(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 27.05.2013 - 11:26, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:18

TURİZM OBJESİ OLARAK KULLANILACAK

 

TURİZM OBJESİ OLARAK KULLANILACAK

Uzay Kültür ve Sanat Derneği tarafından Van’ın unutulmaya yüz tutan ve yöre halkı tarafından da nazarlık olarak bilinen üzerlik ile yöresel kıyafetli kitre bebek ABD’nin California Eyaleti’nin Los Angeles şehrinde düzenlenen ‘4. Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali’nde tanıtıldı. Orta Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde nohut büyüklüğünde kırmızımtırak kapsül olan ve ipe dizilerek yapılan üzerlik ilk uluslar arası tanıtımını Amerika’da gerçekleştirdi. Pasifica Enstitüsü’nün ABD’nin California Eyaleti’nin Los Angeles şehrinde düzenlenen ‘4. Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali’ne Van Valiliği’nin daveti üzerine katılan Uzay Kültür ve Sanat Derneği üyeleri, üzerlik ve yöresel kıyafetli kitre bebekleri tanıtma imkanı buldu. Dünyanın en büyük Türk festivalinden biri olan ve 4 gün boyunca yüz binden fazla ziyaretçinin gezdiği festival alanında Van’dan özel olarak getirtilen üzerlik ve kitre bebeğe Amerikalılar büyük ilgi gösterdi. Van standında kendilerine ayrılan bölümde bu ürünleri tanıtma fırsatı bulan Uzay Kültür ve Sanat Derneği üyeleri Özlem Arslan ve Ulaş Odabaşı, üzerlik ve kitre bebeğe gösterilen ilgiden memnun olduklarını dile getirdi. Özlem Arslan, üzerliğin unutulmaya yüz tuttuğunu belirterek, Uzay Yapım olarak hem kadınlara kazanç kapısı hem de yöreye ait bir geleneği yaşatmak için çeşitli değerli taş ve boncuklardan üretim yaptıklarını söyledi.“KİTRE BEBEK VE ÜZERLİK VAN’IN TURİZM OBJESİ OLARAK KULLANILACAK”Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti desteği ile Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Hibe Programı kapsamında uygulanmakta olan “Eğitimle Kadınlar, Kadınlarla Toplum Güçleniyor ve Kalkınıyor” projesi kapsamında yapılan folklorik kitre bebeğin ilk kez Van’da turizm objesi olarak ürettiklerini bildiren Arslan, “Dernek olarak Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerindeki kadınları ve kadın STK’larının güçlendirilmesi için bölgesel eşitsizliğin azaltılması yoluyla kadının statüsünün iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda ‘Eğitimle Kadınlar, Kadınlarla Toplum Güçleniyor ve Kalkınıyor’ projesini hayata geçirdik. Van’daki kurduğumuz atölyede şu anda kitre bebek ve üzerlik yapımı için Vanlı kadınlar istihdam ediliyor. Amerika’nın Los Angeles şehrinde tanıtımını yaptığımız kitre bebek ve üzerliğin yerli ve yabancı turistlere hediyelik eşya olarak satılması için çalışmalarımız devam edecektir. Dünyanın en büyük Türk festivalinde bu objelerin tanıtılmasına imkan sağlayan Van Valimiz Münir Karaloğlu’na teşekkür ediyoruz” diye konuştu. vanhaber, van, haber, van haberturizm, kitre bebek, üzerlik, van tanıtım, münir karaloğlu,Uzay Kültür ve Sanat Derneği
Uzay Kültür ve Sanat Derneği tarafından Van’ın unutulmaya yüz tutan ve yöre halkı tarafından da nazarlık olarak bilinen üzerlik ile yöresel kıyafetli kitre bebek ABD’nin California Eyaleti’nin Los Angeles şehrinde düzenlenen ‘4. Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali’nde tanıtıldı.
Orta Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde nohut büyüklüğünde kırmızımtırak kapsül olan ve ipe dizilerek yapılan üzerlik ilk uluslar arası tanıtımını Amerika’da gerçekleştirdi. Pasifica Enstitüsü’nün ABD’nin California Eyaleti’nin Los Angeles şehrinde düzenlenen ‘4. Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali’ne Van Valiliği’nin daveti üzerine katılan Uzay Kültür ve Sanat Derneği üyeleri, üzerlik ve yöresel kıyafetli kitre bebekleri tanıtma imkanı buldu. Dünyanın en büyük Türk festivalinden biri olan ve 4 gün boyunca yüz binden fazla ziyaretçinin gezdiği festival alanında Van’dan özel olarak getirtilen üzerlik ve kitre bebeğe Amerikalılar büyük ilgi gösterdi. Van standında kendilerine ayrılan bölümde bu ürünleri tanıtma fırsatı bulan Uzay Kültür ve Sanat Derneği üyeleri Özlem Arslan ve Ulaş Odabaşı, üzerlik ve kitre bebeğe gösterilen ilgiden memnun olduklarını dile getirdi. Özlem Arslan, üzerliğin unutulmaya yüz tuttuğunu belirterek, Uzay Yapım olarak hem kadınlara kazanç kapısı hem de yöreye ait bir geleneği yaşatmak için çeşitli değerli taş ve boncuklardan üretim yaptıklarını söyledi.
“KİTRE BEBEK VE ÜZERLİK VAN’IN TURİZM OBJESİ OLARAK KULLANILACAK”
Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti desteği ile Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Hibe Programı kapsamında uygulanmakta olan “Eğitimle Kadınlar, Kadınlarla Toplum Güçleniyor ve Kalkınıyor” projesi kapsamında yapılan folklorik kitre bebeğin ilk kez Van’da turizm objesi olarak ürettiklerini bildiren Arslan, “Dernek olarak Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerindeki kadınları ve kadın STK’larının güçlendirilmesi için bölgesel eşitsizliğin azaltılması yoluyla kadının statüsünün iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda ‘Eğitimle Kadınlar, Kadınlarla Toplum Güçleniyor ve Kalkınıyor’ projesini hayata geçirdik. Van’daki kurduğumuz atölyede şu anda kitre bebek ve üzerlik yapımı için Vanlı kadınlar istihdam ediliyor. Amerika’nın Los Angeles şehrinde tanıtımını yaptığımız kitre bebek ve üzerliğin yerli ve yabancı turistlere hediyelik eşya olarak satılması için çalışmalarımız devam edecektir. Dünyanın en büyük Türk festivalinde bu objelerin tanıtılmasına imkan sağlayan Van Valimiz Münir Karaloğlu’na teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.