Van balığı kaçak avcılara karşı sıkı korunuyor

Van Tarım ve Orman Müdürlüğü ile güvenlik güçleri, tatlı sulara göç etmeye başlayan Van balığını kaçak avcılara karşı korumak için yoğun mesaiye başladı.

Van Gölü Havzası’nda yaklaşık 15 bin kişinin ekmek kapısı olan Van balığı, üremek için tatlı sulara göç etmeye başladı. Tatlı sularda akıntının tersine yüzerek akarsulara akın eden Van balığı, göç sırasında boylarını aşan engelleri adeta uçarcasına aşıyor.

Bu sırada izleyene görsel şölen sunan Van balığının korunması için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve zabıta ekipleri, 7 gün 24 saat esaslı nöbet tutuyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir öncülüğündeki ekipler, Van Gölü’ne dökülen akarsularda geceli gündüzlü denetim yapıyor.

Konuya ilişkin konuşan Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir, Van balığının tatlı sulara giriş yapmaya başladığını belirtti. Bu yıl yağışların fazla olmasıyla debisi artan akarsularda yoğun bir göç beklediklerini ifade eden Şube Müdürü Demir, göç sonucunda yüksek verim beklediklerini kaydetti.iha


 

Bakmadan Geçme