Van depreminde hayatını kaybedenler anıldı

23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremde hayatını kaybedenler çeşitli etkinliklerle anıldı.

Van depreminde hayatını kaybedenler anıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Erciş ilçesinde 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin 12'nci yıl dönümünde hayatını kaybedenler için çeşitli anma programları düzenlendi. Anma töreni çerçevesinde Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Karaloğlu ile kurum amirleri, Beyazıt Mahallesi’nde bulunan Seyit Muhammed Kabristanlığını ziyaret ederek, depremde yaşamını yitirenlerin mezarlarına karanfil bıraktı. İlçe Müftüsü Abdullah Bora tarafından yapılan duanın ardından açıklamalarda bulunan Erciş Kaymakamı Murat Karaloğlu, “23 Ekim 2011 depremi Erciş ilçemizi ve kadim şehrimiz Van'ı etkiledi. Depremin yıl dönümü nedeniyle vefat eden 644 vatandaşımızı rahmetle yad etmek ve unutmadığımızı göstermek için bugün kabirleri başlarında ziyaret ettik. Rabbim onlara rahmet eylesin, yakınlarına baş sağlığı ve sabrı cemiller ihsan eylesin. 2011 yılında ülkemiz Van depreminden dolayı büyük acılar yaşadı. Yalnız Vanlılar o gün şunu gördü ki devletimizin tüm kurumları bütün imkanlarını seferber ederek hızlı bir şekilde depremden etkilenen vatandaşlarımızın sıkıntılarını çözmek için yekvücut olup gayret gösterdiler. Aynı zamanda 81 ilimiz ve 922 ilçemizde tüm vatandaşlarımız Vanlıların yalnız olmadığını göstermek için seferber olup 24 saat içerisinde yardımlarını deprem bölgesine ulaştırdılar. Bu vesileyle yine 6 Şubat depreminde ülkemiz ve dünya büyük bir felakete şahit oldu. 6 Şubat’ta 11 ilimizi etkileyen depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

Daha sonra Kara Yusuf Paşa Camisi’nde depremde vefat edenler için mevlit okutularak dua yapıldı. Kızılay Erciş Şubesi tarafından camiden çıkanlara lokma tatlısı ikram edilirken, kaymakamlık binası önünde 'Erciş Depremi' konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Anma programına 108. Topçu Alay Komutanı Kurmay Albay Melih Akdağ, Erciş Cumhuriyet Başsavcısı Suat Arslan, kurum amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.iha

 

 

Bakmadan Geçme