Van otlu peynir satışta

Van'ın yüksek kesimlerinde yetişen endemik bitkilerin karışımıyla yapılan otlu peynir satışa sunuldu.

Yüksek kesimlerde yetişen endemik bitkilerin karışımıyla yapılan kentin tescilli ürünü otlu peynir, asırlardır değişmeyen lezzetiyle sofraların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Kentin önemli değerlerinden olan ve yaz aylarında dağların yüksek kesimlerinde toplanan türlü otlarla sütün buluşmasıyla yapılan otlu peynir, kış aylarında tüketilmek üzere küplerde toprağa gömülüp havalar soğuyunca çıkarılıp satışa sunuluyor. Kış’ın tüketilmek üzere Mayıs, Haziran aylarında hazırlanan ve yaklaşık 6 ay boyunca toprakta bekletildikten sonra küp olarak satışa sunulan otlu peynir, kalitesine göre alıcı buluyor.

“Taze ve salamura peynirin tüketim sezonu kapandı”

Peynirciler Çarşısı esnafları, Van otlu peynirinin ilkbahar aylarında yaklaşık 2 bin rakımlı dağlardan toplanan sirmo, mendi ve heliz gibi otların karışmasıyla elde edildiğini belirttiler.

Yaz aylarında küplere konularak toprağa gömülen peynirin, kış aylarında çıkarılarak tüketildiğini ifade eden esnaflar, “Van otlu peyniri; kışın küp, yaz aylarında ise salamura ve taze peynir şeklinde tüketiliyor. Taze ve salamura peynirin tüketim sezonu kapandı. Havaların soğumasıyla topraktan küpler halinde çıkarılan peynirlerle sezona devam ediyor. Küp peynirinin aroması çok güzeldir. Bu peynir yüzde yüz koyun sütünden yapılmaktadır. Özellikle içindeki sirmo sarımsak aromasına sahiptir” dediler.

Çarşı esnafları, haziran ayında taze otlu peynirin kilosu 120 liradan, yüzde 35 civarında fire veren salamura peynirinin kilosu 200 liradan ve küp peynirin ise 250 liradan satışa sunulduğunu kaydetti.iha

Bakmadan Geçme