• Haberler
  • Eğitim
  • Van'da 'I. Uluslararası Ortadoğu Sinemaları Sempozyumu' başlıyor

Van'da 'I. Uluslararası Ortadoğu Sinemaları Sempozyumu' başlıyor

Van YYÜ Güzel Sanatlar Fakültesinin ev sahipliğinde 'I. Uluslararası Ortadoğu Sinemaları Sempozyumu' bugün başlıyor.

Van YYÜ, büyük bir heyecanla dünyanın dört bir yanından gelen sinema tutkunlarını ağırlamaya hazırlanıyor. 20-23 Ekim 2023 tarihleri arasında Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Van YYÜ Rektörlüğü ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle gerçekleştirilen I. Uluslararası Ortadoğu Sinemaları Sempozyumu, Güzel Sanatlar Fakültesi ev sahipliğinde düzenleniyor. Sempozyumun onursal başkanları arasında; Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ve İsfahan Sepehr Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hassanali Bakhtiar Nasrabadi yer alıyor.
Ortadoğu Sineması’nda “Anlatı” teması ile Ortadoğu’nun sinemasını ve kültürel değerlerini daha iyi anlamak amacıyla düzenlenen bu özel etkinlikte, sosyal bilimlerin ve güzel sanatların farklı disiplinlerinden gelen akademisyenler, araştırmacılar ve sanatçılar, Ortadoğu sinemasının temalarını tartışmaya hazırlanıyor. 4 farklı ülkeden 19 bildiri sunulacak olan sempozyumun davetli konuşmacıları arasında; Semih Kaplanoğlu, Derviş Zaim, Reza Mirkarimi ve Hady Zaccak gibi ünlü yönetmenler yd yer alıyor. İran Sanat Akademisi ve Tahran Sanat Üniversitesi akademisyenleri; Sayed Alireza Golpayegani, Majid Sheikhasari, Mohsen Mozdbaran ve Abdolhossein Laleh’in de konuşmacıları arasında bulunduğu sempozyumun kapanışında ise Reza-MirKarimi'nin İran’ın bu yılki Oscar adayı filmi ‘Gece Muhafızı’nın dünyadaki ilk prömiyeri gerçekleştirilecek.
Her yıl Ortadoğu sinemalarındaki konu ve temaların merkeze alınarak devam etmesi planlanan sempozyumun öncelikli hedefleri arasında ise Ortadoğu coğrafyasının şartları ve sinemalarını daha iyi anlamak, sinemanın en temel konu ve temalarını tartışmak, bu alanda çalışan farklı ülkelerden bilim insanları, akademisyenler, sanatçılar ve araştırmacıları bir araya getirerek kendi alanlarına ilişkin çalışmalarını paylaşma ortamı oluşturmak ve farklı disiplinler tarafından münazara edilmesini sağlamak yer alıyor.
Sempozyumun düzenleme ve bilim kurulunda da; Van YYÜ hocalarından Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Baş, Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Afif Ataman, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Birgül Alıcı, öğretim üyelerinden Doç. Dr. Nergiz Karadaş Toktaş, Dr. Öğretim Ü. Akıl Fikret Tosun ve Van Meslek Yüksekokulundan Öğretim Görevlisi Bilal Çakay yer alıyor.
Ayrıca düzenleme ve bilim kurulunda sempozyuma Yakın Doğu Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fevzi Kasap, İran Sanat Akademisi Sinema Tiyatro Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdolhossein Laleh, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı ve Yönetmenliği Bölümü Film Tasarım ve Yazarlık Anasanat Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Sabire Soytok, Dr. Öğretim Üyesi Zühal Çetin Özkan ve Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Öğretim Görevlisi Dr. Gökhan Evecen katkı sağlıyor.
Türkiye'de bu alanda yapılan ilk sempozyum olma özelliği taşıyan etkinlik hem yüz yüze hem de çevrimiçi katılım imkânı sunuyor. Türkçe, Farsça ve İngilizce dillerinde gerçekleştirilecek olan sempozyum, sinema ve kültür meraklılarını bilgi, deneyim ve ilham dolu bir buluşmaya davet ediyor. Türkiye'deki ilk sempozyum olma özelliği taşıyan ve ileride farklı ülkelerin ev sahipliğinde devam etmesi planlanan etkinliğe tüm sinemaseverlerin davetli olduğunu bildirildi.

Bakmadan Geçme