Van'da kurban satış ve kesim yerleri belirlendi

Van Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların kurbanlıklarını sağlıklı ve hijyenik ortamlarda alarak, kesebilmeleri için kurban satış ve kesim noktaları belirledi. 

Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı Kurban Bayramı öncesi vatandaşların kurban ibadetini yerine getirmeleri ve sorunsuz bir bayram geçirmeleri için hazırlıklarına başladı. Bu kapsamda ilgili kurumların katılımıyla Kurban Hizmetleri Komisyonu kuruldu. Komisyon Kurban Bayramı'nda yurttaşların daha rahat kurbanlık alışverişi ve kesimi yapabilmesi için bir dizi kararlar aldı. 

İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanlığının da yer aldığı komisyonca alınan kararlar doğrultusunda, ilgili kurumların katılımıyla bayram süresince satış ve kesim yerlerinde gereken tedbirlerin alınması,  hijyene dikkat edilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi, kesimlerde yaralanmalara karşı tedbirlerin alınması ve halkın bilinçlendirilmesi için gerekli bilgilendirmeler yapılacak. 

Komisyon tarafından ayrıca kentin değişik noktalarında 5 satış yeri ve 13 kesim yeri de belirlendi. 

KURBAN SATIŞ YERLERİ

İpekyolu:

1- Belediye Hayvan Pazarı Bostaniçi Mahallesi, 

Tuşba:

1- İskele Mahallesi İskele Caddesi Mimar Sinan İlköğretim Okulu yanı,

2- İstasyon Mahallesi Erciş Yolu Üzeri Eski Marangozlar Sitesi karşısı Migros yanı,

3- Akköprü Mahallesi Hıdırellez Caddesi sağlık ocağı yanı,

4- Akköprü Mahallesi mezarlık arkası,

5- Özsüerler Mezbahanesi Bostaniçi Mahallesi Hayvan Pazarı yanı 

Tuşba:

1- Vangölü Kuran Kursu Kalecik Mahallesi Erciş Yolu Üzeri Can Petrol yanı,

2- Etin Dünyası Akköprü Mahallesi Mezarlık yanı Yavuz Selim Sokak,

3- Etin Dünyası Abdurrahman Gazi Mahallesi Bediüzzaman Caddesi Kardeşler Lokantası yanı,

4- Vangölü Mezbahanesi Beyüzümü Mahallesi,

5- Serkan Oto 65 oto yıkama Akköprü Mahallesi mezarlık yanı

Edremit:

1- Esentepe Mahallesi Yunus Emre İlkokulu karşısı,

2- Erenkent Mahallesi 3.Etap son durak,

3- Erenkent Mahallesi 10.Etap Camii yanı,

4- Erenkent Mahallesi 14.Etap Çetiner Market yanı,

5- Erdemkent Mahallesi Erdemkent İlkokulu karşısı,

6- Kent genelinde bulunan tüm oto yıkamalar,

7- Kavurma Mahallesi Memursen TOKİ

Ayrıca merkez ilçeler dışındaki ilçelerde ise ilçe belediyelerinin belirlediği alanlarda kurbanlık satışı yapılırken, kurbanlık kesimleri ise Erciş, Gevaş, Muradiye, Özalp, Başkale ve Çatak ilçelerindeki Büyükşehir Belediyesi mezbahaneleri hizmet verecek.

Yorumlar 1
Şehir bitti 15 Haziran 2024 11:29

Her yıl bayram öncesi sözde KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİ belirlenir. Bu sene de 13 YER BELİRLENMİŞ. Şimdi gidip şehre bakın 13 yer değil, 1013 yerde satış var. Böyle bir rezalet olamaz. Hayvan satıcıları Van'ın canına okudular. Koyun görmediğiniz cadde ve sokak neredeyse yok gibi. Her yer hayvan pisliği, her yere kene, her yer koku, her yer tahribat... Ne çim, ne ağaç, ne park, ne refüj bıraktılar. İnanın bu bayram idrak etmek değildir. Bu tam bir cehalettir, ilkelliktir, rezalettir, insan sağlığını hiçe saymaktır, çevreye zarar vermektir, şehri berbat etmektir. Bu ilkel ve sağlıksız manzaralar ne insanlığa, ne müslümanlığa, ne kanuna, ne vicdana, ne ahlaka sığar. Böyle şehir olur mu? Satılan on binlerce hayvan günlerdir binlerce noktada aç susuz bekletiliyor. Bunun için gölgelik yerler, ot ve su bulunan, çevreye zarar vermeyecek, şehri berbat etmeyecek 20 tane alan olmalıydı. Buraların dışında satış ve kesim yapan olursa hayvanları toplanmalı ve ağır para cezası verilmeliydi.

Bakmadan Geçme