Van'da İlaç Kullanımı ile İlgili Toplantı Yapıldı

Van İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde 'Van İli Akılcı İlaç Kullanımı Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

Fahrettin Yiğit

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi, Van İl Sağlık Müdürlüğü ve Dünya Sağlık Teşkilatı Türkiye Ofisi işbirliğiyle “Van İli Akılcı İlaç Kullanımı Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı yapılmdı. 

Yapılan toplantıya Profesör Doktor Ayper Somer, Profesör Doktor Ateş Kara ve Uzman Eczacı Mesil Aksoy, Van SBÜ Eğitim ve Araştırma (Bölge) Hastanesi başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya katıldı. 
Toplantıda yapılan konuşmada; “Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu etkiler arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması, ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır.

Bu bağlamda dünyada “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK)” çalışmaları başlatılmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur. Bir endikasyon için uygun ilaç, etkililik, güvenlik, uygunluk ve maliyet kriterleri dikkate alınmışsa akılcı olarak seçilebilir.

Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında hekim, eczacı, hemşire, diğer sağlık personeli, hasta/ hasta yakını, sektör, düzenleyici otorite, meslek örgütleri ve diğer (Medya, Akademi vb.) gruplar sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir.” Denildi.

Vansesi Haber
 

Van Sesi Özel Haber

Bakmadan Geçme