Van'da kuvvetli yağış bekleniyor

Meteoroloji 14. Van Bölge Müdürlüğü kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

Meteoroloji açıklamasında, “Bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı olması beklenmektedir. Kar yağışlarının, Van ili güney ve kuzey ilçeleri ile Hakkari ilinde zaman zaman kuvvetli kar şeklinde olacağı tahmin edilmektedir. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadiselerinin görüleceği beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyretmesi beklenmektedir. Rüzgarın güneyli ve batılı yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Van Gölü’nde Hava Durumu: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı; Rüzgar: Batı ve güneybatıdan 4 ila 6, öğle saatlerinden sonra 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 0,75 ila 1,0 m, öğle saatlerinden sonra yer yer 1,25 m; Görüş: İyi, yağış anında orta. İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklarının; Van 3, Hakkâri 1, Bitlis -2 ve Muş’ta -1 derece olacağı tahmin edilmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI: Van ili güney ve kuzey ilçeleri ile Hakkari ilinde beklenen kuvvetli kar yağışlarına bağlı olarak ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, yüksek kesimlerde tipi şeklinde kar, görüş mesafesinde azalma, eğimi çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verildi. 
 

Vansesi Özel Haber

Bakmadan Geçme