(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 27.07.2013 - 21:36, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

Van'da Kalkınma Kurulu Toplantısı

 

Van'da Kalkınma Kurulu Toplantısı

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) danışma organı statüsünde bulunan Kalkınma Kurulu 9. Toplantısı Van'da yapıldı. Rescate Otel'de gerçekleştirilen toplantıya Van Valisi Münir Karaloğlu, Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu, Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişim Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl ile çevre illerden gelen sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, Kalkınma Kurulu eski Başkanı Şeymus Solgun'un birer konuşma yapmasının ardından Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise bir teşekkür konuşması yaptı. Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişim Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl'ün de kalkınma ajanslarının önemi ile ilgili bilgiler vermesinin ardından kürsüye gelen Van Valisi Münir Karaloğlu, huzur ortamına sahip çıkılması konusunda çağrıda bulundu. Türkiye'de bir şeylerin değiştiğini, yönetim ile birlikte yöneticilerin değiştiğini ifade eden Vali Karaloğlu, DAKA ile birlikte çok güzel çalışmaların yapıldığını kaydetti. Vali Karaloğlu, "70 milyon TL'lik bir kaynak. 10 sene önce kamu yatırımları için telaffuz bile edemezdik, ama şimdi bölgede bu para kullanılıyor, kullanılacak. Bu kaynağı müteşebbislerin daha çok yatırıma yönlendirilmesi olarak görebilirsiniz, bölgeler arası dengesizliğin ortadan kaldırılması olarak görebilirsiniz. Birçok şey için görebilirsiniz. Türkiye'de iyi projeniz varsa ve iyi niyetliyseniz 'ben kaynak bulamıyorum' diyemezsiniz. Mutlaka size kaynak aktaracak kurumlar vardır. Onun için biraz daha birbirimize güveneceğiz, biraz daha kenetleneceğiz, el ele verip bölgemiz için çalışacağız" dedi."BAŞLATILAN SÜRECE SAHİP ÇIKIN"TRB2 Bölgesi'nin çok avantajlarının olduğunu da sözlerine ekleyen Vali Karaloğlu; "Tek bir şeye ihtiyacımız var, o da huzurdur. Huzura ihtiyacımız vardır. Onun için başlatılan bu çözüm sürecine sahip çıkan. Sabote etmeye çalışanlara fırsat vermeyin, ben size garanti veriyorum. 30 yıldır bunları konuşamadık, anlatamadık, ama şimdi bir huzur ortamı yakaladık, buna sahip çıkmadığımız vakit bu toplantıları yapmamızın hiçbir önemi yok. Çuvalla parada getirip versek size önemi kalmaz. Arkadaşlar güvenlik artık ekmek ve su kadar önemli bir durumdadır. Güvenliğin olmadığı yere hiçbir yatırımcı bölgeye gelmez, Van'a gelmez, yatırım yapmaz. Kalkınma Kurulu'nun birinci maddesi ve görevi huzurdur. İlk önce huzur ortamı sağlayacaksınız, o zaman yatırım kendiliğinden gelir. Bizim buna ihtiyacımız var, bu huzur ortamını koruyalım" dedi.Yapılan açılış konuşmalarının ardından toplantı, Kalkınma Kurulu'nun yeni başkanının belirlemesiyle devam etti. vanhaber, van, haber, van haberdaka, vali, münir karaloğlu, çözüm süreci

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) danışma organı statüsünde bulunan Kalkınma Kurulu 9. Toplantısı Van'da yapıldı. Rescate Otel'de gerçekleştirilen toplantıya Van Valisi Münir Karaloğlu, Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu, Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişim Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl ile çevre illerden gelen sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, Kalkınma Kurulu eski Başkanı Şeymus Solgun'un birer konuşma yapmasının ardından Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise bir teşekkür konuşması yaptı. Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişim Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl'ün de kalkınma ajanslarının önemi ile ilgili bilgiler vermesinin ardından kürsüye gelen Van Valisi Münir Karaloğlu, huzur ortamına sahip çıkılması konusunda çağrıda bulundu. Türkiye'de bir şeylerin değiştiğini, yönetim ile birlikte yöneticilerin değiştiğini ifade eden Vali Karaloğlu, DAKA ile birlikte çok güzel çalışmaların yapıldığını kaydetti. Vali Karaloğlu, "70 milyon TL'lik bir kaynak. 10 sene önce kamu yatırımları için telaffuz bile edemezdik, ama şimdi bölgede bu para kullanılıyor, kullanılacak. Bu kaynağı müteşebbislerin daha çok yatırıma yönlendirilmesi olarak görebilirsiniz, bölgeler arası dengesizliğin ortadan kaldırılması olarak görebilirsiniz. Birçok şey için görebilirsiniz. Türkiye'de iyi projeniz varsa ve iyi niyetliyseniz 'ben kaynak bulamıyorum' diyemezsiniz. Mutlaka size kaynak aktaracak kurumlar vardır. Onun için biraz daha birbirimize güveneceğiz, biraz daha kenetleneceğiz, el ele verip bölgemiz için çalışacağız" dedi.

"BAŞLATILAN SÜRECE SAHİP ÇIKIN"

TRB2 Bölgesi'nin çok avantajlarının olduğunu da sözlerine ekleyen Vali Karaloğlu; "Tek bir şeye ihtiyacımız var, o da huzurdur. Huzura ihtiyacımız vardır. Onun için başlatılan bu çözüm sürecine sahip çıkan. Sabote etmeye çalışanlara fırsat vermeyin, ben size garanti veriyorum. 30 yıldır bunları konuşamadık, anlatamadık, ama şimdi bir huzur ortamı yakaladık, buna sahip çıkmadığımız vakit bu toplantıları yapmamızın hiçbir önemi yok. Çuvalla parada getirip versek size önemi kalmaz. Arkadaşlar güvenlik artık ekmek ve su kadar önemli bir durumdadır. Güvenliğin olmadığı yere hiçbir yatırımcı bölgeye gelmez, Van'a gelmez, yatırım yapmaz. Kalkınma Kurulu'nun birinci maddesi ve görevi huzurdur. İlk önce huzur ortamı sağlayacaksınız, o zaman yatırım kendiliğinden gelir. Bizim buna ihtiyacımız var, bu huzur ortamını koruyalım" dedi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından toplantı, Kalkınma Kurulu'nun yeni başkanının belirlemesiyle devam etti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.