Dr. Muhammet Veysel Zortul
Köşe Yazarı
Dr. Muhammet Veysel Zortul
 

Satılık Adam

Hammurabi Kanunlarına göre, bir kişiye ait su bendi yıkılıp başka insanlara zarar verirse o kişi satılığa çıkarılır ve elde edilen para, mağdur olanlara verilirdi. Hammurabi bu sert kanunları yaparken eleştirileceğini de hesaba katmıştı elbette. Bu yüzden kanunları, güneş tanrısı Şamas’ın yazdırdığını, dolayısıyla bunların kendisine değil Tanrıya ait sözler olduğunu ifade edecekti… ** Havadan Sudan Ölümler Dünya tarihi savaşlarla doludur. Bu savaşlar yüzünden milyonlarca insan hayatını kaybetti.  Can ve mal kayıplarının korkunç boyutlara ulaştığı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kısmen de olsa bir bilinç oluştu diyebiliriz.    Ancak bu sefer de küresel ısınma insanlığı tehdit edecek bir düzeye ulaştı. İhtiyar küremiz devamlı ısınıyor, buzullar hızla eriyor. Eğer dünya ölçeğinde bir bilinç geliştirilemezse korkarım ki bu sefer de havadan, sudan sebeplerle öleceğiz ve bu ölümler savaşlardakilerden az olmayacak… ** Üniforma Antik Roma’da bir köle çalışıp para kazanarak kendisini satın alabilirdi fakat bu hiç de kolay değildi. Köleler hayatları boyunca köle olarak yaşar, köle olarak ölürlerdi. Kölelerin giymek zorunda oldukları özel bir üniformaları olmadığından Roma’nın gündelik yaşamında hürlerle köleler pek ayırt edilemezdi. Gerçi kıyafetle ilgili bir düzenleme senatoya gelmiş ancak reddedilmişti. Neden mi?.. Çünkü köleler çok kalabalıktı ve Roma’nın yaklaşık üçte birini oluşturuyorlardı. Eğer tek tip kıyafetleri olursa tüm köleler birbirlerini tanıyacaklardı ve böylece ne kadar kalabalık olduklarını fark edeceklerdi. Bu da isyan etmelerine ve gücü ellerine geçirmelerine sebep olacaktı…
Ekleme Tarihi: 13 Eylül 2021 - Pazartesi

Satılık Adam

Hammurabi Kanunlarına göre, bir kişiye ait su bendi yıkılıp başka insanlara zarar verirse o kişi satılığa çıkarılır ve elde edilen para, mağdur olanlara verilirdi.

Hammurabi bu sert kanunları yaparken eleştirileceğini de hesaba katmıştı elbette. Bu yüzden kanunları, güneş tanrısı Şamas’ın yazdırdığını, dolayısıyla bunların kendisine değil Tanrıya ait sözler olduğunu ifade edecekti…

**

Havadan Sudan Ölümler

Dünya tarihi savaşlarla doludur. Bu savaşlar yüzünden milyonlarca insan hayatını kaybetti.  Can ve mal kayıplarının korkunç boyutlara ulaştığı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kısmen de olsa bir bilinç oluştu diyebiliriz.

   Ancak bu sefer de küresel ısınma insanlığı tehdit edecek bir düzeye ulaştı. İhtiyar küremiz devamlı ısınıyor, buzullar hızla eriyor. Eğer dünya ölçeğinde bir bilinç geliştirilemezse korkarım ki bu sefer de havadan, sudan sebeplerle öleceğiz ve bu ölümler savaşlardakilerden az olmayacak…

**

Üniforma

Antik Roma’da bir köle çalışıp para kazanarak kendisini satın alabilirdi fakat bu hiç de kolay değildi. Köleler hayatları boyunca köle olarak yaşar, köle olarak ölürlerdi.

Kölelerin giymek zorunda oldukları özel bir üniformaları olmadığından Roma’nın gündelik yaşamında hürlerle köleler pek ayırt edilemezdi. Gerçi kıyafetle ilgili bir düzenleme senatoya gelmiş ancak reddedilmişti. Neden mi?..

Çünkü köleler çok kalabalıktı ve Roma’nın yaklaşık üçte birini oluşturuyorlardı. Eğer tek tip kıyafetleri olursa tüm köleler birbirlerini tanıyacaklardı ve böylece ne kadar kalabalık olduklarını fark edeceklerdi. Bu da isyan etmelerine ve gücü ellerine geçirmelerine sebep olacaktı…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazıları

13
Eylül
02
Eylül
02
Ağustos
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.