Emine Aktaş
Köşe Yazarı
Emine Aktaş
 

İnsanlık

Ne ara bu hale geldik? Ne ara başkasının acısından zevk duyar hale geldik? Ne ara başkasının acısına 'Oh olmuş!' demeyi öğrendik? Ne ara insan olmamayı başardık? Ne ara, ne ara? Elazığ'da deprem olur, arama butonların yazılır 'Elazığ Kürt mü?' diye. Yaşanılan acının altına yazılır 'Boşuna yardım etmeyin, onlar insan değil!' Ya sen bunları yazan ve insan olduğuna inanan kişi, o depremle bizim yüreğimiz sarsıldı, o depremle yuvalar yıkıldı, binalar çöktü nice günahsızın üzerine. O deprem nice güzel insanı alıp götürdü aramızdan. O deprem ki nice güzel insanı alıp götürdü senin gibi art niyetli insanın arasından. *** Van'da çığ felaketi yaşandı. Bir kar tanesi başka bir kar tanesine o kar tanesi diğerine, diğeri diğerine tutundu ve çöktü 41 insanın üzerine. O bembeyaz kar kütlesi kapladı Türkiye'yi kapkara bulutlarla. O kar kütlesi aldı götürdü Doğu'nun, Batı'nın Van'a emanet ettiği askeri. O kar kütlesi aldı götürdü vatanına doktor olacak çocuğun babasını. O kar kütlesi aldı götürdü Van'ın gülünü, Van'ın gününü, ayını, yılını, Van'ın yaşanmışlıklarını alıp götürdü. Bunlar yaşanırken şehit olan sivillerimize dua etmek yerine, ailelerine geçmiş olsun dileklerini iletmek yerine, en kötü gününde Türkiye'nin bir olduğunu hmek, htirmek yerine, acılarına tuz basmak, şehitlerimize beddua etmek insanlığa sığmadı, Türkiye'ye yakışmadı, sığmadı Türkiye'ye ve sığmadı yüreklerimize sığdıramadık. *** Bu dünyaya anlam veremiyorum. Bu 'İnsanım' diye geçinenlere anlam veremiyorum, asla da anlam vermeyeceğim. Batı'da deprem olur, Doğu yıkılır. Doğu'da deprem olur Batı yıkılır. Edirne'den Kars'a çığ felaketi yaşanır Anadolu'nun her karışı ağlayan ana dolu olur. Türkiye kalır çığın altında ama birkaç insan yüzünden insanlık ölmeyecek, insanlık çığın altında kalmayacak. Matematikte olduğu gibi 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek. Bizim 1 doğrumuz sizin bütün yanlışlarınıza galip gelecek. Küçük bir çocuğun 'Allah'ım sen yardım et!' çığlığı yeri göğü inletecek ve o çığlığın altında kalacak kötü niyetli insanlar ve niyetleri. Bu yaşanılan acı yüzünden gece uyku gözüne girmeyen ben ve benim htiklerim galip gelecek senin yaşanılan acı karşısında htiğin sözde mutluluğun karşısında. Vallahi iyilik galip gelecek. Vallahi insanlık galip gelecek. Vallahi küçük çocuğun 'Allah'ım sen koru. Allah'ım sen yardım et!' çığlığı galip gelecek. Billahi kaybedeceksin, billahi kötü düşüncelerinle birlikte kaybedeceksin.
Ekleme Tarihi: 11 Şubat 2020 - Salı

İnsanlık

Ne ara bu hale geldik? Ne ara başkasının acısından zevk duyar hale geldik? Ne ara başkasının acısına 'Oh olmuş!' demeyi öğrendik? Ne ara insan olmamayı başardık? Ne ara, ne ara?

Elazığ'da deprem olur, arama butonların yazılır 'Elazığ Kürt mü?' diye. Yaşanılan acının altına yazılır 'Boşuna yardım etmeyin, onlar insan değil!'

Ya sen bunları yazan ve insan olduğuna inanan kişi, o depremle bizim yüreğimiz sarsıldı, o depremle yuvalar yıkıldı, binalar çöktü nice günahsızın üzerine. O deprem nice güzel insanı alıp götürdü aramızdan. O deprem ki nice güzel insanı alıp götürdü senin gibi art niyetli insanın arasından.

***

Van'da çığ felaketi yaşandı. Bir kar tanesi başka bir kar tanesine o kar tanesi diğerine, diğeri diğerine tutundu ve çöktü 41 insanın üzerine. O bembeyaz kar kütlesi kapladı Türkiye'yi kapkara bulutlarla. O kar kütlesi aldı götürdü Doğu'nun, Batı'nın Van'a emanet ettiği askeri. O kar kütlesi aldı götürdü vatanına doktor olacak çocuğun babasını. O kar kütlesi aldı götürdü Van'ın gülünü, Van'ın gününü, ayını, yılını, Van'ın yaşanmışlıklarını alıp götürdü. Bunlar yaşanırken şehit olan sivillerimize dua etmek yerine, ailelerine geçmiş olsun dileklerini iletmek yerine, en kötü gününde Türkiye'nin bir olduğunu hmek, htirmek yerine, acılarına tuz basmak, şehitlerimize beddua etmek insanlığa sığmadı, Türkiye'ye yakışmadı, sığmadı Türkiye'ye ve sığmadı yüreklerimize sığdıramadık.

***

Bu dünyaya anlam veremiyorum. Bu 'İnsanım' diye geçinenlere anlam veremiyorum, asla da anlam vermeyeceğim. Batı'da deprem olur, Doğu yıkılır. Doğu'da deprem olur Batı yıkılır. Edirne'den Kars'a çığ felaketi yaşanır Anadolu'nun her karışı ağlayan ana dolu olur.

Türkiye kalır çığın altında ama birkaç insan yüzünden insanlık ölmeyecek, insanlık çığın altında kalmayacak. Matematikte olduğu gibi 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek. Bizim 1 doğrumuz sizin bütün yanlışlarınıza galip gelecek. Küçük bir çocuğun 'Allah'ım sen yardım et!' çığlığı yeri göğü inletecek ve o çığlığın altında kalacak kötü niyetli insanlar ve niyetleri.

Bu yaşanılan acı yüzünden gece uyku gözüne girmeyen ben ve benim htiklerim galip gelecek senin yaşanılan acı karşısında htiğin sözde mutluluğun karşısında.

Vallahi iyilik galip gelecek.

Vallahi insanlık galip gelecek.

Vallahi küçük çocuğun 'Allah'ım sen koru. Allah'ım sen yardım et!' çığlığı galip gelecek.

Billahi kaybedeceksin, billahi kötü düşüncelerinle birlikte kaybedeceksin.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazıları

26
Temmuz
22
Mayıs
18
Şubat
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.