, anayasanın, ‘din vicdan hürriyeti’, ‘sağlık hakkı’, ‘mahkemelerin tarafsızlığı’ ve ‘basın özgürlüğü’ maddeleri ele alındı. Radikal'in haberine göre, CHP ve BDP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘üç çocuk’ ve kürtajla ilgili sözlerini hatırlatarak yeni anayasada ‘doğurma’ yanında ‘doğurmama’ hakkının da güvence altına alınmasını istedi. AK Parti ve MHP’nin karşı çıkması üzerine ‘doğurmama hakkı’ maddede yazılmadı ancak madde gerekçesine girdi. Madde şöyle yazıldı: “Herkes sağlık hakkına sahiptir. Hiç kimse temel sağlık hizmetlerinden yoksun bırakılamaz. Devlet temel sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak sağlar. Hasta hakları dahil sağlık hakkının esasları, yaşam hakkı ile sağlığın korunması da gözetilerek kanunla düzenlenir. Her kadın üreme sağlığı ve doğurganlık hakları konusunda ücretsiz hizmet alma hakkına sahiptir. Devlet sağlık hakkının gerçekleşmesi için gerekli her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. Devlet sağlık alanındaki görevini, kamu ve özel kesimlerdeki sağlık ve sosyal kuruluşlardan yararlanmak suretiyle etkili bir sağlık hizmeti ağı kurarak onları denetleyerek yerine getirir.” Gerekçede ise “Doğurganlık hakkının doğurmama hakkını da içerdiği belirtilecektir. Genel sağlık sigortasına ilişkin hükme, yasamanın yetkisi dahilinde ele alınacağı varsayılarak, anayasada yer verilmemiştir” denildi. vanhaber,van,haber,van haber sağlık,anayasa,doğum,hak,Başbakan,Recep Tayyip Erdoğan,ak parti,BDP,CHP
TBMM Uzlaşma Komisyonu’nun dünkü toplantısında sağlıkla ilgili maddenin görüşmesi sırasında ‘doğurmama hakkı’ gündeme geldi. CHP ve BDP anayasaya ‘doğurma’ yanında ‘doğurmama hakkı’nın da yazılmasını istedi. Ancak AK Parti ve MHP’nin karşı çıkması üzerine ‘doğurmama hakkı’ madde yerine, gerekçesinde yer aldı.
TBMM Uzlaşma Komisyonu toplantısında, anayasanın, ‘din vicdan hürriyeti’, ‘sağlık hakkı’, ‘mahkemelerin tarafsızlığı’ ve ‘basın özgürlüğü’ maddeleri ele alındı. Radikal'in haberine göre, CHP ve BDP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘üç çocuk’ ve kürtajla ilgili sözlerini hatırlatarak yeni anayasada ‘doğurma’ yanında ‘doğurmama’ hakkının da güvence altına alınmasını istedi. AK Parti ve MHP’nin karşı çıkması üzerine ‘doğurmama hakkı’ maddede yazılmadı ancak madde gerekçesine girdi. Madde şöyle yazıldı:
“Herkes sağlık hakkına sahiptir. Hiç kimse temel sağlık hizmetlerinden yoksun bırakılamaz. Devlet temel sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak sağlar. Hasta hakları dahil sağlık hakkının esasları, yaşam hakkı ile sağlığın korunması da gözetilerek kanunla düzenlenir. Her kadın üreme sağlığı ve doğurganlık hakları konusunda ücretsiz hizmet alma hakkına sahiptir. Devlet sağlık hakkının gerçekleşmesi için gerekli her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. Devlet sağlık alanındaki görevini, kamu ve özel kesimlerdeki sağlık ve sosyal kuruluşlardan yararlanmak suretiyle etkili bir sağlık hizmeti ağı kurarak onları denetleyerek yerine getirir.”
Gerekçede ise “Doğurganlık hakkının doğurmama hakkını da içerdiği belirtilecektir. Genel sağlık sigortasına ilişkin hükme, yasamanın yetkisi dahilinde ele alınacağı varsayılarak, anayasada yer verilmemiştir” denildi.
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.