Türkiye için enflasyon tahmini yükseltildi

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, diğer dünya bankaları gibi Türkiye için enflasyon tahminini yükseltti.

Yatırım bankası Morgan Stanley'in ekonomistleri, OVP'nin açıklanmasının ardından Türkiye enflasyonunda revizeye gitti. Banka, politika faizinde yüzde 30'un beklenenden daha erken görülebileceğini duyurdu. Enflasyon tahmini ise yıl sonu için yüzde 66 olarak güncellerken, Mayıs 2024 içinse zirveyi göreceğini söyleyip yüzde 72'ye olarak duyurdu.

Banka tarafından yıl sonu TÜFE tahmini yüzde 62’den yüzde 66’ya çıkarıldı. Enflasyonun en üst seviyesini ise Mayıs 2024’te yüzde 68 olarak öngören ekonomistler bu tahminini yüzde 72’ye yükseltti.

HT Bloomberg'teki habere göre; Morgan Stanley ekonomistleri Hande Küçük ve Alina Slyusarchuk yayımladıkları notta, “İki ay üst üste çok güçlü gelen TÜFE verileriyle karşı karşıya kalan yeni PPK enflasyon beklentilerinde daha fazla bozulmanın önüne geçmek ve kredibilitesini daha da artırmak için yukarı yönlü sürprizlere devam etmeyi tercih edebilir. Böylece TCMB’nin yüzde 30 politika faizine bizim öngördüğümüzden daha erken ulaşabileceğini görebiliriz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “Manşet enflasyonu tahminimize göre yüzde 42’ye indirebilecek sıkılaştırma adımları ve 2024’ün ikinci yarısından itibaren olumlu baz etkisi devreye girene kadar özellikle hizmet fiyatlarındaki yapışkanlık, kurda potansiyel düzeltmeler ve yönetilen-yönlendirilen fiyatlar enflasyonda yukarı yönlü baskı yaratacak” ifadesi yer aldı.

Bakmadan Geçme