Van'da bağımlılıkla mücadele eğitimi

Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından son yıllarda gençlerin düştüğü en büyük tuzak olan madde bağımlığı ile ilgili Van'da eğitim verildi.

Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Van İl Müftülüğü konferans salonunda madde bağımlılığı ile mücadele eğitimi verildi. Düzenlenen program, gençlere madde kullanımının zararları hakkında bilgi vererek farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Seminerler, okullarda ve toplum merkezlerinde düzenleniyor. Uzmanlar, gençleri bağımlılık risklerine karşı bilinçlendiriyor ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Van İl Sağlık Müdürlüğünün bağımlılıkla mücadele eğitim ile ilgili yaptığı açıklamada: “Madde bağımlılığı ülkemizde ve dünyada son yıllarda en önemli halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle gençlerimiz ve risk grubunda olan kişileri etkisine alarak hem bireysel hem de toplumsal olarak çok ciddi zararlar vermektedir. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Birimi ve İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı ile birlikte koruyucu ve önleyici çalışmaların yanı sıra diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerin bilgi ve eğitim düzeylerinin artırılmasına yönelik hizmet içi eğitimler planlanıp uygulanmaya başlanmıştır. Eğitimlerin ilki İpekyolu İlçe Müftülüğü Kuran kursu öğreticisi, vaiz ve imamlara yönelik yapılmıştır. Eğitimde; madde , madde türleri, madde bağımlılığı ve madde bağımlılığı konusunda hizmet veren kurum ve kuruluşlar anlatılmıştır. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Birimi ve İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı ile birlikte 2024 yılı içerisinde paydaş kurumlardaki kamu personeline ve halka yönelik eğitimler verilmeye devam edecektir.” Şeklinde ifadeler kullanıldı.

Vansesi Haber

 

Bakmadan Geçme