Uz. Dr.Sevilay ZORLU
Köşe Yazarı
Uz. Dr.Sevilay ZORLU
 

Yaşam ve zaman

‘’Hayatın sınırlı bu yüzden onu başka birinin hayatını yaşayarak harcama’’ Steve Jobs Kötü haber, zaman uçuyor. İyi haber pilot sensin. Hayatta yapılan en büyük hata, zamana sahip olduğunu düşünmektir. Zaman ücretsiz ama paha biçilmezdir. Onu tutamazsın, ama onu harcayabilirsin. Ve bir kere kaybettiğinde onu asla geri getiremezsin. Dünyada hiçbir insan yoktur ki geçmişini değiştirebilecek kadar zengin olsun. 28.3 yılı uyuyarak geçiriyoruz. Hayatımızın 1/3’i %30 ‘ umuz iyi uyumak için mücadele ediyoruz. Hayatımızın 10.5 yılını çalışarak harcıyoruz. % 50’mizden fazlası işinde mutsuz. Zaman paradan daha değerlidir. Daha fazla para elde edebilirsin ama asla daha fazla zaman elde edemezsin. 9 yılı TV ve sosyal medyada harcıyoruz. 6 yıl ev işi,1.5 yıl ulaşım, 3.5 yıl eğitim, 1.5 yıl çocuk bakımı ( çocuk sayısına göre değişir) Bize 9 yıl kalıyor. Bu zamanı nasıl harcayacağız? Her sabah bir miktar paran var sana ait. Harcamazsan gün sonu geri gidecek. Bir sonra ki gün aynı miktarda yine var. Her gün 86.400 saniye hayat hesabında depolanıyor. Gün sonu bitiyor. Para olsa boşa harcamazdık fakat zamanı boşa harcayabiliyoruz. Bu saniyeler paradan değerli para kazanılabilir, zaman kazanılamaz. 1 yılın değerini anlamak için bir notu başarısız olan öğrenciye sorun 1 ayın değerini anlamak için çocuğunu son ayda kaybeden anneye sorun 1 haftanın değerini anlamak için çevrimiçi bir derginin editörüne sorun 1 saatin değerini anlamak için uzun mesafeli ilişki yaşayan çifte sorun 1 dakikanın değerini anlamak için otobüs, tren, uçağı kaçıran kişiye sorun 1 saniyenin değerini anlamak kazadan kurtulan insan Milisaniyenin değerini anlamak olimpiyatta 2. Gelen kişi… Diğer insanların hayatımızı boşa harcadığını düşünebiliriz aslında onlara izin veren çoğu zaman biziz. İçimizde yaşayan iki insan. Onlar için bir seçenek olduğunuzda birinin sizin için öncelik olmasına izin vermeyin. Bazılarımız bizim için en önemli insanları kaybeder, çünkü onların zamanlarına değer vermeyiz. Bazılarımız onlar ölene kadar birinin bizim için ne kadar önemli olduğunu fark etmez. Hepimizin içinde iki ses vardır. İçlerinden biri yükselmek ister. Büyümemizi isteyen bir ses ve diğer bir ses. Bizi geri de tutmak isteyen ses. Bizi tembel yapan ses. Bizi rahat yapan ses. Bizi potansiyelimizden kısıtlayan ses. Her gün uyandığımız andan itibaren uyumaya gittiğimiz ana kadar içimiz de bu iki ses arasında bir savaş var. Ve tahmin edebiliyor musunuz kimin kazanacağını? Beslediğimiz büyüttüğümüz. Zamanı nasıl kullanacağımız bizim seçimimiz. Hayat ve zaman en iyi iki öğretmen. Zaman bize hayatın değerini öğretir.  “Zaman, bekleyenler için çok yavaştı korkanlar için çok hızlı, üzgün olanlar için çok uzun ve kutlayanlar için çok kısadır, ama sevenler için, zaman sonsuzdur.”  William Shakespeare 
Ekleme Tarihi: 18 Mart 2021 - Perşembe

