Şahin AKÇAP
Köşe Yazarı
Şahin AKÇAP
 

Kılık kıyafet üzerine

Bir ülkede üzerinde oynanmayacak hayati önemde temel kurumlar vardır.1-Okul2-Kışla3-Cami4-SağlıkYani Milli Eğitim Bakanlığı...Yani Milli Savunma Bakanlığı...Yani Diyanet İşleri...Yani Sağlık Bakanlığı...Alanımız Milli Eğitim olduğu için Milli Eğitimle ilgili konuşalım.Öğrenci velilerimiz gördüklerinde, telefonla ulaşıp:"Hocam ne olacak bu serbest kıyafet?" Diye soruyorlar.Açıklaması...-Gerçekten kıyafet serbestîsi var mı?Varsa okullar neden çelişkili.Olursa ne yapılmalı?Kuyuya bir taş atıldı ve denildi ki:"Okul kıyafetleri serbest olacak."Olamadı, çünkü her kesimden tepki geldi. En önemli tepki de:"Sınıfsal farklılıklar ön plana çıkar. Kimi çocuğuna çul giydirir, kimi marka!" Diye düşünenlerden geldi.Bundan önceki Milli Eğitim Bakanı kıyafet serbestsi dedi ama şimdi ki Bakan:"Anketlere bakacağız."Diyor.Açıklaması:-Olabilir de olmayabilir de... Durum anket sonuçlarında belli olacak.Ancak olan iki arada bir derede kalan vatandaş ve çocuğuna oldu. Diğer ezilen kesim ise ne yazık ki sürekli kıyafetle ilgili sorular soranlar karşısında ne diyeceğini bilemeyen öğretmenler ve okul idareleri...Şunu söylemek isterim ki şu ana kadar hiçbir okul idaresine MEB(Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından kıyafet serbest olsun diye bir yazı gönderilmedi.Lafını sakınmayan genç bir hanım veli:"Yahu, bu kadarı da olmaz be! Böyle bir konu üzerinden de gündem karıştırmak, değiştirmek olmaz ki!" Diye feryat etti.Velimiz haklı mı, haksız mı siz karar verin.Yani kılık kıyafet sorunu; anne ve babaları kara kara düşündüren çözümsüz bir soruna dönüştü.Oysa okul idarelerinin, öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin odaklanacağı tek nokta eğitim olmalı. "Kıyafet şöyle olsun, böyle olsun!" Tartışmaları, geleceği belirleyen eğitimimizi kurcalayan ve velileri huzursuz eden gerekçe olmamalı.Biz eğitimcilere:"Ne oldu şu kılık kıyafet değişimi?" Diye soranlara içtenlikle seslenmek istiyorum:-Ufukta öyle bir şey görünmüyor. Sizler çocuklarınızın nasıl başarılı olacağına kafa yorun! İlginizden onları mahrum bırakmayın! Okul idareleri ne diyorsa ona uyun!
Ekleme Tarihi: 25 Ağustos 2013 - Pazar

Kılık kıyafet üzerine

Bir ülkede üzerinde oynanmayacak hayati önemde temel kurumlar vardır.
1-Okul
2-Kışla
3-Cami
4-Sağlık
Yani Milli Eğitim Bakanlığı...
Yani Milli Savunma Bakanlığı...
Yani Diyanet İşleri...
Yani Sağlık Bakanlığı...
Alanımız Milli Eğitim olduğu için Milli Eğitimle ilgili konuşalım.
Öğrenci velilerimiz gördüklerinde, telefonla ulaşıp:
"Hocam ne olacak bu serbest kıyafet?" Diye soruyorlar.
Açıklaması...
-Gerçekten kıyafet serbestîsi var mı?
Varsa okullar neden çelişkili.
Olursa ne yapılmalı?
Kuyuya bir taş atıldı ve denildi ki:
"Okul kıyafetleri serbest olacak."
Olamadı, çünkü her kesimden tepki geldi. En önemli tepki de:
"Sınıfsal farklılıklar ön plana çıkar. Kimi çocuğuna çul giydirir, kimi marka!" Diye düşünenlerden geldi.
Bundan önceki Milli Eğitim Bakanı kıyafet serbestsi dedi ama şimdi ki Bakan:
"Anketlere bakacağız."Diyor.
Açıklaması:
-Olabilir de olmayabilir de... Durum anket sonuçlarında belli olacak.
Ancak olan iki arada bir derede kalan vatandaş ve çocuğuna oldu. Diğer ezilen kesim ise ne yazık ki sürekli kıyafetle ilgili sorular soranlar karşısında ne diyeceğini bilemeyen öğretmenler ve okul idareleri...
Şunu söylemek isterim ki şu ana kadar hiçbir okul idaresine MEB(Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından kıyafet serbest olsun diye bir yazı gönderilmedi.
Lafını sakınmayan genç bir hanım veli:
"Yahu, bu kadarı da olmaz be! Böyle bir konu üzerinden de gündem karıştırmak, değiştirmek olmaz ki!" Diye feryat etti.
Velimiz haklı mı, haksız mı siz karar verin.
Yani kılık kıyafet sorunu; anne ve babaları kara kara düşündüren çözümsüz bir soruna dönüştü.
Oysa okul idarelerinin, öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin odaklanacağı tek nokta eğitim olmalı. 
"Kıyafet şöyle olsun, böyle olsun!" Tartışmaları, geleceği belirleyen eğitimimizi kurcalayan ve velileri huzursuz eden gerekçe olmamalı.
Biz eğitimcilere:
"Ne oldu şu kılık kıyafet değişimi?" Diye soranlara içtenlikle seslenmek istiyorum:
-Ufukta öyle bir şey görünmüyor. Sizler çocuklarınızın nasıl başarılı olacağına kafa yorun! İlginizden onları mahrum bırakmayın! Okul idareleri ne diyorsa ona uyun!

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.