Türkiye'de sadece orada bulunuyor! Tescilli lezzetin fiyatı 150 TL

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde bulunan Kılıçlar köyünde yetişen soğan türü, Türkiye'nin tescilli ürünleri arasında yer almaktadır.

Türkiye'de sadece orada bulunuyor! Tescilli lezzetin fiyatı 150 TL
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kırıkkale Yahşihan'a bağlı Kılıçlar köyünde yetişen kılıçlar soğanı, bölge halkının yüzde 90'ının geçim kaynağı oluyor.

Şubat ayında ekimine başlanan soğan bu aylarda hasat edilerek pazara çıkıyor. Kılıçlar soğanını diğer soğanlardan ayıran yönü ise, içeriğinde bulunan pirüvik asit miktarının fazla olmasıdır.

ÇUVALI 150 TL
2014'te Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapılan başvurunun ardından 2017'nin Ekim ayında tescilini alan kılıçlar soğanın geçmişi ise tam bir asra dayanıyor.

Tescilli ve lezzetli olan bu soğanın 14 kiloluk çuvalı ise 150 TL'den satışa çıkıyor

YALNIZCA KIRIKKALE'DE YETİŞİYOR
Köylerinin kendine özgü bir bitki örtüsüne sahip olduğunu söyleyen köy halkından Aydın Payar, "Türkiye'nin neresinden tohum getirirsen getir mor kırmızı soğan oluyor. Kırıkkale'den başka illerde olmuyor. Soğanımız bu yöreye ait. Bizim soğanımızın yüzde 100'ü suludur. Soğanımız coğrafi işaretli, tescillidir. 2017 yılında tescil edildi. Müşterilerimiz araçlarıyla geliyor, soğanını köyümüzden alıyor. Pazarlamada sıkıntımız yok. Köyümüz 150 hanedir. Yüzde 90'ıın geçim kaynağı soğandır. Eken insanlar en az 10 dönüm soğan ekiyor" ifadelerini kullandı.

Van Sesi Haber Merkezi

Bakmadan Geçme