• Haberler
  • Güncel
  • Van Gölü'nden çıkarılan çöpler Edremit ilçe meydanında sergilendi

Van Gölü'nden çıkarılan çöpler Edremit ilçe meydanında sergilendi

'5 Haziran Dünya Çevre Günü' dolayısıyla Van Gölü'nün derinliklerine dalış yapan AKEM üyeleri, çok sayıda çöp malzemesi çıkararak Edremit ilçe meydanında sergiledi.

Sualtı Arama Kurtarma Eğitim Derneği (AKEM) üyeleri, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolayısıyla Van Gölü'nün derinliklerine dalış yaptı.

Van Gölü'nden çıkarılan çöpler Edremit ilçe meydanında sergilendi
Birleşmiş Milletler tarafından 1972 yılında ilan edilen “5 Haziran Dünya Çevre Günü” çeşitli farkındalık organizasyonlarıyla kutlanıyor. Etkinlik çerçevesinde Van AKEM Başkanı Halil İbrahim Atacan ve dalış ekibi de dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'ne bir dalış gerçekleştirdi. Dalış ekibi, 10 dakika içinde gölün derinliklerinde çok sayıda çöp topladı. Gölden çıkarılan çöpler ise Edremit ilçe meydanında sergilendi.

Van Gölü'nden çıkarılan çöpler Edremit ilçe meydanında sergilendi

"Su altının bakteri yapısı değişiyor"

AKEM Başkanı Halil İbrahim Atacan, Van Gölü'nde 10 dakika içinde bir torba çöp toplanmasının üzücü olduğunu belirtti. Van Gölü'nün çöplerin yanı sıra ciddi anlamda lağıma da maruz kaldığını ifade eden Atacan, “Her geçen gün su altının bakteri yapısı değişiyor. Bakteri yapısı değiştikten sonra Van Gölü'nün bir ömrü varmış. Bunu 40 yıl olarak belirlemişler ama bunu daha da uzatmamız lazım. Gelecek nesillere bunu bir hayal olarak anlatmayalım. Bunun için daha duyarlı olmamız gerekiyor” dedi.

Van Gölü'nden çıkarılan çöpler Edremit ilçe meydanında sergilendi
Adem Kaya isimli dalgıç ise su altında görüş olmamasına rağmen 10 dakika içinde büyük miktarda çöp topladıklarını belirterek, denizlerin korunması çağrısı yaptı.

Van Gölü'nden çıkarılan çöpler Edremit ilçe meydanında sergilendi

Yorumlar 1
ÇEVREMİZ AYNAMIZ 07 Haziran 2024 00:28

Şehrini, çevresini ve doğasını temiz tutmayan insan ancak cahil, görgüsüz, bilinçsiz, duyarsız insandır. VAN halkı böyle değildir, böyle olamaz ve böyle olmamalıdır. Bir şehrin temizliği ordaki insan kalitesini gösterir. Bir şehir, insanlarının aynasıdır. Hangimiz kirli, düzensiz, bakımsız bir şehre gidip dolaşmak isteriz. Hepimiz temiz, bakımlı, düzenli, ferah, berrak, yemyeşil şehirlerde zaman geçirmek, gezmek, tatil yapmak isteriz. Van hepimize emanettir. Herkes bu sorumlu davranış için işe kendinden ve ailesinden başlasın. VAN GENÇLİĞİNE, VAN'DAKİ AİLELERE, VAN'DAKİ ESNAFLARA, VAN'DAKİ ÖĞRENCİLERE, HERKESE SESLENİYORUZ : Çarşılarınızı, dükkanlarınızın önünü, kaldırımlarınızı, sokağınızı caddenizi, parklarınızı, derelerinizi, kanallarınızı, sahillerinizi, kıyılarınızı, park ve yeşil alanlarınızı, piknik ve mesire alanlarınızı, semt ve mahallelerinizi, çevrenizi ve doğanızı kirletmeyin, berbat etmeyin, temiz tutun.

Bakmadan Geçme