(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 04.11.2013 - 12:30, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

Vali yardımcılarının davranışlarını tasvip etmiyorum

 

Vali yardımcılarının davranışlarını tasvip etmiyorum

Van Ticaret Borsası (VATBO), Van Valiliği’nde yaşanan krizle ilgili bir açıklama yaptı. VATBO Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan VATBO Başkanı Selman Toprak, yaşanan olayların Van halkını üzdüğünü ifade ederek, devlette devamlılığın esas olduğunu bildiklerini söyledi.
Van Ticaret Borsası (VATBO), Van Valiliği’nde yaşanan krizle ilgili bir açıklama yaptı. VATBO Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan VATBO Başkanı Selman Toprak, yaşanan olayların Van halkını üzdüğünü ifade ederek, devlette devamlılığın esas olduğunu bildiklerini söyledi.Toprak, devlet geleneğinde makamların saygınlığı ve itibarı olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bu saygınlık ve itibar, devlet töresiyle şekillenen yönetim anlayışı halk nezdinde de bu özelliğiyle saygı görmektedir. Makamlara duyulan saygı, Anadolu halkının aslında devletine, ülkesine yönetenlere karşı duyduğu saygının yansımasıdır. Ancak, üzülerek öğrendiğimiz kadarıyla, 5 vali yardımcımızın tayin istemeleri ve kişisel bir problemi makamlarına yansıtarak görevlerinden aniden ayrılmaları, bunun ulusal gündeme bir kriz olarak lanse edilmesi Van’ın ve valilik makamının imajını zedelemiştir.” Vali yardımcılarının her birinin birbirinden değerli ve önemli isimler olduğunu ifade eden Selman Toprak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Van halkı için gönüllerde yer edecek sayısız hizmetleri olmuştur. Fedakarlıkları ve iyi niyetleriyle halkın sevgisini kazanmışlardır. Ancak, sebep ne olursa olsun, haklı ve haksız her ne surette olursa olsun, Van’ı devlet mevkiinde temsil eden vali yardımcılarının bu şekilde görev bırakmaları, valilik makamı ile sorun yaşamaları kabul edilemez." Van halkına ve valilik makamına yapılmış olan bu hareketi yakışıksız ve yanlış bulduklarını anlatan Toprak, şunları söyledi: "Bu şekilde olmamalıydı, vali yardımcıları kişisel sorun ve sıkıntılarını daha farklı bir usul ve yöntemle çözmek yerine bu şekilde hareket etmeyi uygun görmüşlerdir fakat halk nezdindeki yansımasını hesaba katamamışlardır. Festivaller kanaatimizce bu işin sadece bahane kısmıdır. Yaşanan bu olaylar da; festivaller gibi basit konuların bahane edilmeyeceği kadar da ciddi bir süreçtir. Bu mevki ve makamların ehil insanlara tekrar teslim edilmesini, hizmetlerin devamlılığının sağlanmasını sivil toplum kuruluşu olarak acilen öneriyor ve Van halkına, Van’daki devlet kurumlarına daha fazla sıkıntı çektirilmemesini önemle arz ediyoruz."Valilik makamının milletin temsil edildiği bir makam olduğunu anlatan Salman, sözlerini şöyle tamamladı: "Valilik makamı kutsal bir aile gibi kabul edilmeli ve bu ailede yaşanan bir takım sıkıntılar bu şekilde dışarıya aktarılmamalıdır. Bu yanlışlık, devlet töresine ve kanunlara aykırıdır. Bunu yapanlar da toplum nezdinde itibarını kaybetmişlerdir. Olayın farklı boyutlara çekilmesinden ziyade, bu yönüyle ele alınması her şeyden önce valilik makamına yapılan haksızlığı da önleyecektir.” 
Van Ticaret Borsası (VATBO), Van Valiliği’nde yaşanan krizle ilgili bir açıklama yaptı. VATBO Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan VATBO Başkanı Selman Toprak, yaşanan olayların Van halkını üzdüğünü ifade ederek, devlette devamlılığın esas olduğunu bildiklerini söyledi.

Van Ticaret Borsası (VATBO), Van Valiliği’nde yaşanan krizle ilgili bir açıklama yaptı. 
VATBO Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan VATBO Başkanı Selman Toprak, yaşanan olayların Van halkını üzdüğünü ifade ederek, devlette devamlılığın esas olduğunu bildiklerini söyledi.
Toprak, devlet geleneğinde makamların saygınlığı ve itibarı olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bu saygınlık ve itibar, devlet töresiyle şekillenen yönetim anlayışı halk nezdinde de bu özelliğiyle saygı görmektedir. Makamlara duyulan saygı, Anadolu halkının aslında devletine, ülkesine yönetenlere karşı duyduğu saygının yansımasıdır. Ancak, üzülerek öğrendiğimiz kadarıyla, 5 vali yardımcımızın tayin istemeleri ve kişisel bir problemi makamlarına yansıtarak görevlerinden aniden ayrılmaları, bunun ulusal gündeme bir kriz olarak lanse edilmesi Van’ın ve valilik makamının imajını zedelemiştir.” 
Vali yardımcılarının her birinin birbirinden değerli ve önemli isimler olduğunu ifade eden Selman Toprak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Van halkı için gönüllerde yer edecek sayısız hizmetleri olmuştur. Fedakarlıkları ve iyi niyetleriyle halkın sevgisini kazanmışlardır. Ancak, sebep ne olursa olsun, haklı ve haksız her ne surette olursa olsun, Van’ı devlet mevkiinde temsil eden vali yardımcılarının bu şekilde görev bırakmaları, valilik makamı ile sorun yaşamaları kabul edilemez." 
Van halkına ve valilik makamına yapılmış olan bu hareketi yakışıksız ve yanlış bulduklarını anlatan Toprak, şunları söyledi: "Bu şekilde olmamalıydı, vali yardımcıları kişisel sorun ve sıkıntılarını daha farklı bir usul ve yöntemle çözmek yerine bu şekilde hareket etmeyi uygun görmüşlerdir fakat halk nezdindeki yansımasını hesaba katamamışlardır. Festivaller kanaatimizce bu işin sadece bahane kısmıdır. Yaşanan bu olaylar da; festivaller gibi basit konuların bahane edilmeyeceği kadar da ciddi bir süreçtir. Bu mevki ve makamların ehil insanlara tekrar teslim edilmesini, hizmetlerin devamlılığının sağlanmasını sivil toplum kuruluşu olarak acilen öneriyor ve Van halkına, Van’daki devlet kurumlarına daha fazla sıkıntı çektirilmemesini önemle arz ediyoruz."
Valilik makamının milletin temsil edildiği bir makam olduğunu anlatan Salman, sözlerini şöyle tamamladı: "Valilik makamı kutsal bir aile gibi kabul edilmeli ve bu ailede yaşanan bir takım sıkıntılar bu şekilde dışarıya aktarılmamalıdır. Bu yanlışlık, devlet töresine ve kanunlara aykırıdır. Bunu yapanlar da toplum nezdinde itibarını kaybetmişlerdir. Olayın farklı boyutlara çekilmesinden ziyade, bu yönüyle ele alınması her şeyden önce valilik makamına yapılan haksızlığı da önleyecektir.” 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.