Haber Girişi: 03.11.2014 - 12:13, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

“ Üniversitelerin Rolü” Van'da Tartışılacak

 

“ Üniversitelerin Rolü” Van'da Tartışılacak

- Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı işbirliği ile “Türkiye’nin Anayasal Reform Sürecinde Üniversitelerin Rolü” konulu bir panel düzenleneceği bildirildi.
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı işbirliği ile “Türkiye’nin Anayasal Reform Sürecinde Üniversitelerin Rolü” konulu bir panel düzenleneceği bildirildi.   Kamuoyunda  farklı  şekilde algılanan ve  kuruluşu tartışılan TASEV iler YYÜ'nün  birlikte panel  düzenlemesi kamuoyunda manidar karşılandı.  Yapılan yazılı açıklamada, Ekim 2011’de oluşturulan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yer alan AK Parti, HDP, CHP ve MHP’den eşit katılım esasına dayanan Anayasa Uzlaşma Komisyonu, hayata geçirildiği dönemde Türkiye’nin yeni, demokratik, katılımcı ve çoğulcu bir anayasaya sahip olması konusunda kamuoyunda büyük bir beklenti oluşturduğu belirtildi. Buna rağmen komisyonun, 1982 Anayasası’nın yerini alacak yeni bir anayasa metni oluşturamadan geçtiğimiz Kasım ayında dağıldığı ifade edilen açıklamada, “Türkiye’nin yeni bir anayasa ihtiyacı halen sürmekte. Bir yandan sivil toplumdaki yeni anayasa talebini canlı, güçlü ve gündemde tutmak; öte yandan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun işleyişindeki olumlu ve olumsuz yönleri ve diğer siyasi ve toplumsal aktörlerin süreçteki rollerini değerlendirip gelecek için bunlardan ders çıkarmak gerekiyor. Bu doğrultuda düzenlediğimiz üniversite panellerine Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde, 6 Kasım Perşembe günü saat 14.00’te gerçekleştireceğimiz ‘Türkiye’nin Anayasal Reform Sürecinde Üniversitelerin Rolü’ paneliyle devam ediyoruz. Anayasal reform sürecinde üniversitelerin rolü konusunu tartışmaya açacağımız bu panelde yeni anayasa tartışmalarına, barış süreci, insan onur ve haysiyeti, uluslararası insan hakları normları doğrultusunda ışık tutmayı hedefliyoruz. TESEV Direktörü Ayşe Üstünel Yırcalı’nın yapacağı açılış konuşmasının ardından panelistler TESEV Danışmanı Etyen Mahçupyan, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Levent Köker, Eski Anayasa Uzlaşma Komisyonu BDP Danışmanı Özgür Sevgi Göral, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Sait Ebinç birer konuşma yapacaklar” dedi.
- Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı işbirliği ile “Türkiye’nin Anayasal Reform Sürecinde Üniversitelerin Rolü” konulu bir panel düzenleneceği bildirildi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı işbirliği ile “Türkiye’nin Anayasal Reform Sürecinde Üniversitelerin Rolü” konulu bir panel düzenleneceği bildirildi.   Kamuoyunda  farklı  şekilde algılanan ve  kuruluşu tartışılan TASEV iler YYÜ'nün  birlikte panel  düzenlemesi kamuoyunda manidar karşılandı. 


Yapılan yazılı açıklamada, Ekim 2011’de oluşturulan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yer alan AK Parti, HDP, CHP ve MHP’den eşit katılım esasına dayanan Anayasa Uzlaşma Komisyonu, hayata geçirildiği dönemde Türkiye’nin yeni, demokratik, katılımcı ve çoğulcu bir anayasaya sahip olması konusunda kamuoyunda büyük bir beklenti oluşturduğu belirtildi. Buna rağmen komisyonun, 1982 Anayasası’nın yerini alacak yeni bir anayasa metni oluşturamadan geçtiğimiz Kasım ayında dağıldığı ifade edilen açıklamada, “Türkiye’nin yeni bir anayasa ihtiyacı halen sürmekte. Bir yandan sivil toplumdaki yeni anayasa talebini canlı, güçlü ve gündemde tutmak; öte yandan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun işleyişindeki olumlu ve olumsuz yönleri ve diğer siyasi ve toplumsal aktörlerin süreçteki rollerini değerlendirip gelecek için bunlardan ders çıkarmak gerekiyor. Bu doğrultuda düzenlediğimiz üniversite panellerine Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde, 6 Kasım Perşembe günü saat 14.00’te gerçekleştireceğimiz ‘Türkiye’nin Anayasal Reform Sürecinde Üniversitelerin Rolü’ paneliyle devam ediyoruz. Anayasal reform sürecinde üniversitelerin rolü konusunu tartışmaya açacağımız bu panelde yeni anayasa tartışmalarına, barış süreci, insan onur ve haysiyeti, uluslararası insan hakları normları doğrultusunda ışık tutmayı hedefliyoruz. TESEV Direktörü Ayşe Üstünel Yırcalı’nın yapacağı açılış konuşmasının ardından panelistler TESEV Danışmanı Etyen Mahçupyan, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Levent Köker, Eski Anayasa Uzlaşma Komisyonu BDP Danışmanı Özgür Sevgi Göral, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Sait Ebinç birer konuşma yapacaklar” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.