Yaşam ve zaman

‘’Hayatın sınırlı bu yüzden onu başka birinin hayatını yaşayarak harcama’’ Steve Jobs

Kötü haber, zaman uçuyor. İyi haber pilot sensin. Hayatta yapılan en büyük hata, zamana sahip olduğunu düşünmektir. Zaman ücretsiz ama paha biçilmezdir. Onu tutamazsın, ama onu harcayabilirsin. Ve bir kere kaybettiğinde onu asla geri getiremezsin. Dünyada hiçbir insan yoktur ki geçmişini değiştirebilecek kadar zengin olsun.

28.3 yılı uyuyarak geçiriyoruz. Hayatımızın 1/3’i %30 ‘ umuz iyi uyumak için mücadele ediyoruz. Hayatımızın 10.5 yılını çalışarak harcıyoruz. % 50’mizden fazlası işinde mutsuz. Zaman paradan daha değerlidir. Daha fazla para elde edebilirsin ama asla daha fazla zaman elde edemezsin. 9 yılı TV ve sosyal medyada harcıyoruz. 6 yıl ev işi,1.5 yıl ulaşım, 3.5 yıl eğitim, 1.5 yıl çocuk bakımı ( çocuk sayısına göre değişir) Bize 9 yıl kalıyor. Bu zamanı nasıl harcayacağız?

Her sabah bir miktar paran var sana ait. Harcamazsan gün sonu geri gidecek. Bir sonra ki gün aynı miktarda yine var. Her gün 86.400 saniye hayat hesabında depolanıyor. Gün sonu bitiyor.

Para olsa boşa harcamazdık fakat zamanı boşa harcayabiliyoruz. Bu saniyeler paradan değerli para kazanılabilir, zaman kazanılamaz.

1 yılın değerini anlamak için bir notu başarısız olan öğrenciye sorun

1 ayın değerini anlamak için çocuğunu son ayda kaybeden anneye sorun

1 haftanın değerini anlamak için çevrimiçi bir derginin editörüne sorun

1 saatin değerini anlamak için uzun mesafeli ilişki yaşayan çifte sorun

1 dakikanın değerini anlamak için otobüs, tren, uçağı kaçıran kişiye sorun

1 saniyenin değerini anlamak kazadan kurtulan insan

Milisaniyenin değerini anlamak olimpiyatta 2. Gelen kişi…

Diğer insanların hayatımızı boşa harcadığını düşünebiliriz aslında onlara izin veren çoğu zaman biziz. İçimizde yaşayan iki insan. Onlar için bir seçenek olduğunuzda birinin sizin için öncelik olmasına izin vermeyin.

Bazılarımız bizim için en önemli insanları kaybeder, çünkü onların zamanlarına değer vermeyiz. Bazılarımız onlar ölene kadar birinin bizim için ne kadar önemli olduğunu fark etmez.
Hepimizin içinde iki ses vardır. İçlerinden biri yükselmek ister. Büyümemizi isteyen bir ses ve diğer bir ses. Bizi geri de tutmak isteyen ses. Bizi tembel yapan ses. Bizi rahat yapan ses. Bizi potansiyelimizden kısıtlayan ses. Her gün uyandığımız andan itibaren uyumaya gittiğimiz ana kadar içimiz de bu iki ses arasında bir savaş var. Ve tahmin edebiliyor musunuz kimin kazanacağını? Beslediğimiz büyüttüğümüz. Zamanı nasıl kullanacağımız bizim seçimimiz.

Hayat ve zaman en iyi iki öğretmen. Zaman bize hayatın değerini öğretir.  “Zaman, bekleyenler için çok yavaştı korkanlar için çok hızlı, üzgün olanlar için çok uzun ve kutlayanlar için çok kısadır, ama sevenler için, zaman sonsuzdur.”  William Shakespeare 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.