Emine Aktaş
Köşe Yazarı
Emine Aktaş
 

Güzel dileklerle güzel amellere

Kalp kırmamak oysa ne kadar basit. Yarın o kişiyi bir daha göremeyeceğimizi bilsek belki kırıcı olmayacağız. Ölümün her an bizi bulacağını bilerek iyi geçinmez miyiz insanlarla? Ölümün; evde, işte masanın başında, arkadaş ortamında, sokakta veyahut bir tartışma esnasında bizi ansızın bulabileceğini bilerek yaşasak belki bu kadar rahat olamayacağız insani ilişkilerimizde. Daha dikkatli daha samimi olacağız belki. İyi niyetinden vurulan kalpler bırakmayacağız ardımızda belki de. Bir avuç toprağın bizi sardığı yerde hiçbir şey bizimle olmayacak, Güzel kelimelerimizden başka, İyi amellerimizden başka, İçi dolu dolu dualardan başka, Bu bilinçte olmalıyız kılınacak iki rekatlık son namazdan önce. Bir avuç toprağın altına girmeden önce. Bir metrelik bez bizi sarmadan evvel. *** Harcamaya kıy(a)madığımız servet ile bir insanı bir anlık bile olsa sevindirebileceğimizi bilmeliyiz ki mahşeri aleme uğurlanmadan önce elle tutulur bir sığınağımız olsun. Bu alemde iken neyi önemsediğimize bakalım. Şan,  Şöhret, Makam, Mal, mülk yani servet mi? Oysa bunlar ne kadar basit şeylerdir ince bir damarın kesilmesinin yanında, vereceğimiz son nefesin yanında koskoca bir hiç oysa… Bize verilen bu kısacık ömrümüzü iyilikle geçirelim. Fikirlerimizi kendimize saklamaktan ziyade paylaşalım fikirlerimizi, fikirlerimizin çoğalmasını bilerekten, korkmadan en samimi halimizle. Kefenimizden ve ardımızdan edilecek birkaç dua, bir avuç insanın Fatiha'sı dışında kendimizle başka bir şey götüremeyeceğimizi bilerek paylaşalım ki değer kazansın saydıklarımız ebedi olan hayatta. Biz bu alemden gidince yolcu olarak geldiğimiz bu hayatta hiç susmadan dile getirdiğimiz güzel sözler, haktan hukuktan yana davranışlarımız, bazı yüreklere su serpiştirecek tebessümümüz, içten dualarımız ve bunlar neticesinde Dilimize, Gönlümüze Ve  Ruhumuza iyi gelecek amellerimizin çuvallar dolusu olması dileğiyle… VESSELAM…
Ekleme Tarihi: 05 Kasım 2019 - Salı

Güzel dileklerle güzel amellere

Kalp kırmamak oysa ne kadar basit. Yarın o kişiyi bir daha göremeyeceğimizi bilsek belki kırıcı olmayacağız. Ölümün her an bizi bulacağını bilerek iyi geçinmez miyiz insanlarla? Ölümün; evde, işte masanın başında, arkadaş ortamında, sokakta veyahut bir tartışma esnasında bizi ansızın bulabileceğini bilerek yaşasak belki bu kadar rahat olamayacağız insani ilişkilerimizde. Daha dikkatli daha samimi olacağız belki. İyi niyetinden vurulan kalpler bırakmayacağız ardımızda belki de. Bir avuç toprağın bizi sardığı yerde hiçbir şey bizimle olmayacak,

Güzel kelimelerimizden başka,

İyi amellerimizden başka,

İçi dolu dolu dualardan başka,

Bu bilinçte olmalıyız kılınacak iki rekatlık son namazdan önce. Bir avuç toprağın altına girmeden önce. Bir metrelik bez bizi sarmadan evvel.

***

Harcamaya kıy(a)madığımız servet ile bir insanı bir anlık bile olsa sevindirebileceğimizi bilmeliyiz ki mahşeri aleme uğurlanmadan önce elle tutulur bir sığınağımız olsun.

Bu alemde iken neyi önemsediğimize bakalım.

Şan, 

Şöhret,

Makam,

Mal, mülk yani servet mi?

Oysa bunlar ne kadar basit şeylerdir ince bir damarın kesilmesinin yanında, vereceğimiz son nefesin yanında koskoca bir hiç oysa…

Bize verilen bu kısacık ömrümüzü iyilikle geçirelim. Fikirlerimizi kendimize saklamaktan ziyade paylaşalım fikirlerimizi, fikirlerimizin çoğalmasını bilerekten, korkmadan en samimi halimizle.

Kefenimizden ve ardımızdan edilecek birkaç dua, bir avuç insanın Fatiha'sı dışında kendimizle başka bir şey götüremeyeceğimizi bilerek paylaşalım ki değer kazansın saydıklarımız ebedi olan hayatta.

Biz bu alemden gidince yolcu olarak geldiğimiz bu hayatta hiç susmadan dile getirdiğimiz güzel sözler, haktan hukuktan yana davranışlarımız, bazı yüreklere su serpiştirecek tebessümümüz, içten dualarımız ve bunlar neticesinde

Dilimize,

Gönlümüze

Ve 

Ruhumuza iyi gelecek amellerimizin çuvallar dolusu olması dileğiyle…

VESSELAM…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazıları

26
Temmuz
22
Mayıs
18
Şubat
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.