Van Mall AVM hizmete açıldı

2010 yılında Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Van İl Özel İdaresi binasının yıkılarak yerine Van Mall AVM'nin temeli atılarak, 2019 yılında yapımı tamamlanarak açılışı yapıldıktan sonra bir türlü beklentileri karşılayamayarak kapanıp açılan 3 kez isim değiştiren Van Mall AVM nihayet hizmete açıldı. 

Vansesi Gazetesi'nden Burhan Ergin'in haberine göre GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik yaptığı açıklamada, “Van’da uzun süredir birçok kez ismi değişmesine rağmen hizmete açılamayan Van Mall AVM’yi nihayet halkımızın hizmetine açtık. Van Mall AVM’de 80 adet ulusal ve uluslararası marka yer alacak. Halkımıza en iyi hizmeti sunmak için gayret sarf edeceğiz” dedi. 

Büyükşehir Belediyesi’ne ait yüzde 54 hisseyi 5 yıllığına kiralayan GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık firması, 2010 yılında temeli atılan, 3 kez ismi değiştirilen ancak bir türlü beklentileri karşılayamayan Van Mall AVM’yi hizmete açtı. 

GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik, GLA Yönetim Kurulu Üyesi ve Hukuk Müşaviri Avukat Duygu Ortaköylü, Van Emlakçılar Derneği Başkanı Orhan Özdek basın mensuplarıyla iftarda bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. 

İftar sonrası açıklamalarda bulunan GLA Yönetim Kurulu Üyesi ve Hukuk Müşaviri Avukat Duygu Ortaköylü, “Van’da yıllardır bir türlü açılamayan AVM’nin açılması için çok emek harcadık. Çok güzel iş başardık” dedi. 

Van Mall AVM hizmete açıldı

“VAN MALL AVM BÜYÜK ENERJİ OLUŞTURACAK”

Daha sonra konuşan GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik, “Van’da uzun süredir birçok kez ismi değişmesine rağmen hizmete açılamayan Van Mall AVM’yi nihayet halkımızın hizmetine açtık. Bir yıldır Van’da bunu hizmete açmak için uğraşıyorduk. Zaman zaman umudumuzu kaybettiğimiz oldu ama hiçbir zaman pes etmedik. Mimarisinden ziyade teknik eksikliklerini gidermeye çalıştık. İzolasyon, yalıtım, elektrik gibi sorunlar vardı. Bunları çözmeye çalıştık. Aydınlatmada da AVM’nin içine yeni bir ışık sistemi yaptık. Bir yıllık süreçte Van’ı iyi tanıma fırsatı bulduk. Van’a inandık, sevdik. Gerçekten Van Doğu’nun Paris’idir. Ciddi bir ticaret potansiyeli var. Van bence diğer şehirlerden çok farklı, çok daha fazlasını hak ediyor. Van’ın o kadar çok potansiyel var ne yazık ki Cumhuriyet Caddesi’nde sadece bir AVM vardı. Şehrin en merkezi yerinde, en işlek caddesinde atıl durumda olan bir AVM vardı. Bu hem ülke için hem de Van için kayıptı. Açılması için elimizden gelen her türlü çabayı sarf ettik. Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait yüzde 54 hisseyi ihale yoluyla 5 yıllığına kiraladık. 80’e yakın mülk sahibini bir araya getirerek uzlaşmalarına vesile olduk. Bu yıl Nevruz’da açılışını yapmak istiyorduk, çok şükür hedefimize ulaştık. Şu an Van Mall AVM’de tüm işyerleri kiralandı. Hiç boş yerimiz kalmadı. Van Mall AVM’de 80 adet ulusal ve uluslararası marka bulunuyor. Türkiye’de sıralamaya girecek büyük mağazalar yer alıyor. Bu markalar Van’a değer katacak. Aralarında Van’a ilk defa gelen markalarda bulunuyor. Bu şehirde ticaret anlamında çok büyük enerji oluşturacak. İnsanlarımıza hizmet edecekler” diye konuştu. 

