Vangölü Aktivistleri'nin faaliyetleri sürüyor

Van Gölü'nü kirlilikten korumak, kirlenmemesi için çalışma yürüten Vangölü Aktivistleri Derneği, faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor. Dernek üyeleri, 'Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın' sloganıyla çevre hassasiyetini gözetmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Vangölü Aktivistleri Derneği, Van Gölü'nün korunması ve temizliğinin sürdürülebilirliği için önemli adımlar atıyor. Dernek, bölge dışında Bursa, Kıbrıs, İstanbul, Gürcistan, Uşak ve Antalya gibi illerde farkındalık yaratacak çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar kapsamında, Van Gölü'nün doğal güzelliğinin ve insan mirası olarak taşıdığı önemin altı çiziliyor.

Dernek yetkilileri, Van Gölü'nün kirlilikten korunması için herkesin desteğinin önemli olduğunu belirterek, gölün kirlenmeye ve çevresel tehditlere karşı korunması gerektiği mesajı, kamuoyu yaratmak adına etkin şekilde anlatılıyor. Vangölü Aktivistleri Derneği, bu konuda duyarlı olan tüm bireyleri ve kuruluşları harekete geçirerek desteklemeye davet ediyor.

Dernek yetkilileri yaptıkları açıklamada, "Van Gölü, doğal güzelliği ve kültürel mirasıyla Türkiye'nin en önemli coğrafi işaretli hazinelerinden biri ve dünya mirasıdır. Biz, gölün korunması ve gelecek nesillere aktarılması için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bu konuda kamuoyunun desteğini almak bizim için çok önemli ve değerlidir" dedi.

Vangölü Aktivistleri Derneği, Van Gölü'nün kirlenmemesine ve çevresel sorunlara karşı mücadele ederken, aynı zamanda bölgenin turizm potansiyelinin artırılması için girişimlerde bulunuyor. Dernek, Van Gölü Havzasının tanıtımına yönelik etkinlikler düzenleyerek, doğal güzelliklerin korunması ve sürdürülebilirliği hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Dernek yetkilileri, Van Gölü'nün korunması için halkın, yerel yönetimlerin Büyükşehir, Edremit, Tuşba, Erciş, Muradiye, Adilcevaz, Ahlat, Tatvan, Gevaş gibi göle kıyısı bulanan belediyelerin ortak karar alarak ve ilgili kurumları dahil edilip yapılabilecek işbirliğinin önemine dikkat çekiyor. Vangölü Aktivistleri Derneği, Van Gölü'nün gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması için tüm paydaşları ortak hareket etmeye davet ediyor.

Dernek, bölge dışında da farkındalık çalışmaları yürüterek, gölün doğal değerlerinin ve kültürel mirasının korunmasına katkı sağlıyor. Vangölü Aktivistleri Derneği, Van Gölü'nün geleceği için umut veren bir sivil toplum kuruluşu olarak öne çıkıyor. 

Yorumlar 2
VAN GÖLÜ İÇİN 05 Haziran 2024 01:35

● Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Erciş, Tuşba, İpekyolu, Edremit ve Gevaş ilçelerinin kıyıları boyunca gölde dip çamuru ve yüzey temizliğinin eş zamanlı olarak yapılıp hızla bitirilmesi. ● Bu ilçelerden geçip göle karışan bütün dereler, kanallar ve arkların tamamen temizlenmesi, tamamının bakım ve iyileştirmelerinin yapılması. ● Bu ilçelerin kıyıları boyunca Anayasa'nın 43. Maddesi ve 3621 sayılı Kıyı Kanunu gereği kıyılardaki tesis, işletme, otel, yazlık, kamp, bahçe vb. her tür kişisel kullanımın sonlandırılıp sekiz ilçede de Van Gölü kıyılarının tüm vatandaşların ücretsiz kullanımı için düzenlenmesi. ● Bu ilçelerin kıyılarında parklar, sahil, yürüyüş ve bisiklet yolları, sosyal donatılar, rekreasyon alanları ve sahil kordonu oluşturulması. ● Bu ilçelerde tam kapasite çalışan Atık Su Arıtma Tesisleri yapılması. ● Bu ilçelerde Katı Atık Bertaraf Tesisleri inşa edilmesi şarttır.  

ŞEHİRLER ORADA YAŞAYANLARIN AYNASIDIR. 05 Haziran 2024 01:34

Şehrini, çevresini ve doğasını temiz tutmayan insan ancak cahil, görgüsüz, bilinçsiz, duyarsız insandır. VAN halkı böyle değildir, böyle olamaz ve böyle olmamalıdır. Bir şehrin temizliği ordaki insan kalitesini gösterir. Bir şehir, insanlarının aynasıdır. Hangimiz kirli, düzensiz, bakımsız bir şehre gidip dolaşmak isteriz. Hepimiz temiz, bakımlı, düzenli, ferah, berrak, yemyeşil şehirlerde zaman geçirmek, gezmek, tatil yapmak isteriz. Van hepimize emanettir. Herkes bu sorumlu davranış için işe kendinden ve ailesinden başlasın. VAN GENÇLİĞİNE, VAN'DAKİ AİLELERE, VAN'DAKİ ESNAFLARA, VAN'DAKİ ÖĞRENCİLERE, HERKESE SESLENİYORUZ : Çarşılarınızı, dükkanlarınızın önünü, kaldırımlarınızı, sokağınızı caddenizi, parklarınızı, derelerinizi, kanallarınızı, sahillerinizi, kıyılarınızı, park ve yeşil alanlarınızı, piknik ve mesire alanlarınızı, semt ve mahallelerinizi, çevrenizi ve doğanızı kirletmeyin, berbat etmeyin, temiz tutun.

Bakmadan Geçme