• Haberler
  • Güncel
  • Van Valiliği'nden kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı

Van Valiliği'nden kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı

Van Valiliği, yarın öğle saatlerinden itibaren güney ilçeleri ile Hakkari genelinde kuvvetli rüzgar ve yüksek kesimlerde fırtına beklendiğini duyurdu. Valiliğin açıklamasına göre, beklenen 30-50 km/sa hızındaki kuvvetli rüzgar ve 50-70 km/sa şiddetindeki fırtına, çeşitli olumsuzluklara yol açabilecek.

Öncelikle kuvvetli rüzgara bağlı olarak baca gazı (karbonmonoksit) zehirlenmelerinin meydana gelebileceği vurgulandı. Havalandırma sistemlerinin olumsuz etkilenmesi nedeniyle, özellikle kapalı alanlarda dikkatli olunması gerekiyor.

Ayrıca, çatı uçması ve direk devrilmesi gibi maddi hasarlara da yol açabilecek rüzgarlar için tedbir alınması önemli. Enerji hatlarında da kopmaların yaşanabileceği belirtildi. Bu nedenle elektrik kesintilerine karşı hazırlıklı olunması tavsiye ediliyor.

Deniz ulaşımında da aksamalar yaşanabileceği uyarısında bulunuldu. Vatandaşların hem karada hem de denizde meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Van Valiliği, kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeniyle oluşabilecek tüm olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı ve gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu. Meteorolojik verilere göre, yarın öğle saatlerinden itibaren etkili olması beklenen bu hava olayına karşı, özellikle güney ilçeleri ve Hakkari'de yaşayan vatandaşların hazırlıklı olması önem taşıyor.

Vansesi Özel Haber

Bakmadan Geçme