Özlem Tekin Alkan
Köşe Yazarı
Özlem Tekin Alkan
 

Vanlı kahraman Süreyya Sülün’ü biliyor musunuz?

Tarihimize kahramanlıklarıyla iz bırakan Vanlı isimler var. Bunların bir kısmı biliniyor, bir kısmı bilindiği halde anlatılmıyor, anılmıyor;  bir kısmı da hiç bilinmiyor.   Kahramanlarımız, tarihi olaylar nedense okullarda öğrencilere, gençlere anlatılmıyor.  Geçenlerde Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in Zeve Şehitliği ile ilgili eleştirisi ve çağrısı çok yerindeydi. Vali Bey, “ Zeve’yi göremeyenler Çanakkale’ye gidiyorlar “ dedi.  Bu ifadeye tüm Vanlılar gibi bende katılıyorum.  Çocuklar, gençler Çanakkale’ye ve diğer tarihi yerlere gitsinler gezsinler, görsünler ve tarihi yerinde öğrensinler. Ama öncelikle Van’ın tarihini öğrenmeleri, mekânlarını gezip görmeleri gerekir.  Yeri gelmişken söyleyeyim.  Zeve Şehitliği maalesef bakımsız durumdadır. Gezmek görmek isteyenlerin etkilenerek bilgileneceği bir görünüme kavuşturulmasına ihtiyaç var.  Zeve  geçmişine yakışan proje bekliyor.   Van'ın ve ülkemizin tarihinde yer alan kahramanlarımız var.  Örneğin.  120 kahraman Vanlı çocuklar…  Ali Paşa,    Vanlı Talat   Seyit Onbaşı,    Zevede de şehit düşen İmama Server   Vanlı Kara Fatma  Şakir Ağa bunlardan bazılarıdır.   Van'ın bir de kadın kahramanı Süreyya Sülün var.  Vanlı Süreyya Sülün Hanım ile ilgili kayıtlarda geçen bilgi şöyle: Van’da doğan Süreyya Sülün Hanım’ın yaşadığı kasaba, düşmanın korkunç zulüm ve taarruzuna maruz kalmış, babası şehit olmuştur. Nihayet, bir araya gelen beşyüz civarında cengaver, Erek kasabasında toplanarak aziz topraklarını savunmaya karar verirler. Ve tabii, Süreyya Sülün hanım ve üç kardeşi de bu kahramanlar meydanındadır. ...Yoğun bombardıman altında ilerleyerek Karaköse’ye gelen bu kahraman Kuva-yı Milliyeciler, Murat Irmağı boylarında tam bir buçuk ay düşmanla çarpıştılar. Beyazıd’a doğru yürürken yürekler acısı bir manzara ile karşılaştılar. Binlerce Türk köylüsünün işkenceler içinde can vermiş cesetlerini gördüler. Bu mezalimi yapan düşmana hınçla taarruz edenlerin başında Süreyya Sülün hanım vardı... Iğdır civarında kanlı çarpışmalar oldu. Düşman birlikleri çok kuvvetli ve Rusya’dan devamlı surette takviye alıyordu. Beşyüz yiğit, yılmadan, kaçmadan döğüştüler. Ölüyor, teslim olmuyorlardı. Bu muharebede Süreyya Hanımın üç kardeşi birden şehadet şerbetini içtiler. Kardeşlerinin kollarında can vermesine rağmen yılmadı ve cenk meydanını terk etmedi. Kala kala dört kişi kalmışlardı. Daha sonra Karaköse’ye çekilen Süreyya Sülün Hanım, burada Ziverbey Taburu’na iltihak etti. Bir ara yaralandı ve Erzurum’a döndü.   Millî Mücadele’nin kadın kahramanlarından Vanlı Süreyya Sülün’ü rahmet ve minnetle anıyoruz.  Vanlı kadın kahramanımızın adı dönemin Van Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü, yazı işleri müdürümüz  İkram Kali’nin yoğun girişimleri sonucu ancak bir anaokuluna verilmiştir.   Süryeyya Sülün ve diğer Vanlı kahramanlarımızın isimleri en güzel yerlerde yaşatılarak anılarına saygı, emeklerine vefa gösterilmesini bekliyoruz.    
Ekleme Tarihi: 20 Ocak 2021 - Çarşamba

Vanlı kahraman Süreyya Sülün’ü biliyor musunuz?

