Tasan: Van'ın sorunları çözülmeli

Hür Dava Partisi İl Başkan Yardımcısı Faruk Tasan yaptığı açıklamada Van'da kiralık ev, trafik, çevre yolu ve toplu ulaşımda ciddi sorunların yaşandığını, yetkililerin bir an evvel harekete geçerek söz konusu sorunları çözmesi gerektiğini ifade etti.

Tasan: Van'ın sorunları çözülmeli
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Her hafta düzenlediği basın toplantısıyla Van’ın sorunlarını gündeme taşıyan Hür Dava Partisi Van teşkilatı bu hafta toplu ulaşımda yaşanan sorunları, çevre yolu, kiralık evlerde yaşanan fahiş fiyatlar ve trafik sorununu gündeme getirdi.

“TOPLU ULAŞIMDA CİDDİ SORUNLAR YAŞANMAKTADIR”

Toplantıda söz alan Hüda Par Van İl Başkan Yardımcısı Faruk Tasan, “Şehir içi ulaşım araçları sarı minibüsler ve hat minibüsleri ayakta duran yolcu sayısından fazla yolcu aldığı için hem insanların yetişmesi gereken yerlere zamanında yetişememesine hem de yolcular arasında sıkışma ve ezilmelere yol açmaktadır. Daha fazla kar etmek için adeta yolcuları üst üste binercesine araçlara bindirmenin insani olmadığı gibi maalesef bu konuda da bir denetim söz konusu değildir. Ayrıca belediyeler tarafından verilen yaşlı kart sahipleri yol ücretini ödemelerine rağmen maalesef şoförlerin yaşlıları gördüğü halde araçlara almamalarına çoğumuz şahit olmuşuzdur. Bunun yakışık bir durum olmadığını hatırlatma gereği bile duymuyoruz. Her birimizin babası dedesi ve nenesi olma olasılığı yüksek olan bu insanları o güneş altında bekletme insani ve vicdani bir durum değildir” dedi.

“TRAFİK AKIŞININ DURMA NOKTASINA GELDİĞİNİ HEPİMİZ ESEFLE SEYREDİYORUZ”

Trafikte yaşanan sorunlara değinen Tasan, “Türkiye’de nüfus yoğunluğu bakımından 19. büyük ili olmasına rağmen çevre yolunun olmaması ve her gelen valinin ilk uğradığı yer olmasına rağmen on yıla yakındır bitirilemeyen çevre yolu şehrimizdeki trafik sorununun ana nedeni de olmaya devam ediyor. Özellikle ilimizin birçok noktasında kot farkı nedeniyle çok ucuz ve küçük paralara mal edilebilecek alt ve üst geçitler yapılmadığı için trafikte ciddi sıkışmalar ve uzun kuyruklar oluşuyor. Alternatif yolların olmaması Maraş Caddesi ve Cumhuriyet caddesinde belli saatlerde trafik akışının durma noktasına geldiğini hepimiz esefle seyrediyoruz” diye konuştu.

“KİRALAR ALDI BAŞINI GİDİYOR”

Ülkemizde yaşanan önemli sorunlardan biri olan kira fiyatlarına değinen Tasan, “Maalesef kira son zamanların en büyük sorunu olmaya devam etmektedir devletin konutlar için belirlemiş olduğu %25 kira artış oranını hemen hemen hiç kimse uygulamıyor desek yerinde olur. Tabi yeni yollarda bulunmuş. Bununla alakalı kirasını ucuz bulan bütün ev sahipleri farklı bahanelerle eski kiracıyı çıkarıp yeni kiracı alarak fiyat güncellemesi yapmaktadır. Maalesef bundan dolayı da vatandaşlarımız ciddi manada mağdur durumda. Kiralar aldı başını gidiyor ve buna müdahale eden de yok tabi.Bu işin bütün günahı yöneticilerde mi diye sorarsanız bizce bu konuda yöneticiler kadar ev sahipleri de suçlular. Her ne kadar piyasadaki fiyatlar enflasyondan dolayı yükselse de bizlerin insani ve İslami olarak sorumluluklarımızı bilerek hareket etmek zorundayız ve İlimiz piyasa şartlarına göre fiyatları dengelememiz lazım” ifadelerini kullandı.  HABER: BURHAN ERGİN

Bakmadan Geçme