Van'da kuvvetli yağış bekleniyor

Meteoroloji 14. Van Bölge Müdürlüğü kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

Meteoroloji açıklamasında, “Bölge genelinde havanın çok bulutlu ve öğle saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı olması tahmin edilmektedir. Yağışların Muş, Bitlis, Hakkâri ve Van’ın güney ilçelerinde akşam saatlerinden itibaren kuvvetli zaman zaman yoğun kar yağışı şeklinde etkili olması beklenmektedir. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceği tahmin edilmektedir. Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyretmesi tahmin edilmektedir. Rüzgarın güneyli ve doğulu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Hava Durumu: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı; Rüzgar: Doğu ve kuzeydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,75 m; Görüş: İyi, yağış anında orta. İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklarının; Van’da 3, Hakkâri 2,  Muş’ta 1, Bitlis’te 0 derece olacağı tahmin edilmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI: Akşam saatlerinden itibaren Hakkâri, Bitlis, Muş ve Van’ın güney ilçelerinde çevrelerinde kuvvetli zaman zaman yoğun kar yağışı beklenmektedir. Kuvvetli ve yoğun kar yağışlarının Cumartesi akşam saatlerine kadar etkili olacağı tahmin ediliyor. Ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, buzlanma ve don olayı ile kar örtüsü bulunan dağlık kesimlerde ve dik yamaçlarda çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verildi.
 

Vansesi Özel Haber

Bakmadan Geçme