Van Gölü için suyun altında resim çizdi

Türkiye'de su altında dalış yaparak resim üreten ilk kadın olan Çağdaş İlim, Van Gölü'nün korunması için Van Gölü derinliklerine dalarak resim çizdi.

Dünya'da su altına dalış yaparak resim çizen 3’üncü ve Türkiye’nin ise ilk kadını olan Çağdaş İlim, Edremit Belediyesi’nin düzenlediği organizasyonla Van’a geldi. Van Denizi'ni tanıtmak ve turizme kazandırmak amacıyla Edremit Belediyesi tarafından etkinliklere bir yenisi daha eklendi. Edremit Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte mavi sulara dalan İlim, Van Gölü kirliliğine dikkat çekti. İnci Kefali Balığı, Mercan Balığı ve microbiyolitleri çizerek resmeden İlim, çizdiği resimle farkındalık oluşturma amacı içerisinde olduklarını belirtti.

"Türkiye’de Su Altında Resim Yapan İlk Türk Kadınıyım, Dünyada da 3’üncü Ressamım"

Su altında yaptığı resim sonrası açıklamalarda bulunan Çağdaş İlim, resim hocasının kendisini yönlendirmesiyle su altında resimler yapmaya başladığını belirtti. Türkiye’nin pek çok noktasında ve Kızıl Deniz’de dalışlar yaparak resim çizdiğini ifade eden İlim, Edremit Belediyesi’nin kendisini davet etmesiyle Van Gölü'nün korunması ve kirliliğine dikkat çekmek üzere geldiklerini kaydetti. Uzun yıllardan sonra tekrar Van’a gelmekten mutluluk duyduğunu vurgulayan İlim, “Van Gölü’ne dikkat çekmek, farkındalık uyandırmak ve yıllar sonra buraya gelmekten son derece mutluyum. Türkiye’de su altında resim yapan ilk Türk Kadınıyım, dünyada da 3’üncü ressamım. Sodalı suda da ilk deneyimimdi. Renkler o yüzden biraz silik çıktı. Görüş alanının kısıtlı olmasına rağmen güzeldi ve böyle güzel bir çalışma çıktı ortaya. İnci Kefali, mercan ve microbiyolitleri çizmeye çalıştım böyle güzel bir etkinlik oldu. Desteklerinden dolayı başta Edremit Belediyemiz başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“İnsanların duyarlılığını arttırmamız gerekiyor"

Dalış Eğitmeni Kadir Erenkinci ise güzel bir çalışmanın olduğunu belirterek, onun çekimlerini yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Sodalı su da ilk kez denenen bir çalışma olduğunu vurgulayan Erenkinci, “Van Gölü bizim gölümüz. İnsanların duyarlılığını tekrar tekrar arttırmamız gerekiyor. Belediyemizin bu konuda çok ciddi çalışmaları var. Hocamızı buraya davet ederek bir kez daha göstermiş oldular. Hocamıza ve Edremit Belediyemize teşekkür ediyorum. İnsanları Van Gölü’nü gezmeye dalış yapmaya davet ediyoruz.

"Van Gölü'nü Koruyacağız"

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise Van Gölü’ne dikkat çekmek için Eskişehir’den Çağdaş İlim hocayı davet ettiklerini belirtti. Dünyada su altında resim yapan ilk Türk kadını dünyada ise 3’ncü ressam. Bugün Van Gölü’nün sodalı suyunun altında inci kefali ve mercan balıklarını çizdi emekleri için teşekkür ediyorum. Hakikaten arkadımızda bulunan yüzbinlerce tarihi olan ve bize temiz bir şekilde miras olarak kalan Van Gölü’nü inşallah koruyacağız. Biz de yeri geldikçe farkındalık çalışmaları yapıyoruz. Yine bir süre önce özellikle Van Gölü’nün korunması ile sit alanına alınması koruma imar planı yapılması ile ilgili çalışmalar başladı. Bu vesileyle de Sayın Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Sayın Emine Erdoğan hanımefendiye de himayelerine almalarından ve bu çalışmayı yürütmelerinden dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

"Van Gölü ile ilgili çalışmalarımız sürüyor"

Edremit Belediyesi olarak gerek sıfır atık çalışmaları gerekse de Van Gölü çalışmalarına devam ettiklerini sözlerine ekleyen Başkan Say; "Yine geçtiğimiz günlerde sona eren avlanma yasağı sona erdi. Bu vesileyle de İnci Kefali’ni hem koruyalım hem de tüketelim. Ben davetimize icabet eden hocamıza ve emeği geçenlere de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Çağdaş İlim su altında çizdiği resmi ve daha önceden yaptığı yağlı boya çalışmasını Başkan Say’a takdim etmesi ile program sona erdi. BASIN BÜLTENİ

Bakmadan Geçme