Güncel Haber Girişi: 21.12.2013 - 14:05, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

Tarım ve Hayvancılık sektörü destek bekliyor

 

Tarım ve Hayvancılık sektörü destek bekliyor

Van Ticaret ve Sanayi Odası Tarım ve Hayvancılık Sektör Değerlendirme toplantısı yapıldı. Van TSO Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya Ziraat Bankası DAKA, Y.Y.Ü ve ABİGEM Temsilcileri de hazır bulundu.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman, özellikle hayvancılık sektörünü çok önemsediklerini belirterek “Bugün 12. Sektör değerlendirme toplantısı yapıyoruz. Hayvancılık sektörü ilimiz için çok önemli bir potansiyeldir. Ancak sektörde yaşanan sorunlar nedeniyle maalesef bu sektörde istenilen düzeyde değiliz. Potansiyelimizi kullanamıyoruz. Bunun için bir araya gelmeliyiz. Sorunlarımızı doğru tespit etmeliyiz. Bunun için öncelikle özellikle sektörün içinde olan sektör temsilcileri bizlere yaşadıkları sorunları anlatmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı. Karaman, Van kamuoyunun ve özellikle basının dile getirdiği kent içindeki ahırların Büyükşehir statüsü kazanan Van için olumlu bir durum yansıtmadığını belirterek “Van şehir merkezindeki Ahırların tespit edilmesine yönelik DAKA’ya sunduğumuz projemiz kabul edildi. Şuan uzmanlarımız alanda çalışma yapıyorlar. Projede amaç doğru tespitler yapmaktır.  Kentte kaç ahır var, ahırlardaki hayvan sayısı, hangi şartlarda beslendikleri gibi verileri topluyoruz. Daha sonra bu ahırların nerede konumlandırılacağı, nasıl bir proje ile bir araya geleceği üzerinde çalışıyoruz. Ancak tüm bu çalışmaları yaparken sizlerden destek bekliyoruz. Sizin fikirleriniz bizim için çok önemlidir” dedi. Sektör temsilcileri de ahırların il dışına çıkarılması için yapılacak çalışmalara mutlaka sektör temsilcilerinin katılması gerektiğini belirttiler. Ayrıca sektörün en büyük sorunun finans olduğunu belirterek, bu konuda DAKA ve Kamu Bankalarının özel destekler vermesi üzerinde durdular. Y.Y.Ü. temsilcisi katılımcılara bilimsel destek olacaklarını belirtirken, Ziraat Bankası Temsilcisi ise, şuan çiftçiler için sağlanan krediler hakkında bilgi verdi. Toplantıya Van TSO Yönetim Kurulu Üyeleri Faruk Biner, Diyaeddin Altındal, Burhan Kandaşoğlu, Meclis Üyeleri  ve sektör Temsilcileri Ekrem Baytar ve Sabri Yılmaz ile odaya üye olan sektör temsilcileri katıldı. 
Van Ticaret ve Sanayi Odası Tarım ve Hayvancılık Sektör Değerlendirme toplantısı yapıldı. Van TSO Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya Ziraat Bankası DAKA, Y.Y.Ü ve ABİGEM Temsilcileri de hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman, özellikle hayvancılık sektörünü çok önemsediklerini belirterek “Bugün 12. Sektör değerlendirme toplantısı yapıyoruz. Hayvancılık sektörü ilimiz için çok önemli bir potansiyeldir. Ancak sektörde yaşanan sorunlar nedeniyle maalesef bu sektörde istenilen düzeyde değiliz. Potansiyelimizi kullanamıyoruz. Bunun için bir araya gelmeliyiz. Sorunlarımızı doğru tespit etmeliyiz. Bunun için öncelikle özellikle sektörün içinde olan sektör temsilcileri bizlere yaşadıkları sorunları anlatmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Karaman, Van kamuoyunun ve özellikle basının dile getirdiği kent içindeki ahırların Büyükşehir statüsü kazanan Van için olumlu bir durum yansıtmadığını belirterek “Van şehir merkezindeki Ahırların tespit edilmesine yönelik DAKA’ya sunduğumuz projemiz kabul edildi. Şuan uzmanlarımız alanda çalışma yapıyorlar. Projede amaç doğru tespitler yapmaktır.  Kentte kaç ahır var, ahırlardaki hayvan sayısı, hangi şartlarda beslendikleri gibi verileri topluyoruz. Daha sonra bu ahırların nerede konumlandırılacağı, nasıl bir proje ile bir araya geleceği üzerinde çalışıyoruz. Ancak tüm bu çalışmaları yaparken sizlerden destek bekliyoruz. Sizin fikirleriniz bizim için çok önemlidir” dedi.

Sektör temsilcileri de ahırların il dışına çıkarılması için yapılacak çalışmalara mutlaka sektör temsilcilerinin katılması gerektiğini belirttiler. Ayrıca sektörün en büyük sorunun finans olduğunu belirterek, bu konuda DAKA ve Kamu Bankalarının özel destekler vermesi üzerinde durdular. Y.Y.Ü. temsilcisi katılımcılara bilimsel destek olacaklarını belirtirken, Ziraat Bankası Temsilcisi ise, şuan çiftçiler için sağlanan krediler hakkında bilgi verdi.

Toplantıya Van TSO Yönetim Kurulu Üyeleri Faruk Biner, Diyaeddin Altındal, Burhan Kandaşoğlu, Meclis Üyeleri  ve sektör Temsilcileri Ekrem Baytar ve Sabri Yılmaz ile odaya üye olan sektör temsilcileri katıldı. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.