Tarihimize kahramanlıklarıyla iz bırakan Vanlı isimler var. Bunların bir kısmı biliniyor, bir kısmı bilindiği halde anlatılmıyor, anılmıyor;  bir kısmı da hiç bilinmiyor.  

Kahramanlarımız, tarihi olaylar nedense okullarda öğrencilere, gençlere anlatılmıyor.  Geçenlerde Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in Zeve Şehitliği ile ilgili eleştirisi ve çağrısı çok yerindeydi. Vali Bey, “ Zeve’yi göremeyenler Çanakkale’ye gidiyorlar “ dedi.  Bu ifadeye tüm Vanlılar gibi bende katılıyorum.  Çocuklar, gençler Çanakkale’ye ve diğer tarihi yerlere gitsinler gezsinler, görsünler ve tarihi yerinde öğrensinler. Ama öncelikle Van’ın tarihini öğrenmeleri, mekânlarını gezip görmeleri gerekir.  Yeri gelmişken söyleyeyim.  Zeve Şehitliği maalesef bakımsız durumdadır. Gezmek görmek isteyenlerin etkilenerek bilgileneceği bir görünüme kavuşturulmasına ihtiyaç var.  Zeve  geçmişine yakışan proje bekliyor. 

 Van'ın ve ülkemizin tarihinde yer alan kahramanlarımız var.

 Örneğin. 

120 kahraman Vanlı çocuklar… 

Ali Paşa,  

 Vanlı Talat 

 Seyit Onbaşı,  

 Zevede de şehit düşen İmama Server  

Vanlı Kara Fatma

 Şakir Ağa bunlardan bazılarıdır. 

 Van'ın bir de kadın kahramanı Süreyya Sülün var. 

Vanlı Süreyya Sülün Hanım ile ilgili kayıtlarda geçen bilgi şöyle:
Van’da doğan Süreyya Sülün Hanım’ın yaşadığı kasaba, düşmanın korkunç zulüm ve taarruzuna maruz kalmış, babası şehit olmuştur. Nihayet, bir araya gelen beşyüz civarında cengaver, Erek kasabasında toplanarak aziz topraklarını savunmaya karar verirler. Ve tabii, Süreyya Sülün hanım ve üç kardeşi de bu kahramanlar meydanındadır.
...Yoğun bombardıman altında ilerleyerek Karaköse’ye gelen bu kahraman Kuva-yı Milliyeciler, Murat Irmağı boylarında tam bir buçuk ay düşmanla çarpıştılar. Beyazıd’a doğru yürürken yürekler acısı bir manzara ile karşılaştılar. Binlerce Türk köylüsünün işkenceler içinde can vermiş cesetlerini gördüler. Bu mezalimi yapan düşmana hınçla taarruz edenlerin başında Süreyya Sülün hanım vardı...
Iğdır civarında kanlı çarpışmalar oldu. Düşman birlikleri çok kuvvetli ve Rusya’dan devamlı surette takviye alıyordu. Beşyüz yiğit, yılmadan, kaçmadan döğüştüler. Ölüyor, teslim olmuyorlardı. Bu muharebede Süreyya Hanımın üç kardeşi birden şehadet şerbetini içtiler. Kardeşlerinin kollarında can vermesine rağmen yılmadı ve cenk meydanını terk etmedi. Kala kala dört kişi kalmışlardı. Daha sonra Karaköse’ye çekilen Süreyya Sülün Hanım, burada Ziverbey Taburu’na iltihak etti. Bir ara yaralandı ve Erzurum’a döndü. 

 Millî Mücadele’nin kadın kahramanlarından Vanlı Süreyya Sülün’ü rahmet ve minnetle anıyoruz.  Vanlı kadın kahramanımızın adı dönemin Van Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü, yazı işleri müdürümüz  İkram Kali’nin yoğun girişimleri sonucu ancak bir anaokuluna verilmiştir.  

Süryeyya Sülün ve diğer Vanlı kahramanlarımızın isimleri en güzel yerlerde yaşatılarak anılarına saygı, emeklerine vefa gösterilmesini bekliyoruz.  

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.