Van'da okuyan Filistinli öğrenci: Arkadaşımdan haber alamıyorum

Van YYÜ Tıp Fakültesi 5'inci sınıfı öğrencisi Filistinli Alharth Musa Abu Sbeih, İsrail'in yaptığı bu zulmün yeni olmadığı, hep geçmişte de olduğu katliamlar yaptığı ama dünya buna yeni şahitlik ettiğini, arkadaşım evlenmek için gitti. Savaş çıktı orada kaldı ve ondan şimdi hiç haber alamadığını söyledi.

İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarını devam ettiriyor. Sivillere, yaşam alanlarına ve hastanelere hava saldırılarının düzenlediğini Gazze’de insanlık suçu işleniyor. Van YYÜ Tıp Fakültesi’nde 5’inci sınıf öğrencisi olan Filistinli Alharth Musa Abu Sbeih (23), sosyal medyada izlediği görüntüler nedeniyle büyük üzüntü yaşadığını söyleyerek yaşananların bir an önce son bulmasını diledi.

"İSRAİL SALDIRILARI ESKİDEN BU YANA VAR”

Filistinli öğrenci Alharth Musa Abu Sbeih, her yaz tatilinde Filistin’e gittiklerini belirtti. İzledikleri görüntülerle içlerinin paramparça olduğunu ifade eden Sbeih, “Durum çok zor gerçekten. İsrail saldırıları eskiden beri vardı. Bu yeni olan bir şey değil. Herkes bu zulmü yaşıyordu ancak sosyal medyaya yayılmıyordu. Şu küçük çocukların, kadın ve yaşlıların ne günahı var? Artık bir şeyler olsun ama görüldüğü gibi hiç kimse hareket etmiyor” dedi.

 

“ARKADAŞIM EVLENMEK İÇİN GİTTİ, ŞİMDİ HİÇ HABER ALAMIYORUM”

Gazze’de olan arkadaşından haber alamadığını anlatan Sbeih, “Geçen sene mezun olan bir arkadaşım vardı. Geçen ay evlenmek için gitti. Ancak savaş çıktı ve orada kaldı. Şu an ondan hiçbir haber alamıyorum. Allah ona yarım etsin onun için çok endişeliyim. 3-4 günde bir kendisine ‘yaşıyor musun’ şeklinde mesaj atıyorum” söyledi.

Filistin’in toprağını, zeytin ağaçlarını ve Mescid-i Aksa’yı özlediklerini dile getiren Sbeih, yakın zamanda oraya gitmeyi arzuladığını kaydetti.

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme