Nuran Demirhan
Köşe Yazarı
Nuran Demirhan
 

YENİ BAŞLANGIÇLAR

Hayatı istediği gibi gitmeyen birisinin, hayatında yeni ve beyaz bir sayfa açmaya ihtiyacı vardır. Çünkü bazen ne kadar çabalarsanız çabalayın, aynı şeyler üzerinde uğraşmak, zamanınızı harcamaktan başka bir fayda getirmez size. Yeni bir sayfa açıp, yeni bir hayata başlamanın da zorlukları vardır elbette. Ancak her zaman umutlu olmak gerekir. Şimdi Vakit yeniden başlamak gibidir hayata nereden başlarsan orası kar. Bir umuttur zaman... Bir müphemdir zaman... İlerledikçe gerileyen...  Hep yeniden başlayan... Uzun bir aranın ardından ilkokul, ortaokul, ve liselerde yüz yüze eğitim  resmen başladı. Koronavirüs önlemleri altında başlayan eğitimde ilk ders zili  çaldı. İlk ve orta dereceli okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte üniversiteye yeni başlayacaklar ve halihazırda eğitimine devam edenlerin de bir kısmında akademik yıl başladı. Yeni umutlar, yarınlara yetişecek genç nesiller, Kimi eğitimci, kimi teknik alanda, kimi sağlık, hekim, mühendis her birinin umutları farklı alanlarda. Bir yerden başlamak için yeni umutlara koşanlar.. Hayat bir noktalar kümesi, her nokta yeni bir umudun başlangıç habercisi.. Henüz ilk öğretim çağında olan bir çocuğun asıl hayatı aile içinde başlar.Aileden aldığı  terbiye ve eğitim ile hayata atılmaya devam eder. Aile içi eğitim ve sorumlulukları Eğitimde ailenin önemi tartışılmaz. Okulun verdikleri ailenin desteği ve kontrolü ile pekişir. Küçük yaşlarda verilen sorumluluk taşıma hissi özellikle ergenlik döneminde çocuk ve aile için derslerin ve yerine getirilmesi gereken sorumlulukların tartışma konusu olmasını engelleyecektir.  Aile içinde her bireyin yaşıyla doğru orantılı sorumlulukları olmalı. Bizler nasıl ki ebeveyn olarak onlara hayati ihtiyaçları, bakımı, huzurlu bir aile yaşamı sağlamak sorumluluğunu taşıyorsak, onların da çocuk olarak yerine getireceği sorumlulukları olduğu çocuğa daha küçük yaşlarda verilmelidir.  Bilinmelidir ki çocuğunuz akranları da dahil olmak üzere farklı bir bireydir. Zaman su gibi akıp gider geriye baktığımızda neleri başardık, neleri yitirdik. Yaşadığımız bu acımasız çağda kim bilir ne çok sevdiklerimizi değerlerimizi kaybettik. Hayat acımasız dedik oysaki hayatı bizler acımasız hale getirdik. Yalan dünya dedik, dünyayı bizler yalana çevirdik. Gençliğe vereceğimiz yalansız, riyasız gerçek umutlarla, azimle koşacakları bir yıl umuduyla... Pozitif düşünceler, bitmek tükenmek bilmeyen yeni umutlara doğru yaşamlar dileğiyle...
Ekleme Tarihi: 15 Eylül 2021 - Çarşamba

YENİ BAŞLANGIÇLAR

Hayatı istediği gibi gitmeyen birisinin, hayatında yeni ve beyaz bir sayfa açmaya ihtiyacı vardır. Çünkü bazen ne kadar çabalarsanız çabalayın, aynı şeyler üzerinde uğraşmak, zamanınızı harcamaktan başka bir fayda getirmez size.

Yeni bir sayfa açıp, yeni bir hayata başlamanın da zorlukları vardır elbette.

Ancak her zaman umutlu olmak gerekir.

Şimdi Vakit yeniden başlamak gibidir hayata nereden başlarsan orası kar.

Bir umuttur zaman...

Bir müphemdir zaman...

İlerledikçe gerileyen...

 Hep yeniden başlayan...

Uzun bir aranın ardından ilkokul, ortaokul, ve liselerde yüz yüze eğitim  resmen başladı. Koronavirüs önlemleri altında başlayan eğitimde ilk ders zili  çaldı. İlk ve orta dereceli okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte üniversiteye yeni başlayacaklar ve halihazırda eğitimine devam edenlerin de bir kısmında akademik yıl başladı.

Yeni umutlar, yarınlara yetişecek genç nesiller,

Kimi eğitimci, kimi teknik alanda, kimi sağlık, hekim, mühendis her birinin umutları farklı alanlarda.

Bir yerden başlamak için yeni umutlara koşanlar..

Hayat bir noktalar kümesi, her nokta yeni bir umudun başlangıç habercisi..

Henüz ilk öğretim çağında olan bir çocuğun asıl hayatı aile içinde başlar.Aileden aldığı  terbiye ve eğitim ile hayata atılmaya devam eder.

Aile içi eğitim ve sorumlulukları

Eğitimde ailenin önemi tartışılmaz. Okulun verdikleri ailenin desteği ve kontrolü ile pekişir. Küçük yaşlarda verilen sorumluluk taşıma hissi özellikle ergenlik döneminde çocuk ve aile için derslerin ve yerine getirilmesi gereken sorumlulukların tartışma konusu olmasını engelleyecektir.

 Aile içinde her bireyin yaşıyla doğru orantılı sorumlulukları olmalı. Bizler nasıl ki ebeveyn olarak onlara hayati ihtiyaçları, bakımı, huzurlu bir aile yaşamı sağlamak sorumluluğunu taşıyorsak, onların da çocuk olarak yerine getireceği sorumlulukları olduğu çocuğa daha küçük yaşlarda verilmelidir.

 Bilinmelidir ki çocuğunuz akranları da dahil olmak üzere farklı bir bireydir.

Zaman su gibi akıp gider geriye baktığımızda neleri başardık, neleri yitirdik.

Yaşadığımız bu acımasız çağda kim bilir ne çok sevdiklerimizi değerlerimizi kaybettik.

Hayat acımasız dedik oysaki hayatı bizler acımasız hale getirdik.

Yalan dünya dedik, dünyayı bizler yalana çevirdik.

Gençliğe vereceğimiz yalansız, riyasız gerçek umutlarla, azimle koşacakları bir yıl umuduyla...

Pozitif düşünceler, bitmek tükenmek bilmeyen yeni umutlara doğru yaşamlar dileğiyle...

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.