“VAN MALL AVM HERKESE HİTAP EDECEK”

Van Mall AVM’nin tüm kesimlere hitap edeceğini belirten Çelik, “Van Mall AVM ismi Türkiye’nin her tarafında konuşulacak. Basına çok önem veriyoruz. Özellikle bir ilin gelişmesine ve kalkınmasına katkı sunan yerel medyaya her zamankinden daha fazla kıymet veriyoruz. Ülkemizde 11-12 alışveriş merkezimiz bulunmaktadır. Bütün şehirlerde medyayla yakın çalışıyoruz. Etkinliklerimizde ve kampanyalarımızda medyayla işbirliği yapmak istiyoruz. Birçok konuda hiçbir ayrım yapmadan basınla birlikte çalışacağız. Bizim için önemli olan Van Mall AVM’nin başarılı olmasıdır. Ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Van’da ciddi bir işsizliğin olduğunu gördüm. 50 kişinin alınacağı bir iş yerine binin üzerinde başvuru yapılıyor. Van Mall AVM işsizliğin azalmasına da katkı sunacak. Van Mall AVM’de Allah’ın izniyle vatandaşlarımız her hafta yeni bir marka görecek. Burada sadece belirli kesime hitap etmeyeceğiz herkesime hitap edeceğiz. Van Mall AVM’yi hizmete açmayı planlarken İran potansiyelini ciddiye aldık. Vanlıları da dikkate aldık. Örneğin bazı restaurantlarımız İranlılara, bazıları da Vanlılara hitap ediyor. Amacımız Van’da başarılı olmak, bunun için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Birçok kez açılıp kapanan Van Mall AVM’nin en büyük gücü ulusal mağazaların olmasıdır. Bundan sonraki süreçte herhangi bir krizle sarsılacak durumda değil. Ulusal markaların olması bizlere gelecek için umut vadediyor” şeklinde konuştu.

Van Mall AVM hizmete açıldı

“İNSANLARIMIZ HER KATTA BİR MARKAYLA BULUŞACAK”

Çelik açıklamasının devamında, “Alışveriş merkezleri disiplin, marka karması, konsept karması demek, bir insan alışveriş merkezine gittiğinde her ihtiyacını bulabilmeli. Van Mall AVM’de otoparkımız var ama maalesef istenilen kapasitede değil. Bu dezavantajları kapatmak için artı taraftarlarımızı kullandık. Örneğin Van Mall AVM Van’ın kalbinde yer alıyor. Markaları katlarımıza dağıttık. İnsanlarımız her katta bir markayla buluşacak. Şehrin en büyük e bebek mağazası bin metrekareyle Van Mall AVM’de hizmet verecek. En alt katımızı kuyumcular çarşısı yapacağız. Çünkü Van’da kuyumculuk sektörü inanılmaz derecede iş yapıyor. Ben kuyumcu esnafının hiçbir yerde bu kadar çalıştıklarını görmedim. 10 kişi işyeri kiralamak için geliyorsa bunun 8’i kuyumculuk için geliyor. Cumhuriyet Caddesi’nde yürürken bazen kuyumcuların içerisine bakıyorum hepsi dolu, hiç boş dükkan yok. Bu nedenle alt tarafı kuyumculara kiraya verme kararı aldık” diye konuştu. 

Van Mall AVM hizmete açıldı

“VAN İÇİN BÜYÜK HEDEFLERİMİZ VAR”

Van’daki potansiyele değinen Çelik, “Van potansiyeli olan önemli bir şehir, insanları da birbirinden kıymetli. Bunu burada arkadaşlarımızla birlikte gördük. Van Mall AVM’yle birlikte potansiyelin bir kısmını karşılayacağını düşünüyorum. Biz Ankara firmasıyız. Ankara’da 42. AVM’yi biz açtık. Orada 43’ncüyü, açmaktansa Van’da 2.3’ncüyü açmak daha mantıklı diye düşündük. Van’da ihtiyaç da var. Van için büyük hedeflerimiz var. Ciddi bir turizm var. Van’da ayrıca otel ihtiyacı da var” dedi.

“VAN MALL AVM İNSANLARIN TÜM İHTİYAÇLARINA HİTAP EDECEK”

Son olarak konuşan Van Emlakçılar Derneği Başkanı Orhan Özdek, “Van için çok büyük önem arz eden AVM yıllardır birçok sorun yaşadı. GLA şirketi gelip bize kucak açtı ve AVM’yi hizmete açmak için elini taşın altına koydu. Dolayısıyla bugün Van’a önemli bir kazanımın onurunu yaşıyoruz. Van Mall AVM’nin ilimize çok büyük katkı sunacağına inanıyorum. Van Mall AVM insanların tüm ihtiyaçlarına hitap edecek. Van ekonomisine ciddi katkı sunacak. İşsizliğin azalmasına vesile olacak. Hizmete açılmasında emek veren herkese çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme